Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ochraniacz na zęby - jak dobrać i poprawnie formować ochraniacze na zęby dla dzieci?

2022-04-27
Ochraniacz na zęby - jak dobrać i poprawnie formować ochraniacze na zęby dla dzieci?

Dziś już chyba nikt nie wyobraża sobie sportów kontaktowych bez ochraniacza na zęby zwanego potocznie „szczęką”. Niezależnie od tego czy trenujesz rekreacyjnie, czy może chcesz wejść na wyższy poziom, dobry ochraniacz zabezpieczy w pełni Twoje uzębienie przed wybiciem, ukruszeniem bądź wyłamaniem. Skutecznie zapobiegnie stykaniu się zębów, co mogłoby poskutkować przygryzieniem języka. Jedno z badań potwierdziło, że ryzyko urazu twarzoczaszki było od 1,6 do 1,9 razy wyższe w przypadku sportowców, którzy nie założyli ochraniaczy na zęby. Dlatego bardzo ważne, aby go mieć!

Jak dzielimy ochraniacze? Jak je formować czy zadbać o kwestie higieny?

Podczas wyboru odpowiedniej „szczęki” trzeba wziąć pod uwagę rodzaj uprawianego sportu. Najszersze zastosowanie ochraniacz na zęby ma w takich sportach jak pięściarstwo, MMA, Kickboxing, Muay Thai czy zapasy, ale nie jest to reguła. Z tego typu ochrony uzębienia korzystają także hokeiści, osoby uprawiające futbol, bejsbol, rugby, a także co zadziwiające - koszykówkę czy piłkę ręczną. Jednym słowem wszyscy Ci sportowcy, którzy są narażeni na otrzymanie ciosu w twarz.

To właśnie rodzaj dyscypliny będzie warunkował jak dużego zabezpieczenia nam trzeba.

Ochraniacze możemy podzielić na trzy grupy:

  • jednowarstwowe
  • żelowe (wielowarstwowe)
  • ochraniacze HydraGEL

✅ Ochraniacze jednowarstwowe - Standard

Ochraniacze z linii Standard cechują się prostą konstrukcją i poziomem ochrony dostosowanym do treningu sportów walki dla osób początkujących i średniozaawansowanych. W komplecie z ochraniaczem otrzymasz pudełko antybakteryjne do jego przechowywania. 

Jeżeli rekreacyjnie uprawiamy sporty kontaktowe ochraniacz jednowarstwowy w zupełności wystarczy.

Kliknij w zdjęcie poniżej, żeby przejść do oferty konkretnego ochraniacza.

 

 

✅ Ochraniacze wielowarstwowe (żelowe) - GelTech

Sprawa inaczej wygląda z ochraniaczem wielowarstwowym. Ten typ zabezpieczenia jest o wiele bardziej profesjonalny. Kluczową rolę odgrywa tu żelowa powłoka, która skutecznie niweluje energię silnego ciosu, dzięki czemu unikamy wstrząsów. Ochraniacz żelowy zazwyczaj dużo lepiej dopasowuje się do uzębienia, a dzięki innowacyjnym materiałom zastosowanym w produkcji gwarantuje wygodę i lepszą ochronę.

Ochraniacze z linii GelTech wykonane są z 2 warstw ochronnych - zewnętrznej twardszej, która odpowiedzialne jest za zabezpieczenie zębów przed uderzeniami oraz wewnętrze miększej zapewniającej dokładne dopasowanie się do kształtów uzębienia. Ochraniacz posiada dodatkowe kanaliki oddechowe ułatwiające przepływ powietrza podczas zaciskania szczęki. W komplecie z ochraniaczem otrzymasz pudełko antybakteryjne do jego przechowywania.

Nie dziwi więc fakt, iż bardzo chętnie jest stosowany na sparingach i w oficjalnych zawodach. Duże znaczenie odgrywa tutaj także swobodne oddychanie oraz komfortowe przełykanie śliny. Wszystko dzięki zaprojektowaniu przez twórców specjalnym kanalikom. Warto też wspomnieć o mniej popularnych ochraniaczach protetycznych wykonywanych na zamówienie, dzięki czemu idealnie dopasowują się do szczęki zawodnika.

Kliknij w zdjęcie poniżej, żeby przejść do oferty konkretnego ochraniacza.

✅ Ochraniacze HydraGEL - HydraGelTech

Ochraniacze z linii HydraGelTech wykonane są z 2 warstw ochronnych - zewnętrznej twardszej, która odpowiedzialne jest za zabezpieczenie zębów przed uderzeniami oraz wewnętrze miększej zapewniającej dokładne dopasowanie się do kształtów uzębienia. Wewnętrze tworzywo HydraGel zapewnia podwyższoną elastyczność podczas formowania ochraniacza dzięki czemu proces jego formowania jest łatwiejszy niż w przypadku ochraniaczy wykonanych z innych tworzyw. W komplecie z ochraniaczem otrzymasz pudełko antybakteryjne do jego przechowywania.

Kliknij w zdjęcie poniżej, żeby przejść do oferty konkretnego ochraniacza.

Jakie ochraniacze na zęby dla dzieci?

W przypadku doboru ochraniaczy na zęby dla dzieci należy kierować się takimi samymi zasadami, jak w przypadku osób dorosłych. Ochraniacze te nie różnią się materiałem ani konstrukcją - jedynie rozmiarem. W przypadku większości ochraniaczy dla dzieci stosuje się oznaczenie "Junior" lub rozmiar "S".

Kliknij w zdjęcie poniżej, żeby przejść do oferty konkretnego ochraniacza.

Pojedynczy czy podwójny ochraniacz?

Opinie są podzielone i sami musimy znaleźć dla siebie optymalne rozwiązanie.

Wedle obiegowych opinii ochraniacze pojedyncze (zabezpieczające górną część szczęki) zapewniają duży komfort użytkowania, ponieważ gwarantują większy przepływ powietrza.

Użytkownicy podwójnej szczęki skarżą się na przymus ciągłego zaciskania zębów i małego przepływu tlenu. Usta muszą być zamknięte, aby nie ryzykować wypadnięcia podwójnej szczęki. Plusem tego rodzaju ochraniacza jest na pewno możliwość oswojenia się, a także konstrukcja, która zapewnia właściwe ułożenie i stabilizuje szczękę.

Jest to zatem świetne rozwiązanie dla początkujących i pierwszy krok do tego aby z czasem używać jedynie górnego ochraniacza. Mając na uwadze wszystkie wymienione względy, dokonajcie wyboru na podstawie osobistych preferencji i potrzeb. Należy jednak pamiętać, że ochraniacze przeznaczone typowo do sportów walki są grubsze od innych dlatego, że głównie głowa jest atakowana. Jeżeli chodzi o aktywności z użyciem kija takich jak hokej, czy też piłkę nożną, najlepsze są ochraniacze dodatkowo wzmocnione z przodu. To zagwarantuje ochronę narażonych na uraz siekaczy. W innych dyscyplinach sportu używa się bardzo cienkich ochraniaczy.

Jak poprawnie formować ochraniacze na zęby?

Częstym problemem wśród konsumentów jest właściwe dopasowanie ochraniaczy szczęki.

Na szczęście jest to bardzo prosta czynność.

✅ Musimy zagotować wodę, którą potem wlewamy do szklanki lub innego szklanego naczynia.

✅ Do przygotowanego w ten sposób wrzątku wrzucamy nasz ochraniacz i czekamy ok trzydziestu sekund - ten czas może ulec zmianie w zależności od konkretnego modelu szczęki. Niezbędne informacje na pewno znajdują się na opakowaniu produktu.

✅ Po wyjęciu szczęki ze szklanki lekko ochładzamy ochraniacz pod kranem z zimną, aby uniknąć oparzenia.

✅ Kiedy wykonamy powyższe czynności pora na włożenie ochraniacza na zęby, przyciśnięcie go do górnych zębów, a następnie zassanie powietrza, co pozwoli idealnie dopasować ochraniacz do naszych zębów.

✅ Wkładamy ochraniacz na zęby do zamrażalki na ok 10 - 15 min.

✅ Po wyjęciu z zamrażalki opłukujemy go pod zimną wodą. I wszystko gotowe, taka szczęka jest gotowa do użytku.

Czasami cały proces należy powtórzyć kilka razy, aż do właściwego uformowania ochraniaczy.

Zobacz poniższy film w którym dokładnie opisujemy i pokazujemy cały proces formowania ochraniaczy na zęby.

Jak zadbać o higienę ochraniaczy na zęby?

Zadbanie o kwestie higieny jest banalnie proste.

Zaleca się delikatne szorowanie szczoteczką do zębów - bardzo ważne jest, aby była to inna szczoteczka od tej, której używamy na co dzień do mycia zębów. Po dokładnym wyszczotkowaniu płuczemy szczękę pod wodą w temperaturze pokojowej. Następnie pozostawiamy ją na umywalce do wyschnięcia.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

Polecane

pixel