Wybierz sklep

SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Taśmy TRX – rewolucja w treningu ogólnorozwojowym całego ciała

2021-10-20
Taśmy TRX – rewolucja w treningu ogólnorozwojowym całego ciała

Czym są taśmy TRX i do czego służą?

 

TRX jest to metoda treningowa, która wykorzystuje wagę ciała osoby trenującej. To tak zwany trening w zawieszeniu czyli TRX Suspension Trainer, w którym podstawowym wykorzystywanym sprzętem jest lonża w kształcie litery Y wykonana z wytrzymałych taśm polimerowych. Obecnie wykorzystywany przez żołnierzy amerykańskiej armii, służby policyjne, sportowców oraz coraz częściej przez pasjonatów zajęć fitness. Trening w zawieszeniu wymyślony został przez byłego amerykańskiego komandosa Navy SEALs Randy’ego Hetricka, który poszukiwał idealnego urządzenia o niewielkich rozmiarach, łatwego do przetransportowania i dającego możliwość prowadzenia skutecznych treningów wzmacniających i poprawiających sprawność fizyczną żołnierzy. Początkowo korzystał on z pasów nośnych do karabinów i sprzętu wojskowego różnego rodzaju i po wielu próbach określił długość taśm i odpowiednio je połączył, dając początek obecnie stosowanemu treningowi z użyciem taśm TRX.

 

 

 

Trening w zawieszeniu przy użyciu taśm TRX polega na podciąganiu się przez osobą trenującą i wykonywaniu rozmaitych ćwiczeń, które pozwalają ćwiczyć wiele grup mięśniowych. Podczas większości wykonywanych ćwiczeń, trenujący obiema rękami chwyta końce dwóch taśm nośnych, natomiast trzecia musi być przymocowana do stabilnego punktu. Trening ten pozwala pobudzić do pracy całe ciało, a co ważne przede wszystkim pobudza do pracy mięśnie stabilizujące.

Podczas treningu na taśmach TRX ćwiczonych jest wiele grup mięśniowych, niemożliwe bowiem jest wyizolowanie tylko jednej określonej grupy. Główne korzyści jakie przynoszą ćwiczenia z użyciem taśm TRX poza poprawą ogólnej sprawności fizycznej, to wzmocnienie więzadeł, które są najbardziej narażone na kontuzje. Trening ten jest podobny do treningu gimnastycznego, z tą różnicą, iż w tym wypadku stopy bądź ręce zawsze mają kontakt z podłożem. Trening ten jest niezwykle wymagający i niebagatelne znaczenie ma w tym wypadku technika. Góruje jednak nad innymi formami ćwiczeń, ze względu na możliwość kompleksowego ćwiczenia ciała i pobudzania mięśni, które podczas innych treningów pracują ze zdecydowanie mniejszą intensywnością. Ponadto można ćwiczyć wszędzie, gdzie tylko istnieje możliwość stabilnego umocowania taśmy.

Ćwiczenia na taśmach TRX:

  • podpór na TRX:

 Pozycja wyjściowa: taśmy ustawiamy na długości do połowy łydki, wkładając stopy w uchwyty, palcami skierowane do dołu. Układamy się na brzuchu, ramiona opierając na podłodze, korpus unosząc do góry. Nogi wraz z tułowiem powinny być ustawione w równej linii poziomej, równoległej do podłoża. Podczas wykonywania ćwiczenia brzuch oraz plecy powinny być napięte. Nie można dopuszczać do zaokrąglania się kręgosłupa lub obniżenia bioder poniżej linii poziomej. Należy cały czas kontrolować oddech i utrzymywać ciało w pozycji równoległej do podłożona w linii poziomej. Dla utrudnienia można przyjąć pozycję jak do pompek, opierając dłonie na podłożu, ze stopami na TRXie.

  • spięcia brzucha na TRX:

Pozycja wyjściowa: należy przyjąć pozycję podporu na przedramionach. Linki do połowy łydki, a stopy oparte na TRXie. Należy przyciągnąć kolana do klatki piersiowej jednocześnie unosząc biodra i robiąc wydech, a następnie powoli wrócić do pozycji wyjściowej. Dla utrudnienia można się opierać na samych dłoniach.

  • pompka ze stopami na TRX:

Pozycja wyjściowa: należy przyjąć pozycję podporu na dłoniach. Stopy oparte na TRXie, skierowane palcami do dołu. Linki ustawione na wysokości połowy łydki. Nogi i tułów powinny być ułożone równolegle do podłoża, natomiast dłonie szeroko rozstawione. Należy wykonać pompkę, opuszczając klatkę piersiową możliwe nisko do podłoża i prostować ramiona jednocześnie robiąc wydech.

To tylko próbka z przykładowych ćwiczeń z ponad 300 możliwych do wykonania przy użyciu taśm TRX, bazując na tak zwanym treningu w zawieszeniu.

Zobacz na poniższych filmach pozostełe zestawy ćwiczeń z użyciem taśm TRX

 

Film prezentujący 71 ćwiczeń na taśmach TRX . Ćwiczenia zostały podzielone na poszczególne partie ciała.

Przykładowy trening z taśmami TRX na świeżym powietrzu. Trenuj gdziekolwiek jesteś.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021

Polecane

TAŚMY TRENINGOWE DO ĆWICZEŃ W PODWIESZENIU - ŻÓŁTE - RXT

TAŚMY TRENINGOWE DO ĆWICZEŃ W PODWIESZENIU - ŻÓŁTE - RXT

109,99 zł brutto/1szt.2180 pkt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 109,00 zł/1szt.Cena regularna 129,00 zł brutto/1szt.
pixel