Wybierz sklep

SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Rękawice bokserskie - jaki rozmiar wybrać, czym się kierować?

2024-05-28O rzekomo prostym temacie, jakim jest wybór właściwego rozmiaru rękawic bokserskich krąży wiele legend, które dzisiaj postaramy się dla Was wyjaśnić. Warto poświęcić chwilę na lekturę, bo zaoszczędzisz sobie i swoim sparringpartnerom trochę zdrowia, a o to głównie w tym wszystkim chodzi. Wytłumaczę Ci też jak wybrać rękawice bokserskie dla siebie i podam kilka ciekawostek na ich temat.

Oz czyli waga rękawic bokserskich a nie ich rozmiar.


Pierwsze z czym stykacie się przy wyborze rozmiaru to enigmatyczne na pierwszy rzut oka określenie liczbowe Oz, czyli ilości uncji, a więc waga konkretnego modelu. Systemem tym od lat posługują się prawie wszyscy producenci na świecie, gdzie jedna uncja równa się około 28 gramów. Co warte podkreślenia, ilość uncji nie musi i z reguły nie przekłada się na rozmiar konkretnego rozmiaru rękawic.

 

Bądź na bieżąco - subskrybuj nasz kanał!

 

Co wpływa na rozmiar rękawic bokserskich ?


O rozmiarze konkretnego modelu rękawic bokserskich decydują przede wszystkim użyte materiały – zwłaszcza wypełnienie rękawic. Większość rękawic wypełniane jest pianką jednak w zależności od jej parametrów jej objętość i waga mogę się znacznie różnić.
Na rynku można spotkać również wiele modeli rękawic bokserskich z wypełnieniem warstwowym w którym każda z warstw wykonywane jest z innego materiału i innych parametrach.
Dodatkowym elementem mogącym wpływać na wagę rękawic mogą być dodatkowe wstawki w okolicy strefy nadgarstka lub w strefach blokowania jak ma to miejsce np. w poniższych modelach rękawic.

rękawice bokserskie

Czy waga rękawic ma wpływ na ich rozmiar ?


Do pewnego stopnia tak – jest to widoczne przede wszystkim porównując wagi 6 oz , 8 oz i 10 oz jak na  poniższych zdjęciach.  

  rękawice bokserskie rozmiar

Różnica ta jednak przestaje być tak odczuwalna od wagi 10 oz wzwyż przy wyższych wagach zwiększa się zewnętrzna objętość rękawic co ma związek z zastosowaniem coraz większej ilości pianki w strefie uderzenia jednak wewnętrzny rozmiar rękawic jest bardzo zbliżony i przeważnie różnica  nie przekracza 1 cm, co w przypadku rękawic bokserskich nie ma aż tak dużego znaczenia i da się zredukować zastosowaniem odpowiedniej długości owijek bokserskich lub rękawic wewnętrznych  

Poniżej pokazano wkłady  rękawic bokserskich o wadze : 10 oz i 14 oz. Jak widać wkład w rękawicach 14 oz wkład jest większy jednak wymiary A oraz B w obu wkładach są bardzo porównywalne. Zwiększyła się więc zewnętrzna objętość rękawic i waga jednak rozmiar wewnętrzny jest bardzo podobny.

wypełnienie rękawic bokserskich  
 

Jak więc dobrać właściwy rozmiar/wagę rękawic?


Skoro już wiesz, że waga rękawic podawana przez producentów nie koniecznie idzie w parze z rozmiarem rękawicy to pewnie zastanawiasz się jak w tej sytuacji wybrać właściwe dla siebie? Na szczęście wśród zdecydowanej większości producentów rękawic bokserskich  funkcjonuje pewien niepisany standard przedstawiony w poniższej tabeli.

Waga rękawicy Przeznaczenie
4 oz - 6 oz Rękawice przeznaczone dla dzieci w wieku do ok 10 lat
8 oz Rękawice przeznaczone dla młodzieży w wieku do 15 lat i kobiet o drobnych dłoniach.
10 oz – 12 oz Rękawice przeznaczone dla osób dorosłych
Przeznaczenie: trening techniczny, przyrządy
14 oz i cięższe Rękawice przeznaczone dla osób dorosłych
Przeznaczenie: sparingiZaczynając od najmniejszych rękawic  4 oz, są one dedykowane pod najmłodszych adeptów sportów walki, przeważnie do 6 roku życia.
Rękawice 6 oz troszkę większe i można je z powodzeniem stosować w przypadku dzieci do ok 10 roku życia.
Rękawice 8 oz są dobrym wyborem dla kobiet posiadających drobne dłonie oraz dla młodzieży w wieku do ok 15 lat.
Od wagi 10 oz rozmiar wewnętrzny rękawic dostosowany jest do osób dorosłych o normalnej wielkości dłoni. Od tej wagi kolejne opcje wagowe nie wpływają aż tak znacząco na ich rozmiar wewnętrzny (maksymalna różnica przeważnie mieści się w 1 cm) dlatego o wyborze konkretnej opcji wagowej powinno decydować ich przeznaczenie o czym napiszę w kolejnym dziale.

Jak dobrać rękawice bokserskie w zależności od ich przeznaczenia ?


Jak już wiesz od wagi 10 oz wewnętrzny rozmiar rękawic nie zmienia się aż tak znacząco, zmienia się jednak ich wielkość zewnętrzna co związane jest z zastosowaniem coraz większej ilości wypełnienia w strefie uderzenia.  
Czy rękawice są większe  i tym samym posiadają grubszą strefę uderzenia tym bezpieczniejsze są dla Twojego sparingpartnera. Dodatkowym atutem dużych rękawic jest to że łatwiej się za nimi schować podczas blokowania uderzeń co zwiększy również Twoje bezpieczeństwo.
Podsumowując, duże ciężkie rękawice świetnie sprawdzą się podczas sparingów.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda podczas treningu technicznego np. na przyrządach typu worek bokserski lub tarcze. W tej sytuacji lepszym rozwiązaniem będą rękawice lżejsze które w mniejszym stopniu będą utrudniały pracę nad techniką, dynamiką i szybkością. Podsumujmy więc w formie tabeli jaki rozmiar rękawic wybrać w zależności od przeznaczenia


Waga rękawicy Przeznaczenie
10 oz Rękawice przeznaczone dla dzieci w wieku do ok 10 lat
12 oz Rękawice przeznaczone dla młodzieży w wieku do 15 lat i kobiet o drobnych dłoniach.
14 oz i cięższe Rękawice przeznaczone dla osób dorosłych
Przeznaczenie: trening techniczny, przyrządy

 

Jak dobierać wagę rękawic w zależności od celu treningowego ?

Nieco innym systemem doboru rękawic bokserskich należy kierować się podczas przygotowań do startu zawodniczego.
W zależności od tego na jakim etapie przygotowania jesteś powinieneś zastosować rękawice o innej wadze.
Jeśli jesteś na etapie budowania wytrzymałości siłowej i kondycji powinieneś używać rękawic cięższych – nawet jeśli trenujesz tylko na przyrządach.

Czym bliżej startu zawodniczego tym więcej uwagi poświęca się budowaniu szybkości i dynamiki oraz łapaniu świeżości dlatego na tym etapie powinieneś używać rękawic lekkich.
W większości przypadków wagą turniejową są rękawice o wadze 10 oz dlatego w końcowym etapie przygotowania powinieneś trenować właśnie w takich rękawicach. Ważne jest żeby nie ograniczać się do trenowania przez cały czas w dużych rękawicach co może doprowadzić do złych nawyków zarówno w trakcie blokowania jak i zadawania uderzeń.  


Waga rękawicy Przeznaczenie
10 oz Trening szybkości i dynamiki, łapanie świeżości
12 oz i cięższe   Trening kondycyjny i wytrzymałościowy
Mity nt. rozmiaru rękawic bokserskich.


W Internecie można znaleźć wiele mitów głoszonych przez różne osoby z którymi nie do końca się zgadzam. Rozprawmy się z kilkoma z nich.

Mit 1. Wagę rękawic należy dobrać w zależności od swojej wagi ciała.

Jest to jeden ze zdecydowanie najpopularniejszych mitów z którymi się nie zgadzam. Prawdopodobnie zastosowano tutaj skrót myślowy polegający na tym, że osoby ważące dużo mają więcej siły a tym samym potrzebują grubszych (a tym samym cięższych) rękawic. Tylko skąd wiadomo że ktoś kto waży mniej ma słabsze uderzenia od kogoś ważącego więcej? Znam mnóstwo osób które pomimo niewielkiej wagi posiadają potężne ciosy jak i sporo osób które mimo dużej wagi nie potrafią silnie uderzyć.

Nie prawda: waga rękawic powinna być dobrana do konkretnego zastosowania ewentualnie celu treningowego a nie do wagi trenującego.  


Mit 2. Trzeba zawsze trenować w jak najcięższych rękawicach bo dzięki temu wyrobi się silniejsze uderzenie.

Trening w ciężkich rękawicach faktycznie szybciej zmęczy Twoje ręce więc może być wskazany na etapie wyrabiania kondycji i wytrzymałości. Należy jednak pamiętać że siła uderzenia nie zależy jedynie od siły mięśni ale również od wielu innych elementów między innymi takich jak poprawność techniki i szybkość a te cechy należy rozwijać przy jak najmniejszym zmęczeniu mięśni tak aby unikać niepotrzebnego spinania mięśni i przy ruchów.  

 Nie prawda: waga rękawic powinna być dobrana do aktualnego celu treningowego a ten może się zmieniać w zależności od tego na jakim etapie przygotowanie jesteś. Trenowanie cały czas w ciężkich rękawicach może utrwalić złe nawyki.

Mit 3. Trenując na przyrządach nie warto stosować rękawic co pozwoli na utwardzenie pieści.

Chociaż od czasu do czasu warto zaliczyć trening na przyrządach (np. worku treningowym) bez rękawic np. to żeby sprawdzić jak reagujemy na zadawanie ciosów bez ochraniaczy to zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem takie trenowanie przez cały czas. Podczas uderzeń nasz nadgarstek i stawy narażone są na liczne kontuzje oraz mikro urazy, które z czasem mogą doprowadzić do trwałych zwyrodnień całkowicie pozbawiając Cię możliwości trenowania.

Nie prawda: Jeśli podchodzisz do treningów poważnie i długoterminowo to musisz zadbać o swoje dłonie poprzez zastosowanie właściwych rękawic.  ciekawostka CIEKAWOSTKA

W przypadku profesjonalnych rękawic stosowanych przez zawodowców używa się wypełniaczy o zwiększonej gęstości tak aby przy zachowaniu wymaganej wagi np. 10 oz maksymalnie zmniejszyć rozmiar rękawic.
W niektórych federacjach stosowane rękawice są  dodatkowo dociążane w okolicach mankietu co pozwala na jeszcze większe zmniejszenie rękawic w okolicy strefy uderzenia. Finalnie rękawice takie pomimo tego że mają wagę 10 oz są znacznie mniejsze i twardsze niż te powszechnie używane w calach amatorskich.  
Zabiegi te mają na celu zwiększenie widowiskowości walk poprzez zwiększenie ilości nokautów.


Podsumowanie


Wiesz już jaki jest związek między wagą i rozmiarem rękawic bokserskich oraz jakich wag używać pod konkretne zastosowanie.
Jeśli zamierzasz zająć się boksem na poważnie to pewnie docelowo wyposażysz się w co najmniej 2 opcje wagowe czyli 10 oz pod trening na przyrządach i jakieś cięższe 14 oz lub 16 oz pod sparingi.

Jeśli jednak dopiero rozpoczynasz przygodę ze sportami walki i na ten moment możesz pozwolić sobie na zakup tylko 1 pary rękawic to  to sugeruję poniższe rozwiązanie:

  • 10 oz – jeśli potrzebujesz rękawic do treningu na przyrządach w warunkach domowych (np. na worku treningowym)
  • 12 oz – jeśli rozpoczynasz trening w klubie i będziesz używać rękawic zarówno do treningu na przyrządach jak i ćwiczeń z partnerem.

Jeśli szukasz bezpiecznych rękawic spełniających unijne normy bezpieczeństwa CE w dobrej cenie to zachęcam Cię do przejrzenia naszej oferty: Rękawice bokserskie DBX BUSHIDO>>


Zobacz również:
Jak dobrać rękawice do treningu na worku treningowym >>
Jak dbać o rękawice treningowe? Co robić aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu?>>
Autor wpisu:
Damian Dubiel

Pokaż więcej wpisów z Maj 2024

Polecane

Rękawice bokserskie z systemem ActivClima i Wrist Protect B-3W - 12 oz

Rękawice bokserskie z systemem ActivClima i Wrist Protect B-3W - 12 oz

132,99 zł brutto/1para2780 pkt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 132,05 zł/1paraCena regularna 139,99 zł brutto/1para
 Rękawice bokserskie - sparingowe  B-2v10 12oz

Rękawice bokserskie - sparingowe B-2v10 12oz

109,99 zł brutto/1para2180 pkt.
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel