KSW – jakie są zasady walki i kategorie wagowe?
KSW – jakie są zasady walki i kategorie wagowe?
Za popularyzację MMA w Polsce, w dużej mierze odpowiada KSW – nasza rodzima federacja, która w ostatnim czasie prowadzi szeroko zakrojoną ekspansję także na zagraniczne rynki. Oglądasz gale KSW? Mamy dla Ciebie kompleksowe kompendium wiedzy na temat walk organizowanych przez tę federację. Poznaj zasady oraz kategorie wagowe obowiązujące w KSW, a także więcej praktycznych i ciekawych informacji na jej temat.
Krótka historia KSW
Federacja KSW (Konfrontacja Sztuk Walki) to polska organizacja promująca walki MMA. Rozpoczęła swoją działalność 27 lutego 2004 roku, organizując pierwszą galę w restauracji Champions w warszawskim hotelu Marriott. Lokalizacja nie była przypadkowa – Martin Lewandowski, jeden z założycieli KSW, pracował tam jako manager ds. promocji. Początkowo gale odbywały się w kameralnych miejscach, ale wraz z rosnącą popularnością, przeniesiono je na większe areny.
Na przestrzeni lat federacja współpracowała również z innymi organizacjami MMA, takimi jak Rizin Fighting Federation czy brazylijska Aspera FC, co przyczyniło się do wzrostu jej renomy na arenie międzynarodowej. Obecnie gale KSW odbywają się na największych arenach, także na stadionach, w wielu państwach w Europie, 20 grudnia 2024 roku ma odbyć się już 101. gala KSW, która będzie miała miejsce na 40 tysięcznym stadionie Paris La Défense Arena.
Zasady walk w KSW
Walki w KSW toczą się zgodnie z określonymi zasadami i mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa zawodników oraz sprawiedliwego przebiegu pojedynków. Standardowe walki trwają 3 rundy, każda po 5 minut. W przypadku walk o tytuł, pojedynek wydłuża się do 5 rund. Między rundami obowiązują minutowe przerwy na odpoczynek oraz konsultacje z trenerami.
Zawodnicy walczą w różnych płaszczyznach – zarówno w stójce, jak i w parterze, co pozwala na wykorzystanie pełnego spektrum technik MMA, takich jak uderzenia, kopnięcia, obalenia czy dźwignie.
Niedozwolone ciosy
Pomimo szerokiego wachlarza technik, z jakich mogą korzystać zawodnicy w walkach KSW, wylicza się jednak szereg zabronionych ciosów i zachowań. Za ich użycie zawodnik może zostać ukarany odjęciem punktów, a w skrajnych przypadkach nawet dyskwalifikacją. Do niedozwolonych ciosów należą:
- uderzenia głową,
- ciosy w oczy,
- gryzienie,
- drapanie,
- szczypanie i ciąganie za włosy,
- uderzenia poniżej pasa,
- ciosy w kręgosłup i potylicę,
- uderzenia w krtań i tchawicę,
- kopnięcia w głowę przeciwnika znajdującego się w parterze,
- wkładanie palców do ust lub innych otworów rywala,
- opluwanie i używanie wulgaryzmów.
Kiedy jeden z zawodników fauluje, sędzia ringowy zarządza przerwę w walce i informuje sędziów punktowych o nałożonej karze. Zawodnik, który został uderzony poniżej pasa, ma prawo do 5 minut na dojście do siebie. Jeśli nie jest w stanie kontynuować walki, wynik ustalany jest na podstawie dotychczasowej punktacji, a faulujący może zostać zdyskwalifikowany.
Jak może zakończyć się walka w KSW?W KSW istnieje kilka sposobów zakończenia walki, co czyni te pojedynki niezwykle dynamicznymi i nieprzewidywalnymi. Walka może zakończyć się przez:
- Nokaut (KO) – jeden z zawodników zostaje znokautowany i nie jest w stanie kontynuować starcia.
- Techniczny nokaut (TKO) – walka zostaje przerwana przez sędziego, gdy jeden z zawodników nie broni się skutecznie lub doznał kontuzji uniemożliwiającej dalszą rywalizację.
- Poddanie (submission) – zawodnik decyduje się poddać walkę poprzez klepnięcie ręką lub słowne zasygnalizowanie rezygnacji.
- Decyzja sędziów – jeśli walka trwa pełen dystans, zwycięzca zostaje wyłoniony na podstawie punktacji. Sędziowie oceniają każdą rundę indywidualnie, przyznając punkty według systemu 10-punktowego.
- Remis – w wyjątkowych przypadkach, gdy sędziowie nie mogą wskazać zwycięzcy, walka kończy się remisem.
- Dyskwalifikacja – w sytuacjach wyjątkowych, takich jak kontuzja spowodowana niedozwolonym ciosem, walka może zakończyć się dyskwalifikacją zawodnika, który faulował.
Kategorie wagowe w KSW
Podobnie jak w innych organizacjach MMA, walki w KSW odbywają się w określonych kategoriach wagowych. W KSW wyróżnia się następujące kategorie wagowe:
- słomkowa – do 115 funtów (52,2 kg);
- musza – 115-125 funtów (56,7 kg);
- kogucia – 125-135 funtów (61,2 kg);
- piórkowa – 135-145 funtów (65,8 kg);
- lekka – 145-155 funtów (70,3 kg);
- półśrednia – 155-170 funtów (77,1 kg);
- średnia – 170-185 funtów (83,9 kg);
- półciężka – 185-205 funtów (93 kg);
- ciężka – 205-265 funtów (120,2 kg);
- superciężka – powyżej 265 funtów;
Elastyczne podejście KSW do kategorii wagowych pozwala na organizowanie ciekawych walk między zawodnikami o różnej masie ciała, o ile ich waga jest zbliżona, a organizatorzy uznają, że starcie nie niesie żadnego niebezpieczeństwa.