Kontuzje w sportach walki - jak ich unikać?
Uprawianie jakiegokolwiek sportów wiąże się z ryzykiem urazu
Niestety powiedzenie sport to zdrowie może się tyczyć do sportu rekreacyjnego, nie do końca do sportu zawodowego. Ale my po prostu kochamy sport i to co robimy. Jesteśmy świadomi konsekwencji. Praktycznie każdy sportowiec boryka się w jakimś okresie swojej zawodowej kariery z urazem. W każdym sporcie wykonuje się miliony takich samych ruchów, aby doprowadzić go do perfekcji.
Przykładem niech będzie na bokser, który miliony razy uderza prawy prosty, aby jego ruch był maksymalnie precyzyjny, silny i uderzony w czasie. Ma to również swoje konsekwencje. Tak samo, jak np. żarówka, jak i nasze stawy i tkanki mają swoje cykle pracy. Im dłużej i mocniej żarówka świeci, tym szybciej się wypali. Tak samo jest z treningiem. Im mocniej i dłużej ćwiczysz, tym szybciej twoje stawy i mięśnie mogą się wypalić.
W treningach sportach walki nie sposób znaleźć zawodnika, który nie borykałby się z kontuzją. Mniej lub bardziej rozległą.
Ma na to wpływ:
- Duża intensywność treningowa gdzie na zmęczenie mamy możliwość popełnienia błędu we wzorcu ruchowym.
- Duża ilość treningów, przez co stawy i mięśnie są mocno przeciążone.
- Zagrożenie siła zewnętrzna w postaci przeciwnika. Istnieje przez to ryzyko skręcenia przez dźwignię lub złamania szczeki poprzez uderzenie.
- Kompensacje ciała dla lepszej ergonomii ruchu.
Przykładem może być kolaż, który, aby zwiększyć ergonomie ruchu, ucieka kolanami do środka (zwiększa to siłę mięśni ud, jednak mocno osłabia biodra i naraża je na kontuzję). Nie sposób również wspomnieć o kontuzjach, których da się uniknąć. Są to kontuzje spowodowane np. zbyt słabym rozgrzaniem.
Często pewnie sami znacie sytuacje, ze zawodnik spóźnia się na treningi, przez to zaczyna trening od razu od treningu docelowego.
Im mamy wyższą temperaturę ciała, tym nasze stawy są elastyczniejsze i mamy mniejsze ryzyko kontuzji.
Jak pokazują badania w sportach mniej kontaktowych, to większość kontuzji zdąża się na początku treningu, właśnie poprzez zbyt słabą rozgrzewkę lub na końcu, gdzie przez zmęczenie nie jesteśmy w stanie dobrze kontrolować położenia stawów. Twój organizm musi wiedzieć, że obciążenie będzie się zwiększać, wiec wykonuj powolne wzorce ruchowe.
Np. w boksie wykonuje się walkę z cieniem na początku treningu, aby dać sygnał organizmowi, ze trening się zaczyna. Mogłoby się wydawać ze MMA to sport bardziej kontuzjogenny niż boks. Ale jak pokazują statystyki MMA i w sportach parterowych większość walk kończy się przez decyzje sędziów. Co prawda MMA to sport stosunkowo dość młody, ale w jego historii są znane tylko 3 przypadki śmiertelne.
Każdy przypadek jest oczywiście tragedią, jaka spotkała zawodników, jednak porównując statystykę do boksu to 3 potwierdzone przypadki w ciągu 70 lat trwania walk w MMA są małym procentem gdzie podczas ostatnich stu lat boksu liczba przypadków śmierci wynosi 1000.
Najczęściej występującymi urazami doznanymi w trakcie wyczynowego treningu sportów walki oraz zawodowych walk są:
- uszkodzenia mózgu.
- zerwanie wiązadeł.
- kontuzje kręgosłupa.
- dyslokacja stawów.
- wielokrotne złamania kończyn z przemieszczeniami.
- złamania żeber uszkadzające płuca lub serce.
- złamania obojczyka.
Każda z nich wiąże się często z wielomiesięczną przerwą w treningach i równie długą bolesną rehabilitacją. Tego rodzaju kontuzje, nierozerwalnie związane z każdym kontaktowym sportem zdarzają się przynajmniej kilka razy w roku.
Autor artykułu:
Artur Jobda
Trener personalny, dietetyk
https://www.facebook.com/artur.jobda