Wybierz sklep

SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Najważniejsze korzyści zdrowotne ze skakania na skakance

2016-07-14
Najważniejsze korzyści zdrowotne ze skakania na skakance


Aby rozpocząć ćwiczenia, wystarczy przejść się do najbliższego sklepu sportowego i kupić najtańszą skakankę. Będzie ona lepszym wyborem niż lekkie skakanki ze sklepu z zabawkami. Jednocześnie jest to produkt, który praktycznie się nie niszczy i służy przez wiele lat. Wybierając skakankę, zwróć uwagę na to, z jakiego materiału wykonana jest jej linka. Jeśli jest ona lekka, umożliwia to wolne skakanie, natomiast metalowa linka, wymusza na nas szybszy trening. Bardzo ważna jest prawidłowa długość skakanki. Aby ją dopasować, stań na środku skakanki - powinna Ci ona sięgać do pach. Niektóre skakanki nie posiadają możliwości regulowania długości i wtedy musimy się sugerować jej długością. Można także wybrać skakankę z regulacją. Gdzie ćwiczyć?

 

Znajdź kawałek płaskiej powierzchni, lub połóż na podłodze matę treningową. Skacząc na dworze, wybierz miejsce z krótką trawą, bez kamieni i leżących obok gałęzi, o które może zaczepiać się linka.

 

Skakanie na skakance ma mnóstwo korzyści zdrowotnych. Oto kilka z nich, o których mogłeś nie słyszeć:

 

1. Poprawienie koordynacji

Skakanie na skakance skutecznie poprawia Twoją koordynację, szczególnie między okiem a stopami. Wymusza to także wyrobienie zupełnie nowych odruchów - z czasem nie musisz myśleć o tym, gdzie znajduje się linka i skaczemy automatycznie. Pozwala to na wykonanie większej ilości podskoków w tym samym czasie. Następnie możesz nauczyć się bardziej zaawansowanych ćwiczeń, które jeszcze bardziej wpływają na Twoją koordynację.

 

2. Zmniejszenie ryzyka uszkodzeń stóp i kostek

Skakanie na skakance jest korzystne w większości sportów - nie tylko w boksie. Dzięki temu ćwiczeniu, wzmacniamy swoje kostki i zmniejszamy ryzyko ich skręcenia. Ten uraz może wyeliminować Cię z treningów na kilka miesięcy. Skacząc poprawiamy nie tylko koordynację, ale także wzmacniamy mięśnie i ścięgna otaczające kostki i zmniejszamy ryzyko urazu. Skakanie wykształca w nas także nawyk stania na przedniej części stopy, zamiast na pięcie, co zwiększa dynamikę poruszania się. Pomaga to bardzo w sportach, które wymuszają na Tobie szybkie zmiany pozycji, takich, jak tenis.

 

3. Spalanie dużej ilości kalorii

Skakanie na skakance spala więcej kalorii niż bieganie przez ten sam czas. Jeden skok spala 0.1 kalorii, a skacząc w średnim tempie, możemy spalić nawet 1300 kalorii na godzinę.

 

4. Możliwość wykonywania ćwiczeń w każdym miejscu

Ćwiczenia na skakance dają podobne efekty, jak skoki na trampolinie, a wiążą się ze znacznie mniejszymi wydatkami finansowymi. Skakankę można zabrać do szkoły lub do pracy i ćwiczyć, gdy tylko znajdziemy trochę wolnego miejsca. Ćwiczenia są także dobrą rozgrzewką przed jazdą na rowerze lub grą w piłkę. Skakanka jednoczy pokolenia - to jeden z niewielu sportów, w którym dzieci mogą rywalizować z dorosłymi.

 

5. Poprawienie gęstości kości

Skakanie to świetnie ćwiczenie dla osób starszych, ponieważ pozwala wzmocnić gęstość kości. Dzięki niemu, zapobiegamy utracie masy kostnej, która dotyka szczególnie kobiety po menopauzie. Osteoporoza to choroba dziedziczna, dlatego, jeśli w Twojej rodzinie były osoby, które miały z nią problemy lub ucierpiały w skutek poważnego złamania, Ty także zacznij skakać.

 

Aby wzmocnić kości, należy wykonywać od 20 do 30 podskoków dziennie.

 

6. Wzmocnienie serca

Podskoki są skutecznym ćwiczeniem cardio, dzięki któremu wzmacniamy serce i spalamy tłuszcz. Można nim zastąpić na przykład bieganie lub jazdę na rowerze. Aby osiągnąć widoczne efekty, trenuj od 3 do 5 razy w tygodniu po 12 - 20 minut.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2016

Polecane

pixel