SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Owijki bokserskie - jaki rodzaj wybrać, jaka długość i jak zakładać?

2021-04-16
Owijki bokserskie - jaki rodzaj wybrać, jaka długość i jak zakładać?

Owijki bokserskie to absolutna konieczność, jeśli używasz jakichkolwiek rękawic treningowych. Wiele osób próbuje trenować bez użycia owijek bokserskich, bo nie chce im się wiązać, zakładać, zdejmować, natomiast jest to jeden z najbardziej podstawowych błędów, jeśli chodzi o dbanie o higienę i trwałość rękawic bokserskich, przyrządowych czy nawet MMA, bo również w przypadku rękawic MMA można, a nawet powinno używać się owijek bokserskich.

Dlaczego warto używać?

Mają dwie podstawowe funkcje. Pierwsza - funkcja związana z bezpieczeństwem, chodzi o dodatkowe usztywnienie dłoni, nadgarstka, kciuka, kości śródręcza. Jest to istotna kwestia z punktu widzenia zapewnienia sobie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa podczas treningu.

Drugą kwestią, o której często zapominamy, to kwetia higieny. Pamiętaj, w trakcie treningu ręka się poci, zwłaszcza w rękawicach bokserskich, jeśli nie stworzysz warstwy izolacji, pomiędzy dłońmi a rękawicami, szybko dojdzie do zapocenia rękawic. Zapocone rękawice to idealne miejsce do rozwoju grzybów, pleśni, a to w efekcie powoduje nie tylko nieprzyjemny zapach, ale także stwarza niebezpieczeństwa związane z alergiami lub innymi schorzeniami.

Pamiętaj, jeśli zdejmujesz zapoconą dłoń z takiej zabrudzonej rękawicy, ocierasz dłonią swoją twarz, to finalne te pleśnie, bakterie i inne cholerstwa mogą się dostać do Twoich ust, a finalnie do Twojego organizmu, więc naprawdę warto zadbać nie tylko o bezpieczeństwa samej dłoni, ale również o bezpieczeństwo całego organizmu.

Dobrze, jeśli już wiesz, że powinieneś używać owijek bokserskich, to pewnie zastanawiasz się które wybrać? Jaka długość, jaki typ?

Jeśli chodzi o długość to standardową długością są owijki o długości trzech lub czterech metrów. Myślę, że owijki czterometrowe są optymalnym wyborem w przypadku rękawic bokserskich, natomiast w przypadku rękawic MMA możesz pozwolić sobie na nieco krótsze długości, dlatego, że w rękawicach MMA nie możesz za bardzo usztywnić sobie dłoni, gdyż chodzi jednak o zachowanie zdolności chwytnych. Myślę, że w przypadku rękawic MMA owijki dwumetrowe lub trzymetrowe będą wystarczające.

Drugą rzeczą na którą musisz zwrócić uwagę dobierając owijki bokserskie jest skład z którego są wykonane.

Pierwszym typem owijek są owijki bawełniane. Bawełna cechuje się bardzo dobrą absorpcją wilgoci, potu, więc takie owijki będą bardzo dobrze pochłaniały wilgoć zmniejszając zapocenie rękawic. Natomiast są to owijki dość sztywne. 

Drugim typem owijek są owijki elastyczne. Zawierają w swoim składzie nie tylko bawełnę, ale również poliester. Zazwyczaj ta proporcja bawełny do poliestru wynosi 40 do 60. Czasami te proporcje moga być inne, w zależności od producenta. Dodanie do owijek poliestru sprawia, że te owijki stają się elastyczne, natomiast w związku z tym, że w składzie owijek znajduje się poliester, który cechuje się nieco mniejszą pochłanialnością wilgoci, to owijki takie mogą w mniejszym stopniu absorbować pochłanianie wilgoci. Ma to swoje zalety i wady.

Z jednej strony, przy krótszym użytkowaniu rękawic sprawi to, że będziesz miał bardziej spocone dłonie, ale jeśli długo trenujesz w rękawicach, to ma to swoją zaletę. W przypadku standardowych, bawełnianych owijek w momencie, w którym przestaną one już absorbować pot, bo będzie potu zbyt dużo, to nadmiat potu może dostawać się do rękawic bokserskich. Natomiast  przypadku owijek poliestrowych ta pochłanialność jest mniejsza, a tym samym więcej potu zostanie Ci na dłoniach, w tej warstwie między dłonią a owijkami. Mniejsze jest prawdopodobieństwo, że w trakcie długiego użytkowania rękawic, jakiś pot przedostanie się za pośrednictwem owijek do rękawic.

Które owijki wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, są zwolennicy owijek bawełnianych, dlatego, że lubią jak dłoń jest cały czas jednostajnie usztywniona. Są też zwolennicy owijek elastycznych, argumentują to tym, że łatwiej jest usztywnić, łatwiej jest dopiąć te owijki, lepiej się trzymają na dłoni.

Myśle, że optymalnym rozwiązaniem jest zakup obu typów owijek i przetestowanie, które będą w Twoim przypadku wygodniejsze, w których będziesz się lepiej czuł. Koszt takich owijek jest niewielki, więc myślę, że można sobie pozwolić na zakup bawełnianych i elastycznych - wtedy osobiście można podjąć decyzję.

Pokażę Ci jeszcze trzecią opcję.

Alternatywę dla tradycyjnych owijek bokserskich, mianowicie rękawice wewnętrzne.

Rękawice wewnętrzne (tudzież żelowe) są świetną alternatywą dla tradycyjnych owijek, są przede wszystkim zdecydowanie szybsze i wygodniejsze w założeniu. Mają kształt zwykłych rękawiczek, które po założeniu możemy dodatkowo usztywnić pasem w okolicy nadgarstka lub kciuka, w zalezności jaki sposób zakładania preferujesz.

Zaletą tego typu rozwiązania jest nie tylko wygoda, która pozwala na szybsze zakładanie i zdejmowanie, ale również dodatkowa warstwa amortyzacyjna w strefie uderzenia.

W strefie kostek mamy dodatkową warstwe pianki i żelu, która sprawia, że tego typu rozwiązanie lepiej amortyzuje silne uderzenia, niż ma to miejsce w przypadku zwykłych owijek.

Myślę, że jest to doskonała alternatywa. jeśli nie za bardzo lubisz wiązać owijki, to zdecydowanie polecam to rozwiązanie.

Natomiast, jeśli masz owijki i nie sprawia Ci problemu ich wiązanie, to też warto przetestować tę opcję. Nie jest to droga opcja zakupowa, a naprawdę w wielu przypadkach jest to doskonałe rozwiązanie.

 

Niezależnie od tego jakich owijek będziesz używał, jaka będzie ich długość czy rodzaj, pamiętaj: najważniejsze, to poprawnie je zakładać. Tylko poprawnie założone owijki spełnią swoje zadanie. Sprawdż na filmie, jak zakładać poprawnie owijki - od 7:30min.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021

Polecane

Osłony na kostki + owijki bokserskie - DBX Knuckle Guard - DBX-GM-1

Osłony na kostki + owijki bokserskie - DBX Knuckle Guard - DBX-GM-1

34,20 zł brutto/1paraNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 32,40 zł/1paraCena regularna 36,00 zł brutto/1para
Osłony na kostki + owijki bokserskie - DBX Knuckle Guard - DBX-GM-2

Osłony na kostki + owijki bokserskie - DBX Knuckle Guard - DBX-GM-2

34,20 zł brutto/1paraNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 32,40 zł/1paraCena regularna 36,00 zł brutto/1para
pixel