SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Czy warto ćwiczyć na worku bokserkim - Jakie zalety posiada taki trening?

2022-03-09
Czy warto ćwiczyć na worku bokserkim - Jakie zalety posiada taki trening?

Ćwiczenie na worku jest świetnym treningiem ogólnorozwojowym. Poprawia takie aspekty jak siła, szybkość, wytrzymałość, pomaga utrzymać wagę, a nawet sprawia że czujemy się bardziej pewni siebie. Zagłębmy się w temat efektów sesji na tym wspaniałym wynalazku.

worek mma dbx bushido 

1. Trening sztuk walki 

Uderzając w worek ćwiczymy swoją umiejętność wyprowadzania ciosów i kopnięć. Jest to doskonały sposób na wypracowanie zarówno poprawnej techniki jak i siły oraz dynamiki uderzeń.

Ciężki worek będzie optymalnym rozwiązaniem w przypadku chęci poprawienia siły uderzeń. Natomiast odpowiednio uderzana gruszka treningowa lub mały lekki worek wyćwiczy w nas szybkość, refleks i dynamikę.

Warto zwrócić uwagę, że worek treningowy może być użyty w ćwiczeniach złożonych np. ćwiczeniu polegającym na połączeniu biegania i uderzania w worek pomoże zarówno w poprawieniu pracy nóg, wytrzymałości jak i przede wszystkim w wyczuciu dystansu które jest kluczową umiejętnością w przypadku sztuk walki.

 2. Praca mięśni

Podczas wyprowadzania ciosów napinają i naciągają się mięśnie odpowiedzialne za wyprowadzenie ciosu. Przede wszystkim barki i tricepsy. W mniejszym stopniu pracują także klatka piersiowa, bicepsy, przedramiona, wspomagają i koordynują całość mięśnie brzucha i pleców. Dlatego uderzanie w worek treningowy daje niezłe efekty w postaci siły i wytrzymałości tych wszystkich muskułów, a nawet zwiększa ich masę i poprawia definicję (rzeźbę). Analogicznie jest w przypadku treningu technik nożnych. Tylko tym razem uruchamiamy pracę: ud, łydek, pośladków, brzucha i pleców.

Oczywiście, żeby osiągnąć optymalne rezultaty musimy zachować pewną regularność – trenować przynajmniej 3 razy w tygodniu po 30 minut, a także trzymać się odpowiedniej diety.

3. Wzmocnienie ścięgien, kości i stawów

Nie ma lepszego treningu na polepszenie wytrzymałości nadgarstków niż sesje na worku bokserskim! Z każdym uderzeniem nasze nadgarstki i stawy łokciowe przyjmują na siebie duży ciężar, dzięki temu przystosowują się do przeciążeń i wzmacniają się. W ten sposób ulepszają się także nasze knykcie, czy piszczele. Stają się twardsze, także skóra się utwardza, dzięki czemu po pewnym czasie nie ściera się pod wpływem ciosów.

 4. Worek bokserski to najlepszy odstresowywacz!

Nic tak nie rozluźnia jak kilkuminutowa sesja na "punching bagu." Niektórzy nawet wyobrażają sobie, że biją osobę, która ich wkurzyła. Nie jest to może zbyt humanitarne zważając na fakt, że worek nie jest niczemu winien, ale cóż – z dwojga złego lepiej pobić worek. Trening na worku jest także świetnym sposobem wyładowania nadmiaru energii dlatego zalecane są często osobom posiadającym ADHD.

5. Ćwiczenie na odchudzanie i utrzymanie wagi 

Coś idealnego dla pań, którym radzi się na początek lżejsze worki. Trening na tym przyrządzie jest ciężki i angażuje wiele partii mięśniowych, dzięki czemu spala tkankę tłuszczową . Jedna intensywna sesja spala nawet 700 kcal. Wymaga to rzecz jasna ścisłej regularności, sesje 3 razy w tygodniu po 20-30 min. to minimum, żeby osiągnąć dobre rezultaty. Trening na nim to alternatywa dla drogich karnetów na aerobik.

worki dbx bushido 

6. Wzmacnia ludzką psychikę

Wszystko co potrzebne do stania się twardzielem. Walenie w worek treningowy zwiększa tolerancję bólu. Szczególnie gdy robimy to gołą pięścią, lub z cienkimi rękawiczkami/bandażem. Po jakimś czasie możemy wypychać go twardszym wypełnieniem. Z każdą sesją coraz wyraźniej odczuwamy, że umiemy obronić siebie i naszych bliskich.

 Jak widać warto zainwestować w porządny worek treningowy, dzięki któremu będziemy mogli regularnie i bez zbędnych kosztów przeprowadzać sobie sesje treningowe bez wychodzenia z domu. Chyba żaden inny przyrząd treningowy nie umożliwia nam tak wszechstronnego treningu przy niewielkim koszcie i małej ilości miejsca, którego potrzebujemy na jego zawieszenie.

Pamiętaj że kupując worek treningowy powinieneś dobrać jego typ do rodzaju treningu jaki zamierzasz na nim przeprowadzać.

Worek bokserski jako odstresowywacz – korzyści psychiczne z treningu na worku

W dzisiejszych czasach, kiedy stres jest nieodłącznym elementem naszego życia, poszukujemy skutecznych metod na jego redukcję. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów jest trening fizyczny, a w szczególności ćwiczenia na worku bokserskim.

Uderzanie w worek bokserski pozwala na fizyczne wyładowanie nagromadzonego napięcia. Dla wielu osób jest to doskonała okazja, by "wyrzucić z siebie" frustracje i negatywne emocje. Co więcej, podczas takiego treningu wydzielają się endorfiny, nazywane hormonami szczęścia, które poprawiają nasze samopoczucie i działają przeciwbólowo.

Niektórzy podczas treningu na worku wyobrażają sobie, że biją osobę lub sytuację, która ich denerwuje. Chociaż może to brzmieć kontrowersyjnie, jest to bezpieczny sposób na radzenie sobie z negatywnymi emocjami. W końcu lepiej "pobić" worek, niż wyładować swoje frustracje w inny, mniej konstruktywny sposób.

Podsumowując, trening na worku bokserskim to nie tylko doskonały sposób na poprawę kondycji fizycznej, ale również skuteczna metoda radzenia sobie ze stresem i poprawy samopoczucia.

Praca mięśni podczas treningu – mięśnie zaangażowane w wyprowadzanie ciosów

Trening na worku bokserskim to nie tylko doskonały sposób na poprawę kondycji i wytrzymałości, ale również skuteczny trening siłowy dla wielu partii mięśniowych. Podczas wyprowadzania ciosów, nasze ciało angażuje wiele mięśni, które pracują synchronicznie, aby dostarczyć maksymalną siłę i precyzję.

Główne mięśnie zaangażowane w wyprowadzanie ciosów to przede wszystkim barki i tricepsy. Są one odpowiedzialne za szybkość i moc uderzenia. Jednak to nie jedyne mięśnie, które pracują podczas treningu na worku. Klatka piersiowa, bicepsy i przedramiona również są aktywowane, zwłaszcza podczas mocniejszych ciosów czy kombinacji.

Dodatkowo, podczas treningu na worku, mięśnie brzucha i pleców odgrywają kluczową rolę w stabilizacji ciała i przekazywaniu siły z dolnych partii ciała do górnych. Dzięki temu trening na worku bokserskim jest doskonałym ćwiczeniem dla całego ciała, które wzmacnia mięśnie, poprawia koordynację oraz zwiększa siłę i wytrzymałość.

Warto również pamiętać, że regularne ćwiczenia na worku bokserskim mogą przynieść widoczne efekty w postaci bardziej wyrzeźbionych mięśni i poprawy ogólnej sylwetki. Dlatego trening na worku to nie tylko doskonałe ćwiczenie dla bokserów, ale dla każdego, kto chce poprawić swoją kondycję i sylwetkę.

Polecane

pixel