Wybierz sklep

SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Wybieramy rękawice bokserskie – jak dobrać rozmiar / wagę? | Zaplecze fightera

2021-08-11
Wybieramy rękawice bokserskie – jak dobrać rozmiar / wagę? | Zaplecze fightera

Jaki rozmiar i wagę rękawic trzeba dobrać do potrzeb użytkownika?

Kupując rękawice bokserskie, trzeba dopasować ich rozmiar do indywidualnych wymagań korzystającego. Początkujący sportowcy nie wiedzą często, jakie rękawice będą dla nich najlepsze – do treningów na przyrządach i sparingów. Istnieje wiele ich rodzajów, dlatego ważne jest, by poznać oznaczenia, jakimi posługują się producenci takich rozwiązań. W zdecydowanej większości rękawice nie mają określonego rozmiaru, ale podana jest ich waga w uncjach. Jedna uncja odpowiada 28 gramom. Jeśli np. rękawice mają 10 uncji, to znaczy, że ważą one 280 gramów. Trzeba jeszcze wiedzieć, jaka występuje zależność pomiędzy wagą rękawic, a ich rozmiarem oraz jak dopasować je do preferencji osoby trenującej sporty walki.

 

Waga a rozmiar rękawicy

Od czego zależy waga rękawicy? Uzależniona jest ona od wielkości wkładu, jakim jest wypełniona. Większość rękawic dostępnych na polskim i światowym rynku jest wypełniana odlewami piankowymi. Różne pianki mają różną absorpcję uderzenia. Rzadziej występują rękawice wypełniane warstwowo. Rękawice w mniejszych opcjach wagowych – 6 oz, 8 oz czy 10 oz – mają większe różnice wielkości wewnętrznej strony wkładu, dlatego tutaj waga rękawic rzeczywiście ma wpływ na ich rozmiar. Natomiast w opcjach powyżej 10 uncji wymiar ten nie zmienia się już tak znacząco, ale za to zmianom ulega grubość i gęstość wkładu piankowego oraz jego powierzchnia.

Wewnętrzne wymiary pomiędzy poszczególnymi wagami to już różnice milimetrowe, które nie mają większego wpływu na to, czy rękawice będą odpowiednie na większe lub mniejsze dłonie. Poszczególne oznaczenia rękawic bokserskich należy interpretować w taki sposób:

  • 6 oz – dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat,
  • 8 oz – dla młodzieży, kobiet i osób o drobnych dłoniach,
  • 10, 12, 14, 15, 16 oz – dla dorosłych fighterów. 

Różnice wagowe pomiędzy rękawicami od 10 do 16 oz można niwelować z wykorzystaniem owijek bokserskich.

 

 

Zastosowanie rękawic bokserskich a opcje wagowe. Jaką opcję wagową wybrać?

Rękawice 10 oz przewidziane są do treningów na przyrządach, takich jak worki, tarcze i tym podobne, ponieważ pozwalają rozwijać szybkość i dynamikę. Rękawice 12 oz także są odpowiednie do treningów na przyrządach, ale dobre są też dla osób, które trenują z partnerem. Zapewniają one lepszą amortyzację siły uderzenia, dlatego zwiększają bezpieczeństwo partnera sparingowego w różnych zadaniówkach. Są one dobrym kompromisem pomiędzy wagą a absorbcją siły uderzeniaRękawice 14 oz są dosyć ciężkie, mają grubszy wkład piankowy, dlatego znakomicie nadają się do sparingów. Doskonale absorbują siłę uderzenia i ułatwiają blokowanie ciosów w trakcie treningów z partnerem. Podobnie jest w przypadku rękawic bokserskich 16 oz, które mają duży rozmiar i sporą wagę, dlatego przeznaczone są do treningów sparingowych, z partneremWarto skonsultować z trenerem, jakich rękawic używa się w klubie i które będą dla Ciebie najlepsze.

 

Kryterium wyboru rękawic – cel treningowy użytkownika

Jeśli Twoim celem treningowym jest rozwijanie szybkości i dynamiki, powinieneś używać rękawic lżejszych, np. 10-uncjowych. W przypadku, gdy w konkretnych zawodach organizatorzy nakazują zawodnikom korzystanie z rękawic 10 oz, to dobrze by było, aby na finalnym etapie przygotowań do zmagań również stosować tego typu rękawice i w tej kategorii wagowej. Jeśli wyrabiasz wytrzymałość i siłę lub chcesz poprawić swoją kondycję, skorzystaj z jak najcięższych dostępnych rękawic bokserskich, np. 16 oz.

Część zawodników używa dodatkowego obciążenia na rękawice, ponieważ to pozwala na zwiększenie wydolności organizmu i siły zawodnika. Cel treningowy może się zmieniać, dlatego część zawodników, która startuje w turniejach ma kilka par rękawic w różnych opcjach wagowych. Waga rękawic może się różnić, w zależności od tego, czy sportowiec jest na początku przygotowań do startów, czy na końcu takich treningów. Innym kryterium trzeba kierować się, gdy trenujesz boks amatorsko, a innym gdy przygotowujesz się do startów w zawodach – wówczas liczy się najbardziej waga rękawic i dopasowanie ich do celów treningowych i fazy przygotowań zawodnika.

 

Mity dotyczące wagi rękawic bokserskich

Kilka powszechnych mitów, które możesz przeczytać między innymi na różnych forach internetowych, niestety może Ci przeszkodzić w doborze prawidłowej wagi rękawic bokserskich. Na jakie informacje na ten temat należy brać sporą poprawkę? Waga rękawic powinna być dobrana do wagi zawodnika. Nie do końca jest to prawdą, ponieważ waga rękawic idzie w parze z siłą uderzenia, a nie z masą użytkownika. Nie powinno się stosować zasady, że im większa waga zawodnika, tym cięższe rękawice. Jest to mitem. Wagę rękawic powinno się dostosować do celu używania ich. Jeśli najważniejsze jest bezpieczeństwo treningu, powinno się korzystać z ciężkich rękawic, które lepiej amortyzują siłę uderzenia. Nie należy stosować rękawic, trenując na przyrządach. 

Obecnie w profesjonalnym sporcie priorytetem jest zadbanie o swoje bezpieczeństwo, a przy boksowaniu bez rękawic mogą powstawać mikrouszkodzenia i urazy, które wykluczą sportowca z treningu. Używanie takich rozwiązań ma na celu ochronę dłoni przed mikrourazami i zapewnienie komfortu treningowego, co umożliwia zawodnikowi uprawianie tego sportu dłużej. Należy trenować cały czas w jak najcięższych rękawicach, ponieważ to pozwala na wyrobienie lepszej, większej siły uderzenia. To mit, ponieważ na siłę tę wpływa wiele czynników, m.in. dynamika, szybkość, technika wyprowadzania ciosów. Trenowanie tylko w jak najcięższych rękawicach wiązać się może z popełnianiem błędów i niepotrzebnym sygnalizowaniem uderzeń. Tylko w pewnych fazach treningowych ciężkie rękawice są wskazane. Waga obciążenia powinna się jednak zmieniać w zależności od tego, na jakim etapie treningowym się znajdujesz.

 

Jak dbać o czystość rękawic? Co zrobić gdy brzydko pachną?

 

Po pewnym czasie użytkowanie rękawic bokserskich ze względu na pocące się dłonie zacznie się z nich wydobywać nieprzyjemny zapach. Wchłanianie potu w rękawice można oczywiście znacznie ograniczyć stosując bandaże bokserskie lub rękawice wewnętrzne – prawdopodobnie nie uda nam się jednak całkowicie tego procesu uniknąć. Co więc zrobić? Przede wszystkim pamiętaj o dobrym wysuszeniu rękawic po treningu – nie należy jednak ich zostawiać na gorącym kaloryferze gdyż materiał z którego są wykonane może popękać. Rękawice należy suszyć w pokojowej temperaturze – najlepiej w przewiewnym miejscu.

Innym sposobem stosowanym przez wiele osób jest włożenie rękawic np na całą noc do zamrażalki. Oczywiście należ pamiętać aby rękawice włożyć do foliowego woreczka/reklamówki oraz nie ruszać ich po wyjęciu z zamrażalki pozostawiając je do całkowitego odzyskania swojej elastyczności (zamrożony skaj/skóra mogłyby popękać). Zabieg taki powinien skutecznie zlikwidować bakterie powodujące przykry zapach.

 

Wiesz już, jak wybrać rękawice

Wierzymy, że dzięki naszemu wpisowi dobrze wiesz, jakich rękawic bokserskich potrzebujesz i nie popełnisz błędów w czasie zakupu. Jeśli masz pytania lub wątpliwości, możesz śmiało kontaktować się z nami w celu ich rozwiania. Sprzęt omówiony w tym wpisie znajdziesz w naszym sklepie DBX Bushio w kategorii rękawice bokserskie

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021

Polecane

pixel