Rozwój ruchowy i kształtowanie zdolności koordynacyjnych na drabinkach
W sferze społecznej człowiek sprawny ruchowo jest lubiany. Osoby fizycznie zdrowe uzyskują lepsze wyniki w testach inteligencji. Całe życie człowieka, każdy jego etap rozwoju, od poczęcia do starości, powinien być związany z aktywnością fizyczną, ruchem i wspieraniem motoryczności.
Kliknij i sprawdź drabinkę treningową w naszej ofercie.
Powody, które sprawiają, że właściwy rozwój ruchowy i praca nad własnym ciałem są ważne:
- ćwiczenia bezpośrednio wpływają na polepszenie zdrowia psychicznego i fizycznego;
- wyładowanie nadmiaru energii pomaga znieść napięcie i frustracje;
- dobry rozwój ruchowy daje poczucie pewności i zadowolenia;
- właściwy rozwój ruchowy ułatwia akceptację społeczną.
Zdolności koordynacyjne to indywidualne właściwości określające możliwości człowieka. Potocznie mówi się o koordynacji ruchowej jako o poprawnie wykonywanych ruchach, zarówno o charakterze lokalnym, jak i globalnym. Ruchy lokalne (np. czynność pisania) są prostsze i wymagają udziału jedynie wybranych grup mięśniowych lub poszczególnych mięśni. Bardziej złożone są ruchy globalne, które wymagają aktywności kilku grup mięśniowych naraz lub całego ciała. Rozmaite kompozycje elementów strukturalnych składają się na czucie ciała i czucie ruchów.
Wysoki poziom koordynacji ruchowej, nazywanej zdolnością fenomenalną, umożliwia osiągnięcie sukcesu w sporcie. Im wyższy poziom koordynacji wrodzonej posiada osoba, tym większy może być jego przyrost dzięki systematycznym treningom. Wysokość tego poziomu ma znaczenie dla szybkości nauczania techniki ćwiczeń.
Na koordynację niebagatelny wpływ ma kilka czynników, m.in. takich jak: talent (koordynacja wrodzona), doświadczenie, dotychczasowe umiejętności (koordynacja nabyta) i pamięć ruchowa. Istotne jest, by kształtować ją w wieku szkolnym, gdyż później proces ten jest już o wiele trudniejszy. Systematyczny trening potrafi czynić cuda, co udowodniło już naprawdę wielu sportowców.
Skuteczny trening koordynacji składa się z następujących elementów:
- szybkość reakcji,
- równowaga,
- rytmizacja,
- różnicowanie,
- orientacja.
Drabinka koordynacyjna to jeden z najlepszych sprzętów treningowych, który kształtuje i poprawia koordynację oraz bardzo pozytywnie wpływa na równowagę i szybkość. Należy zwrócić uwagę, aby podczas ćwiczeń czas kontaktu stopy z ziemią był jak najkrótszy. Ćwicząc na drabince, mięśnie przyzwyczajają się do szybszej reakcji, co wpływa na szybszą zmianę kierunku biegu. Drabinkę koordynacyjną w swoich treningach wykorzystuje wiele dyscyplin sportowych, m.in. piłkarze, karatecy i bokserzy.
Autor: Dariusz Sworeń