Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Gruszka bokserska – jak ją wykorzystać podczas codziennego treningu?

2023-02-17
Gruszka bokserska – jak ją wykorzystać podczas codziennego treningu?

Indywidualny trening pięściarski nie będzie w pełni funkcjonalny bez gruszki bokserskiej. Dowiedz się, dlaczego jest to ważny elementem treningu, jakie umiejętności możesz dzięki niej wypracować, a także poznaj poszczególne rodzaje gruszek bokserskich, które pomogą Ci rozwinąć niezbędne umiejętności.

Gruszka bokserska – jak pomaga w treningu?

Gruszka bokserska to przyrząd o niewielkich gabarytach, dzięki czemu sportowcy uprawiający dyscypliny sportów walki, przede wszystkim te, w którym wykorzystywane są techniki bokserskie, mogą korzystać z nich nie tylko w profesjonalnych klubach, ale też we własnych domowych siłowniach. Gruszka bokserska na stojaku może być wykorzystywana zarówno wewnątrz, jak i w czasie treningów plenerowych.Jakie elementy formy pięściarza pozwala wypracować gruszka bokserska?

  • Dynamika ciosu – to właśnie dynamika wyprowadzanych uderzeń ma kluczowe znaczenie dla ich skuteczności. Moc ciosu w znacznie większej mierze zależy właśnie od tej zmiennej niż od siły.
  • Technika – gruszka bokserska wolnostojąca bądź podwieszana umożliwiają wypracowanie prawidłowej techniki wyprowadzania uderzeń i wykonywania uników.
  • Celność – grusza bokserska jest ruchomym celem, dzięki czemu pomaga w wypracowywaniu celności uderzeń, szczególnie tych wymierzanych w głowę przeciwnika.
  • Refleks – gruszka treningowa to rodzaj worka, który umożliwia efektywne wypracowywanie refleksu, niezbędne w prawidłowym reagowaniu na ciosy wyprowadzane przez przeciwnika.

Gruszka treningowa – jakie rodzaje gruszek bokserskich możesz mieć w swoim

Poszczególne rodzaje gruszek bokserskich pozwalają kompleksowo budować formę, rozwijając zdolności motoryczne i kształtując umiejętności techniczne na różnych płaszczyznach. Dlatego w pełni funkcjonalny trening pięściarski powinien odbywać się z wykorzystaniem różnych rodzajów tych przyrządów. 

Gruszki techniczne

Rodzaj gruszki podwieszanej do sufitu za pomocą łańcuchów. Dostępność modeli o różnej wadze pozwala dostosować ją do własnych możliwości. Ten rodzaj gruszek treningowych umożliwia ćwiczenie nie tylko technik bokserskich, ale też kopnięć. Trening z gruszką techniczną pozwala rozwinąć celność ciosów, umiejętności wykonywania uników, czucie dystansu do przeciwnika, a także poprawić koordynację pracy nóg. 

Gruszki szybkościowe

Montuje się je do platform za pomocą obrotowego łożyska. Dzięki tego typu gruszce bokserskiej wzmocnisz górne partie ciała oraz poprawisz płynność i celność uderzeń.

Gruszki refleksowe

Montuje się je od góry do sufitu i od dołu do podstawy. Po uderzenie wracają na swoje miejsce, umożliwiając tym samym zawodnikom trenowanie uników oraz wyczucia dystansu do przeciwnika. Ćwiczenia z tym przyrządem to świetny trening wydolnościowy.

Gruszka do ćwiczeń – uzupełnij swój trening

Jak już widzisz, gruszki bokserskie, to sprzęt, bez którego trudno jest wypracować optymalną formę. Starcie w ringu wymaga opanowania technik ofensywnych i defensywnych, a ponadto wypracowania wytrzymałości na odpowiednio wysokim poziomie. Wyposażenie się w różne rodzaje gruszek bokserskich jest możliwe dzięki szerokiej ofercie akcesoriów od DBX Bushido.

pixel