Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy ochraniacze na łokcie są skuteczne podczas treningów?

2023-01-24
Czy ochraniacze na łokcie są skuteczne podczas treningów?

Sukces osób, które uprawiają sporty walki zależy od wielu czynników. Talent i ciężka praca to podstawa, jednak równie istotne jest wyposażenie treningowe. Powinno składać się na nie, oprócz wygodnej odzieży czy butów, także zabezpieczenie. Ochrona newralgicznych partii ciała, w tym łokci zwiększa komfort i bezpieczeństwo zawodnika. Minimalizuje ryzyko kontuzji, więc walczący może skupić się na technice, strategii, a nie martwić się uszkodzeniem ciała. Zobacz, jak działają i co dają ochraniacze na łokcie.

Dlaczego ochrona łokci jest ważna?

Sporty walki narażają zawodników na liczne kontuzje zlokalizowane w różnych partiach ciała. Jest to nie tylko szczęka, głowa czy nos, ale też łokcie, w obrębie których może dojść do uszkodzenia stawu łokciowego czy okolicznych tkanek. Aby ich uniknąć, warto pomyśleć o zabezpieczeniu, czyli stabilizacji. Dzięki elastycznemu ochraniaczowi z pianki, zawodnik jest lepiej chroniony i czuje się pewniej. Pozwala mu to na skupieniu się na walce i pokonaniu przeciwnika, bez zmartwienia o swój stan zdrowia.

Dla kogo są ochraniacze stawów łokciowych?

Nie wszystkie dyscypliny sportowe angażują w takim samym stopniu łokcie. Jednak są takie sporty walki, w których ręce ciągle pracują, zarówno wyprowadzając ciosy, jak i chroniąc twarz. Dlatego o dobrej ochronie stawów łokciowych powinni pamiętać zwłaszcza zawodnicy:

  • uprawiający sporty walki – boks, MMA, kickboxing,
  • trenujący crossfit,
  • biorący udział w kontuzjogennych sportach kontaktowych,
  • ćwiczący z dużą częstotliwością i intensywnością.

Zabezpieczenie stawów łokciowych jest ważne zarówno w przypadku amatorów, jak i zawodowców. Pamiętaj, że ryzyko kontuzji istnieje nie tylko wtedy, gdy się uczysz, ale też wtedy, gdy Twoje treningi przechodzą na bardziej zaawansowany poziom.

Zalety ćwiczenia ze ściągaczami elastycznymi na łokcie

Niektórzy zawodnicy zastanawiają się, jak ćwiczenia z ochraniaczami stawów łokciowych wpłyną na ich komfort i swobodę poruszania się oraz wyprowadzania ciosów. Tymczasem warto mieć świadomość, że ściągacze elastyczne na łokcie są niezwykle wygodne i idealnie dopasowane do ciała. Nie ograniczają ruchów, pozwalając na wygodne zginanie oraz prostowanie ręki bez blokady.

Dopasowanie rozmiaru ochraniacza

Aby móc czerpać maksimum korzyści z ochrony stawów łokciowych, ściągacz powinien być idealnie dopasowany. W sprzedaży są różne rozmiary produktów, przy czym najlepsze są te elastyczne, pozwalające na rozciąganie ochraniacza na łokcie nawet o 70% względem rozmiaru pierwotnego. Im mniejszy rozmiar, tym większy docisk w obszarze łokcia. 

Przed zakupem zrób pomiar ręki, koncentrując się na obwodzie tuż nad łokciem oraz obwodzie ręki pod łokciem. Następnie skonfrontuj otrzymane wyniki z tym, jakie znajdziesz w tabeli producenta.

pixel