Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Trening szyi w sportach walki. Jak być bardziej odpornym na nokaut?

2022-09-22
Trening szyi w sportach walki. Jak być bardziej odpornym na nokaut?

Nokauty są bardzo widowiskową częścią sportów walki i kibice wyczekują ich niekiedy przez całą galę. Są one widowiskowe i często zawodnicy, którzy są zdolni do znokautowania swoich rywali, są tymi najlepiej opłacanymi. W związku z takim stanem rzeczy, wielu fighterów interesuje się, jak poprawić siłę uderzenia, ale mało który zastanawia się jak być bardziej odpornym na przyjęcie silnego ciosu.

Mimo, że temat może wydawać się mniej pociągający i atrakcyjni niż to, jak powalać swoich rywali jednym ciosem, to nie warto lekceważyć prewencji przed uderzeniami, gdyż mogą one doprowadzić do wielu groźnych powikłań - w tym wstrząsu mózgu i nieodwracalnych zmian nazywanych w medycynie encefelopatią pourazową. Dla wszystkich osób, które chcą lepiej poznać to zagadnienie, polecam film "Wstrząs" z Willem Smithem w roli głównej.

Jak być bardziej odpornym na nokaut?

Ostatnie badania wskazują, że silna szyja jest w stanie pomóc nam być odporniejszym na nokauty i przeciwdziałać uszkodzeniom mózgu. Wplecenie do swojej rutyny treningowej treningu szyi to według mnie coś, co powinien praktykować każdy zawodnik, aby nie skończyć jako osoba niepełnosprawna po zakończeniu kariery oraz nie padać po ciosach zadanych przez naszego rywala.

Należy pamiętać, że nasze mięśnie karku to mięśnie, które mają za zadanie pracować głównie izometrycznie w celu utrzymywania głowy w jednym położeniu. Dokładnie o to samo chodzi, gdy dostaniemy silny cios. Po przyjęciu uderzenia, nasza szyja ma za zadanie wyhamować ruch obrotowy głowy, aby mózg nie zderzył się z czaszką i tym samym nie doszło do powalenia nas na ziemię, dlatego też w taki sposób należy ją trenować.

Trening karku przy pomocy gumy oporowej

Kark możemy w bardzo szybki i prosty sposób przetrenować dzięki gumom oporowym. Trening wzmacniania karku, możemy wykonać po treningu sportów walki lub motoryki i został on pomyślany w ten sposób, aby nie zabierał za dużo czasu, jakiego w napiętym grafiku zawodnika sportów walki brakuje, ale mimo to przetrenował w sposób kompleksowy mięśnie karku. Trening będzie przypominał tabatę, a więc każde ćwiczenie wykonujemy przez określoną ilość czasu. W założeniu jest to od 15 do 30 sekund w zależności od grubości użytej gumy oraz od siły naszego karku.

Aby zacząć wykonywać trening, obwiązujemy gumę na wysokości naszej głowy o coś stabilnego, w moim przypadku jest to klatka do crossfitu. Grubość gumy dobieramy na podstawie swojego stopnia wytrenowania, ale nie zaleca się używać przesadnie grubych gum. Jeśli chcemy zwiększyć obciążenie, wystarczy, że odejdziemy dalej od konstrukcji i tym samym guma zwiększy swoje napięcie. Pamiętaj o tym, żeby głowę trzymać prosto oraz utrzymywać prostą postawę ciała ze spiętymi łopatkami (nie garbimy się), ponieważ tylko wtedy szyja będzie optymalnie pracowała. Po wykonaniu każdego ćwiczenia obracamy się, zmieniając kierunek działania sił na nasz kark. Wykonujemy trzy lub cztery rundy.

Najlepsze ćwiczenia, które pomogą wzmocnić Twoją szyję

Ćwiczenie numer 1 - Gumę zaczepiamy z boku naszej głowy tak, aby guma ciągnęła naszą głowę w lewą stronę, co ma imitować siłę, jaką przyjmujemy, gdy przeciwnik zada cios sierpowy.

Kliknij w poniższą miniaturkę, aby zobaczyć pierwsze ćwiczenie.

Ćwiczenie numer 2 - Teraz guma jest zaczepiona za naszą potylicę i ma za zadanie zbliżyć naszą brodę do mostka, czego oczywiście staramy się nie zrobić. Mimo, że ciosy w tył głowy są w większości sporów walki nielegalne, to jednak nie powinniśmy zaniedbywać tego kierunku, ponieważ może to doprowadzić do dysbalansu strukturalnego i nieprawidłowych napięć w obrębie szyj, co przyczyni się do kontuzji. Ćwiczenie jest bardzo wartościowe dla zawodników Tajskiego boksu, w którym występuje naciąg na kolano przez przeciwnika chcącego ściągnąć naszą głowę w dół. Silna szyja zdecydowanie utrudni naszemu rywalowi zadanie takiego ciosu.

Kliknij w poniższą miniaturkę, aby zobaczyć drugie ćwiczenie.

Ćwiczenie numer 3 - Jest przetrenowaniem drugiej strony naszego karku analogicznie, jak w pierwszym ćwiczeniu. W tym wypadku guma ściąga nas w prawo.

Kliknij w poniższą miniaturkę, aby zobaczyć trzecie ćwiczenie.

Ćwiczenie numer 4 - Guma jest zaczepiona za nasze czoło i jest to wzmacnianie karku przez siły, jakie działają na nas podczas przyjmowania ciosów prostych.

Kliknij w poniższą miniaturkę, aby zobaczyć czwarte ćwiczenie.

Ćwiczenie numer 5 - Ostatnie ćwiczenie jest wzmacnianiem karku przed ciosami uderzanymi na nas z dołu, czyli ciosami podbródkowymi. Guma w tym wypadku musi być zaczepiona o coś wysokiego i naszym zadaniem jest zaczepić gumę za naszą brodę i klęknąć lub usiąść. Guma będzie chciała unieść naszą brodę do góry, czego nie pozwalamy zrobić.

Kliknij w poniższą miniaturkę, aby zobaczyć piąte ćwiczenie.

Polecane

pixel