Trening z gumami oporowymi w treningach sztuki walki
Trening zawodników sztuk walki jest kompletnie inny niż większości sportowców. Uwarunkowane jest to oczywiście specyfiką tego rodzaju sportów. Zarówno pięściarze, jak i zawodnicy mieszanych sztuk walki MMA muszą charakteryzować się olbrzymią dynamiką i umiejętnością generowania dużej mocy z często martwych punktów. Oznacza to, że ich treningi powinny opierać się o ćwiczenia umożliwiające wypracowanie odpowiednich wzorców ruchowych i zaprogramowanie ciała na konkretną prace. W tym celu do sesji treningowych warto włączyć gumy oporowe. Stanowią one świetne narzędzie, które można wykorzystać zarówno na sali, jak i w warunkach domowych.
Niewątpliwą zaletą gumy power band jest także jej wszechstronności oraz to, że zajmuje mało miejsca. Bez problemu zmieści się do każdego plecaka. W tym artykule postaram się opisać dokładnie w jaki sposób można wykorzystać gumy w treningu przeznaczonym pod sztuki walki, jakie niosą ze sobą korzyści oraz jakie dokładnie wykonywać ćwiczenia. Zapraszam do lektury.
Czym są gumy oporowe? Jakie są ich rodzaje?
Gumy oporowe można podzielić na trzy główne rodzaje, które przeznaczone są do innych celów. Mowa tutaj o tak zwanych taśmach do pilatesu, czy też jogi. Gumach power band, które są najbardziej popularne oraz gumach mini band.
- Taśmy treningowe stanowią rodzaj gumy, który ma swój początek i koniec. Ich opór w zależności od szerokości i grubości waha się od 5 do 25 kilogramów. Znajdują zastosowanie głównie podczas jogi oraz strechingu. Są jednak powszechnie wykorzystywane również w rehabilitacji. Ten rodzaj sprzętu najczęściej spotkać można w klubach fitness podczas zajęć prowadzonych dla kobiet. Moim skromnym zdaniem warto jednak zwrócić na nie uwagę również w kontekście rozciągania się zawodników, ponieważ jest to jeden z elementów treningowych, który często pomijają.
- Gumy power band stanowią duży zamknięty okrąg, którego średnica sięga 2 metrów. Wśród nich znajdziemy zdecydowanie większy zakres oporu, co przełoży się do łatwiejszego dopasowania gumy pod nasze potrzeby. Wykorzystuje się je zarówno w treningu oporowym, jak i w sesjach specjalistycznych. Dzięki swojej konstrukcji są bardzo wytrzymałe i rozciągliwe.
- Gumy mini band. Jego budowa jest dokładnie taka sama jak większego brata, różnica polega na ich długości. Posiadają zdecydowanie mniejszą średnicę i wykorzystywane są w innego rodzaju ćwiczeniach. Spotkać można je w czterech wersjach oporowych. Ten rodzaj gum również najchętniej wykorzystywany jest przez panie, znajdzie jednak zastosowanie również w treningu fighterów.
Jest to specjalistyczny rodzaj gum używany do zwiększenia oporu podczas zadawania uderzeń w sportach walki. Gumy takie w połączeniu z taśmami i uchwytami tworzą doskonały zestaw oporowy stosowany zarówno przez bokserów jak i zawodników MMA.
Jak wybrać odpowiedni rodzaj gumy?
Kolory gum oporowych uzależnione są od oporu jaki mają stawiać.
Producenci niestety nie do końca porozumieli się w kwestii ujednolicenia kolorów gum. Z tego względu guma czerwona jednego z nich może mieć takie same właściwości jak przykładowo czarna drugiego.
Przed zakupem należy zwrócić na ten aspekt uwagę, by nie okazało się że zakupiony sprzęt nie będzie w stanie spełnić swojej funkcji. Zwłaszcza jeśli mówimy o gumach power band. Gumy mogą służyć do zmniejszenia poziomu trudności danego ćwiczenia. Doskonałym przykładem będzie tutaj podciąganie. Wystarczy przepleść power band przez drążek, a następnie zaczepić o niego nogi aby pomagał nam w trakcie wykonywania ćwiczenia. Pomoc ta spowodowana jest odciążeniem naszego własnego ciała.
Gumy oporowe mogą służyć także jak sama nazwa wskazuje do zwiększania poziomu trudności różnych ćwiczeń. Za ich pomocą można wykonać trening oporowy praktycznie całego ciała. Nie dadzą takich efektów jak zwykłe obciążniki i sztangi, lecz wystarczą do zachowania siły na przykład w podróży lub na wakacjach.
Najlepsze ćwiczenia z gumami dla fighterów
Poniżej prezentuje kilka najpopularniejszych ćwiczeń z gumami dla zawodników sztuk walki:
- Pompki
Na starcie zacznijmy od najbardziej klasycznego ćwiczenia jakie może pomóc fighterom. Mowa oczywiście o pompkach. Z pomocą gum oporowych możemy utrudnić ich wykonywanie. Wystarczy przepleść gumę przez plecy tak aby rozciągała się w momencie unoszenie z dolnej pozycji ćwiczenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu guma będzie stawiać tym większy opor im wyżej będziemy się znajdować. Jest to jedna z jej licznych zalet. Ćwiczenie możemy wykonać w formie klasycznej lub dynamicznej poprzez dołożenie odbicia. Najlepiej jest wykonywać ćwiczenie z martwego punktu. Oznacza to, że powinniśmy zejść ciałem w dół i chwilę zaczekać. Dopiero po 2-3 sekundach możemy jak najszybciej wypchnąć ciało ku górze i odbić się od podłoża.
- Muscle up – lub podciąganie
Następnym ćwiczeniem, które zawodnicy sztuk walki powinni wykonywać są muscle up’y z gumą. Ćwiczenie wykonujemy w taki sam sposób jak podciąganie, z tą różnicą że ruch kończymy dopiero kiedy znajdziemy się nad drążkiem do podciągania. Guma pomoże nam w nabraniu rozpędu ciała i wyrzuceniu go ponad linię drążka. Jest to bardzo trudne i siłowe ćwiczenie. Dzięki pomocy gum będzie ono jednak stanowić doskonałe uzupełnienie treningu, którego celem jest wzrost poziomu mocy. Osoby mające problem z wykonaniem muscle upa’a mogą wykonywać zwykłe dynamiczne podciąganie.
- Walka z cieniem
Walka z cieniem z gumami może być wspaniałą formą poprawienia dynamiczności ciosu prostego. Wystarczy przepleść ją pod pachami i dbać o nie odchylanie łokcia do boku podczas wyprowadzania uderzeń. Polecam to ćwiczenie zwłaszcza pięściarzom. Dzięki jego zastosowaniu można wypracować także prawidłowy i najkrótszy tor wyprowadzaniu prostych.
- Ciosy proste
Następnym ćwiczeniem, które może poprawić dynamikę zadawania ciosów jest wykorzystanie gum oporowych jako ekspandera. Wystarczy przepleść ją przez przykładowo drabinkę i ustawić się w taki sposób aby móc za pomocą uderzenia rozciągać gumę. Ciosy zadajemy z pełną szybkością przez określony czas lub ilość powtórzeń, a następnie zmieniamy rękę.
- Sprinty
Guma może być wykorzystana jako opór podczas trenowania przyśpieszenia. Wystarczy przepleść ją przez drabinkę i wejść w nią. Zaczepiamy ją na wysokości pasa, a naszym zadaniem jest wykonać maksymalne przyśpieszenie, czyli start do sprintu. Rozciągamy gumę na około 2 metry i wracamy tyłem do pozycji startowej. Ćwiczenie wspomaga rozwój mocy dolnych partii ciała.
- Antyrotacja
Ćwiczenie polega na naciągnięciu gumy bokiem i zablokowaniu ciała w taki sposób aby nie skręcało się w wyniku stawianego przez urządzenie oporu. Ćwiczenie antyrotacji możemy wykonać stojąc lub klęcząc. W celu utrudnienia warto pracować rękoma w taki sposób jakbyśmy wyciskali gumę z przed klatki piersiowej. Prócz samej antyrotacji można jeszcze wykonywać skręty z gumą, które będą angażować do pracy mięśnie skośne brzucha.
Zalety treningu z gumami oporowymi
Najważniejszą zaletą treningu z gumą oporową jest fakt, że można trenować wszędzie. Wystarczy mieć trochę miejsca. Z tego względu warto zainwestować w ten sprzęt i wozić go ze sobą we wszystkie podróże. Nie zajmie dużo miejsca, a może uratować nam treningowe życie. Kolejną zaletą gum jest ich wszechstronność. Można za ich pomocą wykonać trening oporowy, który umożliwi podtrzymanie sylwetki. Pomogą nam w wykonaniu przysiadów, wyciskań, ćwiczenia o nazwie dzień dobry oraz utrudnią na przykład wykonanie swingu. Prócz ćwiczeń oporowych oraz dynamicznych gumy można wykorzystać podczas wykonywania tabaty. Innymi słowy dzięki nim możemy schudnąć, zadbać o sylwetkę oraz poprawić najważniejsze cechy motoryczne fighterów.
Polecane filmy z ćwiczeniami:
Podsumowanie
Gumy power band oraz mini band, a także taśmy stanowią bardzo ciekawe urządzenia treningowe, które warto mieć w domu. Nie są drogie, a ich wszechstronność sprawia, że na pewno znajdą zastosowanie w naszych treningach. Nie zależnie od ich rodzaju i celu. To co ogranicza nas podczas układania swoich sesji to przede wszystkim wyobraźnia. Z tego właśnie względu warto cały czas się rozwijać. Nie tylko trenerzy powinni szukać nowych rozwiązań, również sami zawodnicy. Jako zawodowy pięściarz uważam, że to w rękach trenujących przede wszystkim leży ich sukces.
Zobacz również: