Wybierz sklep

SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Przygotowanie się do zawodów MMA i innych sportów walki. Jak to zrobić?

2024-09-01
Przygotowanie się do zawodów MMA i innych sportów walki. Jak to zrobić?

Trenujesz sporty walki po to, aby wreszcie stanąć do walki z przeciwnikiem i pokonać kolejne bariery swoich sportowych możliwości? Sukces zależy od skutecznego przygotowania. O czym musisz pamiętać, przygotowując się do starcia w MMA lub innej dyscyplinie? Kluczowe elementy treningu przybliżamy w niniejszym artykule.

Różne aspekty przygotowania do starcia w MMA

Przygotowanie się do startu w zawodach MMA lub innych sportów walki wymaga wielu miesięcy intensywnego treningu połączonego z dietą, regeneracją, fizjoterapią i przygotowaniem mentalnym. Co więcej, każdy zawodnik ze względu na swój indywidualny charakter, specyficzne potrzeby jego organizmu, wiek, płeć oraz wiele innych czynników fizjologicznych i mentalnych będzie wymagał indywidualnego podejścia.

Dlatego nie możemy przedstawić tutaj jednego uniwersalnego programu przygotowań do startu w zawodach sportach walki. Możemy jednak ogólnie przytoczyć najważniejsze elementy kompleksowego przygotowania do docelowego starcia. Poradnik może okazać się pomocny dla młodych zawodników, którzy wkraczają w świat sportów walki oraz osób dorosłych, które zamierzają wdrożyć sport do swojego życia i zastanawiają się, z jakimi wyzwaniami wiąże się przygotowanie ciała i umysłu do rywalizacji.

Przygotowanie fizyczne

Udział w zawodach MMA wymaga bardzo dobrego przygotowania fizycznego. Ma ono na celu nie tylko zdobycie przewagi nad przeciwnikiem pod względem siły, zwinności, wytrzymałości i szybkości, ale też podniesienie odporności na jego uderzenia. Nieprzygotowany fizycznie zawodnik nie tylko nie będzie w stanie rywalizować jak równy z równym, ale również ryzykuje odniesieniem poważnej kontuzji. Kluczowe parametry motoryczne, które trzeba wypracować przed walką MMA lub innych sportów walki to siła, kondycja i szybkość.

Siłę fizyczną zbudujesz na siłowni, a sposobów na jej wypracowanie jest bardzo dużo. Od ćwiczeń z ciężarami przez trening na masie własnego ciała po ćwiczenia z przyrządami typowo fighterskimi, np. ciężkimi workami treningowymi.

Kondycję zbudujesz, biegając. Jogging jest nieodłącznym elementem treningu każdego zawodnika sportów walki. Oprócz tego trening należy uzupełnić także o intensywne ćwiczenia aerobowe oraz interwały. W starciu ważne jest bowiem, aby dobrze znosić zarówno wysiłek tlenowy, jak i beztlenowy.

Wypracowanie szybkości jest najtrudniejsze. W tym kontekście najlepiej jest zaufać trenerowi i z zaangażowaniem wykonywać zalecony przez niego plan treningowy, który może obejmować m.in. ćwiczenia z gruszkami szybkościowymi czy łapami.

Pamiętaj, że w treningu nie można się przeforsować. Organizm potrzebuje odpowiedniej regeneracji oraz diety wspierającej rozwój fizyczny, wspomagającej regenerację mięśni i uzupełniającej wszystkie niezbędne substancje odżywcze. Przygotowanie fizyczne do walki MMA może wymagać zatem ścisłej współpracy z trenerem, lekarzem, dietetykiem oraz fizjoterapeutą.

Przygotowanie mentalne

Start w zawodach może wzbudzić dużo emocji, które mogą wynikać z różnych czynników, np. obawą przed porażką lub kontuzją, wygórowanymi oczekiwaniami względem siebie albo presją naszego otoczenia. Trening mentalny i wsparcie psychologiczne stają się coraz istotniejszym elementem przygotowania sportowców. Postępowe kluby sportowe zaczynają nawet wdrażać opiekę psychologiczną systemowo jako stały element treningu.

Przygotowanie się pod względem mentalnym zawsze będzie indywidualną kwestią każdego zawodnika. Podczas gdy jednym wystarczą regularne wyciszania się i medytacja, innym odcięcie od mediów społecznościowych czy motywowanie się inspirującymi cytatami mistrzów sportu, niektórzy mogą wymagać profesjonalnego wsparcia. Wszystko zależy m.in. od poziomu doświadczenia, rangi zawodów, oczekiwań własnych i otoczenia, ale również od przygotowania fizycznego.

Jeśli startowi w zawodach MMA towarzyszą m.in. obawy, niepewność lub rosnąca presja, warto poświęcić czas na poradzenia sobie z tymi problemami. Emocje biorą górę nad umiejętnościami sportowymi i przygotowaniem fizycznym to w sporcie zjawisko powszechne, które pozbawiało trofeów nawet najlepszych.

Przygotowanie bezpośrednio przed walką

Dochodzimy wreszcie do momentu, od którego zależy, w jakim stopniu będziesz w stanie wykorzystać efekty wielomiesięcznego przygotowania fizycznego i mentalnego. Czyli do okresu bezpośrednio poprzedzającego walkę.

Sprzęt i akcesoria

Pierwszą istotną kwestią jest odpowiednie przygotowanie sprzętowe. Pamiętaj, żeby wyposażyć się w niezbędne akcesoria ochronne, takie jak ochraniacze na zęby czy inne dozwolone regulaminem danej dyscypliny środki bezpieczeństwa. Strój sportowy oraz obowiązkowe wyposażenie powinny być:

  • zgodne z regulaminem zawodów oraz federacji, która je organizuje;
  • wytrzymałe i gwarantujące odpowiedni stopień ochrony;
  • dobrze dobrane pod kątem rozmiaru.

Rozgrzewka

Nie będziemy szczegółowo rozpisywać się na temat rozgrzewki, ponieważ jeśli trenujesz na poważnie jakikolwiek sport, doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak jest ważna. Rozgrzanie układu ruchu przede wszystkim redukuje ryzyko kontuzji podczas intensywnego wysiłku. Drugim ważnym aspektem rozgrzewki jest odpowiednie zmęczenie się – w wyniku wysiłku płuca rozszerzają się, dzięki czemu poziom Twojej wydolności wzrasta i pozwala lepiej funkcjonować w czasie walki.

pixel