SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jak dobrać wagę i rozmiar worka treningowego? Porównujemy worki o różnych rozmiarach i obalamy mity | Seria Zaplecze fightera

2021-07-19
Jak dobrać wagę i rozmiar worka treningowego? Porównujemy worki o różnych rozmiarach i obalamy mity | Seria Zaplecze fightera

W dzisiejszym wpisie na blogu odpowiemy na jedno z najczęściej zadawanych pytań, a mianowicie jak dobrać wagę i rozmiar worka bokserskiego, aby był jak najlepiej dostosowany do twoich potrzeb treningowych. Zapraszamy do skorzystania z naszej wiedzy i naszego doświadczenia.

 worki dbx bushido

Czym kierować się podczas doboru worka?

Większość osób, które planują kupić worek bokserski na własny użytek, zastanawia się, jak duży powinien być worek, aby móc swobodnie trenować na nim wszystkie techniki, których wymaga trening dyscypliny sportu walki, który uprawiają. Wybór rozmiaru worka zależy właśnie od tego, jaki rodzaj treningu zamierzasz na nim wykonywać.

 • Trening bokserski – w tym przypadku długość worka nie ma dużego znaczenia, ponieważ większość technik, które będziesz trenował, wykonuje się na poziomie od pasa do głowy. Zatem jeśli będziesz dysponował niższym workiem, to nie wpłynie to w negatywny sposób na efektywność treningu i możliwość ćwiczenia technik pięściarskich.

 • Trening kickboxerski – jeśli szukasz worka do treningu technik bokserskich i kopnięć, wtedy wysokość worka ma już bardzo istotne znaczenie. Musi być on odpowiednio wysoki, abyś mógł trenować na nim kopnięcia, zarówno niskie (np. low-kick), jak i wysokie (np. high-kick).

 

Jak dobrać wysokość worka do treningu technik kickboxerskich?

Jest na to prosty patent. Wystarczy, że zmierzysz odległość od swojego kolana do czubka głowy. Wysokość worka, na którym będziesz mógł swobodnie trenować kopnięcia i wykopy, powinna wynosić tyle samo. Nie musisz nawet dokonywać pomiarów – możesz po prostu stanąć obok wiszącego worka i sprawdzić, czy zaczyna się ona na wysokości czubka głowy i kończy na wysokości Twojego kolana.

Worek o wysokości odpowiadającej odległości pomiędzy kolanem i czubkiem głowy, pozwoli Ci w pełni komfortowo trenować kopnięcia niskie na wysokości kolana, ciosy bokserskie na wysokości głowy oraz pozostawi około 20 centymetrów zapasu na wykonywanie kopnięć wysokich. Wybór wyższego worka nie będzie błędem, ale nie podniesie już jego funkcjonalności. Dokładnie warto zmierzyć się szczególnie wtedy, kiedy musisz powiesić worek w pomieszczeniu o niskim suficie.

 

Dobieramy odpowiednią wagę worka treningowego

Na początku musimy obalić błędne myślenie, że im większy worek, tym zawsze większa musi być jego waga. Oczywiście nie jest to wykluczone, ale pod uwagę trzeba wziąć rodzaj wypełniacza – jeśli dany producent używa tego samego rodzaju wypełnienia do wszystkich swoich worków, wówczas logiczne jest, że im worek większym, tym będzie cięższy.

Wystarczy jednak wziąć na warsztat nasz worek z linii SBRX, w który wypełniliśmy granulatem gumowym zamiast powszechnie stosowanych ścinek materiałów. Dzięki zastosowaniu cięższego wypełniacza worek, pomimo niezbyt dużych wymiarów (wysokość 130 cm), waży około 60 kg. Jest to zatem naprawdę duża waga, która klasyfikuje worek jako tzw. heavy bag, który można wykorzystywać do intensywnego treningu siły uderzenia. Gdyby natomiast był on wypełniony ścinkami materiałów, wtedy jego waga wynosiłaby zapewne około 30 kg.

Jak zatem widzisz, wysokość worka i jego waga nie zawsze idą w parze, dlatego kupując worek, zwróć uwagę na to, czym jest wypełniony i jaka jest jego waga.

 

Jak waga worka wpływa na trening?

Wybór wagi worka bokserskiego zależy od tego, jakie masz cele treningowe.

 • Lżejsze worki (waga około 30 kg) – są odpowiednim wyborem do treningu cardio, treningu technicznego, ćwiczenia wyczucia dystansu, kondycji, celności uderzeń.

 • Worki cięższe (waga powyżej 50 kg) – wykorzystuje się je do treningu siły uderzenia. Dzięki dużej masie zachowują stabilność i z tego względu niezbyt nadają się do treningu technicznego.

Worki o wadze około 40 kg są rodzajem kompromisu pomiędzy workami do treningu technicznego i workami do treningu siły ciosu. Worki DBX Bushido posiadają dodatkowe dolne mocowanie, które służy do ustabilizowania takiego worka do podłoża przy pomocy ekspandera.

 worki dbx bushido

Porównanie najpopularniejszych worków DBX Bushido

Przejdźmy zatem do porównania cech i funkcjonalności worków o różnych wymiarach.

 

Worek 130 cm

Wymiary tego worka to:

 • wysokość – 130 cm;
 • wysokość z łańcuchami i górnym mocowaniem – 170 cm;
 • obwód – ok. 110 cm;
 • waga – ok. 30 kg.

Rozmiar i waga tego worka umożliwiają samodzielnie zawieszenie go. Worek przeznaczony jest dla fighterów, którzy chcą ćwiczyć w warunkach domowych, najlepiej sprawdzi się w niewielkim pomieszczeniu. Przeznaczony jest do treningu cardio, treningu uzupełniającego inne sporty, a przede wszystkim do podstawowego treningu sportów walki.
Sprawdź: Worek treningowy bokserski 130 cm Pusty + RING

 

Worek 140 cm

Wymiary tego worka to:

 • wysokość – 140 cm;
 • wysokość z łańcuchami i górnym mocowaniem – ok. 190 cm;
 • obwód – ok. 126 cm;
 • waga – ok. 40 kg.

Jest to jeden z najczęściej wybieranych worków z naszej oferty. Może być z powodzeniem wykorzystywany w warunkach domowych oraz w klubach fitness, siłowniach i klubach sportów walki jako worek do treningu technicznego.
Sprawdź: Worek Treningowy Pełny 40 kg 140 cm DBX BUSHIDO

 

Worek 150 cm

Wymiary tego worka to:

 • wysokość – 150 cm;
 • wysokość z łańcuchami i górnym mocowaniem – ok. 200 cm;
 • obwód – ok. 126 cm;
 • waga – ok. 50 kg.

Jest to ciężki worek, który z powodzeniem może służyć jako tzw. heavy bag, czyli worek do treningu siły uderzenia. Jest to worek, który zalecamy przede wszystkim do klubów sportów walki. Jednak oprócz tego, że służy do treningu siły ciosów, zawodnicy sportów walki mogą wykorzystywać go do treningu technicznego. Przypominamy o tym, że worek nie może wisieć zbyt nisko nad podłożem, zalecamy, aby wisiał co najmniej 30-40 cm od podłoża. Jest to ważne, ponieważ elastyczny materiał i wybrzuszanie się dolnej podstawy sprawią, że z czasem worek się wydłuży i jego wysokość może zwiększyć się do ok. 160 cm.
Sprawdź: WOREK TRENINGOWY PEŁNY 50 kg 150 CM DBX BUSHIDO

 

Worek 160 cm

Wymiary tego worka to:

 • wysokość – 160 cm;
 • wysokość z łańcuchami i górnym mocowaniem – ok. 210 cm;
 • obwód – ok. 126 cm;
 • waga – ok. 50 kg.

Można z powodzeniem stosować go praktycznie w każdym klubie sportów walki. Może być wykorzystywany zarówno jako worek techniczny, jak też jako heavy bag, czyli worek do treningu siły uderzenia.
Sprawdź: WOREK TRENINGOWY BOKSERSKI DBX BUSHIDO 160 50 kg

 

Worek 180 cm

Wymiary tego worka to:

 • wysokość – 180 cm;
 • wysokość z łańcuchami i górnym mocowaniem – ok. 230 cm;
 • obwód – ok. 126 cm;
 • waga – ok. 60 kg.

Jest to największy worek w naszej ofercie i przeznaczony jest przede wszystkim do klubów sportów walki. Ten worek to typowy heavy bag, przeznaczony do treningu siły uderzenia. Jest to bardzo ciężki worek o dużej powierzchni treningowej.
Sprawdź: Wzmocniony XXL Worek Treningowy 70 kg 180x 45 cm Pełny DBX BUSHIDO

 

Worek MMA 130 cm

Jego wysokość to 130 cm, a waga ok. 40 kg. Worek kojarzony jest często z treningiem technik parterowych i rzutów. Jednakże dzięki temu, że wyposażony jest w łańcuchy, można zawiesić go i wykorzystywać go do treningu technik bokserskich. Jego wyprofilowanie umożliwia trenowanie technik specjalistycznych, takich jak uderzenia kolanem i łokciem, a także ciosów podbródkowych czy hakowych. Jego bardziej złożone kształty i zróżnicowane płaszczyzny, umieszczone pod różnym kątem, sprawiają, że worek ten gwarantuje ciekawszy i bardziej urozmaicony trening, szczególnie osobom, które zajmują się sportami walki profesjonalnie. Polecamy go każdemu klubowi sportów walki.

 

Worek hakowy

To jeden z naszych worków treningowych, które przeznaczone są do klubów sportów walki. Wysokość worka wynosi 140 cm, a waga ok. 40 kg. Dzięki temu, że ma wyprofilowany kształt, doskonale nadaje się do treningu uderzeń podbródkowych.

 

Gruszka bokserska XXL

To specjalistyczny worek w kształcie gruszki treningowej, której wysokość wynosi ok. 80 cm, średnica ok. 70 cm, a jego waga jest dość duża w stosunku do jego gabarytów, dlatego polecamy wykorzystywać go w klubach sportowych. Mogą jednak być wykorzystywane też w warunkach domowych, np. w domowej siłowni. Jest to rozwiązanie dla osób, które ze względu na małą wysokość pomieszczenia nie mogą pozwolić sobie na zawieszenie wysokiego worka.

 worek dla dzieci dbx bushido

Worki dla dzieci

W ofercie DBX Bushido dostępne są worki dla najmłodszych adeptów sportów walki. Worki te przeznaczone są dla dzieci w wieku od sześciu do kilkunastu lat. Są zaprojektowane od początku do końca z myślą o treningu najmłodszych wojowników. Wykonane są dokładnie z tym samych materiałów co nasze profesjonalne worki, dlatego masz pewność, że zniosą one trudy treningu zarówno młodszych dzieci, jak i starszych. Średnica worka wynosi ok. 30 cm, wysokość ok. 80 cm, a waga oscyluje ok. 15 kg.

 

Fakty i mity na temat worków bokserskich

Niemal na koniec tego wpisu chcemy na dobre rozprawić się z dwoma mitami na temat worków treningowych, które często można przeczytać na różnych forach internetowych.

 

Mit nr 1 – im większy worek, tym większe możliwości treningowe

Nie do końca jest to prawda. Tak jak już pisaliśmy, w przypadku treningu typowo bokserskiego powierzchnia worka nie ma aż tak dużego znaczenia. W zupełności wystarczające są worki, które zajmują wysokość od pasa do głowy. Natomiast w treningu kickboxerskim potrzebna jest powierzchnia treningowa obejmująca wysokość od kolana do czubka głowy. Jeśli kupisz większy worek, nic się nie stanie, natomiast nie zawsze jak taka potrzeba, nie zawsze ma to uzasadnienie, szczególnie kiedy nie masz wystarczająco wysokiego pomieszczenia, które pozwalałby tak wysoki worek zawiesić. Dlatego nie sugeruj się tym mitem, ale zastanów się, do jakiego rodzaju treningu będziesz używał worek, zmierz swoją odległość od kolana do czubka głowy i wtedy dowiesz się, jaka wysokość worka jest dla Ciebie optymalna. Ewentualnie możesz wybrać worek, w którym będzie miał około 10 cm zapasu, natomiast wyższe nie mają już żadnego uzasadnienia.

 

Mit nr 2 – worek musi być jak najcięższy

Gdyby rzeczywiście tak było, to po co w klubach sportów walki stosowałoby się worki o różnych ciężarach, różnych rozmiarach i różnych kształtach? Jak już pisaliśmy, ciężkie worki, czyli tzw. heavy bagi, stosuje się wypracowywania siły uderzenia. I w tym przypadku rzeczywiście możemy powiedzieć, że czym cięższy worek, tym efektywniejszy trening. Jeśli zatem zamierzasz trenować siłę uderzenia, to waga worka rzeczywiście ma tu duże znaczenie.

Natomiast w przypadku technicznego treningu waga worka powinna być lżejsza. Zatem nie jest tak, że im większa waga worka, tym lepiej. Powinna być dostosowana do Twoich potrzeb i celów treningowych i właśnie tym powinieneś kierować się w doborze worka treningowego. Pewnym kompromisem są worki o średniej wadze, około 40 kg. Są to worki, które dobrze się sprawdzą i w treningu technicznym i w treningu siły uderzenia, zwłaszcza jeśli wykorzystasz dolne mocowanie i ekspandery, które pomogą Ci ten worek ustabilizować w czasie treningu siłowego.

 

Jakiej firmy worek treningowy wybrać?

Ze swojej strony polecamy oczywiście worki DBX Bushido. Dlaczego? Jesteśmy jednym z większych producentów worków treningowych w Europie. Jest to nasza specjalność, którą zajmujemy się od dziesięciu lat. Bodaj jako jedyna firma w Europie udzielamy na nasze worki aż trzyletniej gwarancji. Jeśli zatem istotne są dla Ciebie jakość i trwałość produktów i chcesz mieć pewność, że worek wystarczy Ci na wiele lat treningów, to polecamy Ci właśnie naszą ofertę worków bokserskich.

 

Podsumowanie

Wierzymy, że nasz wpis pomoże Ci w prawidłowym doborze worka treningowego. Jeśli masz dodatkowe pytania, możesz śmiało się z nami skontaktować, postaramy się odpowiedzieć na każde. Jeśli masz swoje doświadczenia i inne zdanie na ten temat, podziel się nim. Na pewno pomoże niektórym osobom, które szukają odpowiedniego dla siebie worka bokserskiego. Porad na temat worków treningowych i innych sprzętów, które powinny znaleźć się na zapleczu fightera, możesz szukać też na naszym kanale na YouTubie https://www.youtube.com/channel/UCwLy5F6sqAMMQ9oM8CMvAxQ

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021

Polecane

pixel