Jak dbać o rękawice treningowe? Co robić, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu?
Jak wiadomo wszystkie rękawice treningowe podczas treningu narażone są na kontakt z potem, dlatego niewłaściwe dbanie o ich higienę szybko kończy się ich nieprzyjemnym zapachem.
Na wielu forach dyskusyjnych oraz rozmowach w klubach bardzo często pojawiają się pytania:
- Co zrobić zęby rękawice bokserskie nie śmierdziały?
- Jak pozbyć się przykrego zapachu?
- Czy rękawice bokserskie można prać?
- Jak dbać o swoje rękawice?
Na te i na kilka innych pytań spróbujemy odpowiedzieć w poniższym poradniku, korzystając zarówno ze swojego doświadczenia, jak i korzystając z rad pięściarzy z wieloletnim stażem.
Podstawowa zasada, o której wielu z nas zapomina to czytanie dołączonych do rękawic informacji.
Sposób konserwacji często zależy od konstrukcji rękawic i materiałów z których zostały wykonane, dlatego jeśli producent dołączył jakaś informację to warto się z nią zapoznać. Jeśli do rękawic bokserskich nie dołączono instrukcji to możesz przyjąć, że ich sposób konserwacji nie dobiega od typowego postępowania, które opisaliśmy poniżej.
Co zrobić, żeby rękawice bokserskie nie śmierdziały?
Najskuteczniejszym sposobem walki z nieprzyjemnym zapachem jest nie dopuszczanie do jego powstania.
✅ Zasada 1 - używaj owijek bokserskich lub rękawic wewnętrznych!
Jak powszechnie wiadomo owijki bokserskie (lub alternatywnie rękawice wewnętrzne) mają na celu dodatkowo usztywnić dłoń oraz nadgarstek przed uszkodzeniami. Nie jest to jednak ich jedyna funkcja.
Owijki mają również za zadanie odizolować rękawice od potu wydzielanego przez dłonie podczas treningu, a tym samym ograniczyć ich zapocenie, które jest główną przyczyną powstawania pleśni i grzybów wewnątrz rękawic.
Owijki bokserskie bez problemu i ryzyka uszkodzenia możesz prać nawet kilka razy w tygodniu, zapewniając tym samym odpowiednią higienę podczas treningu.
Alternatywą dla owijek bokserskich są rękawice wewnętrzne, które pełnią podobną funkcję, lecz są wygodniejsze i szybsze w zakładaniu. Trzecią grupa produktów która może pomóc Ci w zabezpieczeniu przed zapoceniem rękawic są ochraniacze na kostki, które w komplecie posiadają również dołączone bandaże bokserskie.
✅ Zasada 2 - Pamiętaj o wysuszeniu rękawic.
Niestety same owijki bokserskie nie załatwią sprawy w 100%.
Podczas intensywnych treningów również bandaże bokserskie nasiąkają wilgocią, która następnie przenika do rękawic. Należy pamiętać, że nieprzyjemny zapach to przede wszystkim efekt bakterii i grzybów, które rozwijają się w wilgotnych miejscach.
Aby nie dopuścić do zagrzybienia rękawic, należy po każdym treningu odpowiednio je wysuszyć.
Pamiętaj, że rękawice należy suszyć w temperaturze pokojowej (która nie przekracza 25 stopni), nie należy suszyć ich na grzejnikach, ponieważ wysoka temperatura może prowadzić do pękania materiału.
Podczas suszenia pamiętaj, aby zapewnić odpowiedni przepływ powietrza wewnątrz rękawic. Można to osiągnąć np. poprzez podparcie mankietu rękawicy.
Jeśli zależy Ci na szybszym i dokładniejszym wysuszeniu rękawic powinieneś posłużyć się dodatkowym osuszaczem, który znacznie przyśpieszy ten proces - zwłaszcza w tym obszarze, do którego naturalny przepływ powietrza jest dość ograniczony.
Polecamy w tym celu produkt DBX DRYER.
Jak to działa?
Podczas treningu w twój sprzęt sportowy wsiąka pot, który w połączeniu z wysoką temperaturą oraz złuszczonym naskórkiem i zanieczyszczeniami z zewnątrz stanowi doskonałe środowisko rozwoju dla pleśni i grzybów. Pleśnie i grzyby nie tylko powodują nieprzyjemny, ale mogą również prowadzić do alergii oraz trudnych w leczeniu infekcji grzybicznych.
Zarówno pleśnie, jak i grzyby do rozwoju potrzebują wilgoci, dlatego podstawową metodą profilaktyki jest dokładne wysuszanie sprzętu po treningu. Niestety w przypadku niektórych produktów, takich jak: rękawice bokserskie, obuwie lub tarcze treningowe proces ten jest utrudniony poprzez ograniczony przepływ powietrza.
Zadaniem DBX Dryera jest dosuszenie sprzętu w trudno dostępnych miejscach - blokując rozwój pleśni i grzybów
✅ Zasada 3 - czyść zewnętrzną powierzchnię rękawic
Chociaż do większości procesów skutkujących nieprzyjemnych zapachem dochodzi w ich środku, to nie należy zaniedbywać dbania o ich zewnętrzną stronę. To właśnie na zewnętrznej stronie zbiera się najwięcej potu (Twojego i Twoich partnerów treningowych).
Pot oraz złuszczony naskórek gromadzi się na szwach, rzepach oraz siatkach wentylacyjnych (jeśli taki model rękawic posiadasz), nie tylko osłabiając ich trwałość, ale również generując nieprzyjemny zapach. Pamiętaj więc, że również zewnętrzna strona rękawic powinna być regularnie czyszczona.
Wystarczy że przetrzesz je zwilżoną ścierką usuwając z ich powierzchni zanieczyszczenia na następnie pozostawisz na otwartej przestrzeni w celu wyschnięcia.
Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z rękawic bokserskich?
Co zrobić gdy mimo wszystko nasze rękawice przeszywa nieprzyjemny zapach?
✅ Środki antybakteryjne, dezodoranty.
Stosowanie różnego rodzaju środków antybakteryjnych (stosowanych równie często np. w przypadku obuwia) jest sprawą dosyć dyskusyjną, a skuteczność tego typu rozwiązania zależy w głównej mierze od skuteczności samego preparatu. Niestety większość tego typu środków jedynie maskuje nieprzyjemny zapach, mogąc być przy okazji źródłem reakcji alergicznych na dłoniach.
Dodatkowo spora cześć odświeżaczy dostępnych na rynku tworzona jest na bazie alkoholu co może szkodzić trwałości niektórych tkanin oraz powierzchni rękawic (zwłaszcza skórze naturalnej).
Czy jest więc bezpieczny, a jednocześnie skuteczny odświeżacz do rękawic?
Tak - należy wybierać te środki, które bazują na naturalnych substancjach. Jednym z takich produktów jest oferowany przez nas DBX Cleaner.
DBX Cleaner to produkt przeznaczony do dbania o higienę sprzętu sportowego – zwłaszcza rękawic bokserskich, obuwia, kasków i ochraniaczy.
Specjalnie opracowana receptura preparatu oddziela cząstki brudu od powierzchni tkaniny, dzięki czemu szybko, łatwo i skutecznie czyści zabrudzone powierzchnie oraz znacznie ogranicza ponownie przeniknie zabrudzeniom w głąb wyczyszczonej już powierzchni.
Głównym składnikiem czyszczącym preparatu jest aktywny tlen, który nie osłabia struktury czyszczonej tkaniny oraz nie osłabia jej koloru.
Zalety preparatu czyszczącego DBX CLEANER:
✅ Usuwa zabrudzenia tkanin powstałe podczas treningu (pot, krew, złuszczony naskórek)
✅ Utlenia molekuły bakterii, wirusów i pleśni
✅ Nie osłabia struktury ani koloru tkaniny
✅ Nie powoduje alergii
Alternatywne metody czyszczenia rękawic do zastosowania w warunkach domowych
✅ Zamrożenie rękawic
Jedną z najstarszych i najskuteczniejszych metod na pozbycie się przykrego zapachu rękawic jest ich zamrożenie. Skutecznie pozbywamy się w ten sposób wszelkich bakterii i grzybów, które zagnieździły się w rękawicach.
Rękawice należy odpowiednio wysuszyć, po czym włożyć do foliowej torebki i zostawić (najlepiej na całą noc) w zamrażalniku. Po wyjęciu z zamrażalnika, rękawic nie należy używać do czasu ich całkowitego rozmrożenia (co najmniej kilka godzin po wyjęciu). Bardzo ważne w całym procesie jest odpowiednie wysuszenie rękawic przed ich włożeniem do zamrażalnika.
Jeśli tego nie zrobisz, materiał rękawic może ulec uszkodzeniu. Zalecamy w procesie suszenia wykorzystać dodatkowe osuszacze np. DBX Dryer.
✅ Wypchanie rękawic papierem
Często stosowaną metodą pomagającą w suszeniu rękawic bokserskich jest wypchanie ich papierem. Papier doskonale wchłania wilgoć zapewniając odpowiednie wysuszenie rękawic. Najlepiej sprawdza się w tej roli papier toaletowy lub ręczniki papierowe. Nie należy używać papierów błyszczących, gdyż ich wchłanianie wilgoci jest bardzo ograniczone. Część trenujących twierdzi, że jeszcze lepsze efekty można uzyskać zawijając w gazetę kawałki węgla.
Najczęściej pojawiające się pytania nt. dbania o rękawice bokserskie
Czy rękawice bokserskie można prać?
Rękawic treningowych, zwłaszcza bokserskich, nie powinno się prać. Pranie rękawic potrafi skutecznie zaszkodzić nie tylko materiałom ale przede wszystkim gąbce zastosowanej do ich wypełnienia. Jeśli już chcesz wyczyścić rękawice to możesz je delikatnie przetrzeć wilgotną ścierką, pamiętaj jednak aby nie namaczać ich wypełniacza.
Jak dbać o rękawice treningowe?
Jak już napisano wcześniej podstawa to nie dopuszczanie do ich zagrzybienia bo to właśnie pleśnie i grzyby są przyczyną nieprzyjemnego zapachu.
Należy więc pamiętać o stosowaniu owijek oraz właściwym wysuszeniu rękawic po treningu.
Czy możemy zrobić coś jeszcze?
Pielęgnacja rękawic różni się w zależności od tego, z jakiego materiału są one wykonane. Skóra naturalna wymaga natłuszczania, stosuje się w tym celu zwykła wazelinę ewentualnie preparaty do pielęgnacji skóry. Rękawice ze skory syntetycznej nie wymagają natłuszczania, wystarczy je przecierać wilgotną ścierką.
Po jakim czasie należy wymienić rękawic bokserskie?
Zależy to od tego, jak często je eksploatujesz i w jakim stanie się znajdują. Jeśli wydobywa się z nic nieprzyjemny zapach z którym nie potrafisz sobie poradzić ww. poradami i środkami czystości to znaczy że proces zagrzybienia Twoich rękawic jest już bardzo zaawansowany i warto je wymienić ze względów higienicznych.
Drugim poważnym powodem do ich wymiany powinien być niewłaściwy stan wypełnienia. Jeśli wypełnienie rękawicy zaczęło się kruszyć lub zbiło się już do tego poziomu, że rękawice nie zapewniają właściwej amortyzacji to najwyższy czas na ich wymianę. Pamiętaj że trening w rękawicach w których uszkodzone zostało wypełnienie jest niebezpieczne zarówno dla Ciebie jak i twojego partnera treningowego.
Czy rękawice bokserskie można suszyć suszarką do włosów?
Nie jest to dobry pomysł ponieważ wysoka temperatura może być szkodliwa dla niektórych tkanin a zwłaszcza dla skóry naturalnej. Wyjątkiem jest suszenie niską temperaturą lub zimnym powietrzem na co cześć suszarek pozwala.