Wybierz sklep

SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Ochraniacze na piszczele - Nagolenniki - Jakie ochraniacze wybrać do sportów walki?

2022-06-28
Ochraniacze na piszczele - Nagolenniki - Jakie ochraniacze wybrać do sportów walki?

Dzisiaj porozmawiamy na temat ochraniaczy piszczeli. Powiem Ci, które lepiej wybrać na początek swojej przygody ze sportami walki. Czy te elastyczne, czy te ze sztywnym odlewem piankowym.

ochraniacze dbx bushido

Ochraniacze elastyczne

Pierwszy, najpopularniejszy model ochraniaczy przede wszystkim wybierany przez osoby początkujące to ochraniacze elastyczne. To ochraniacze z tworzywa poliestrowego z dodatkową pianką amortyzującą w strefie goleni i w strefie grzbietowej stopy. Więc tak naprawdę wybierając ten model ochraniacza zapewniasz sobie ochronę zarówno goleni jak i stopy.

Dlaczego ten model jest wybierany przez osoby początkujące? Dlatego, że w początkowych fazach treningu będziesz się przede wszystkim skupiał na doskonaleniu technik, to jeszcze nie będą treningi, na których będziesz uderzał z pełną siłą, więc zamortyzowanie siły uderzenia nie jest dla Ciebie priorytetem.
Priorytetem dla Ciebie jest to, że ochraniacz ma być lekki, wygodny, dobrze dostosowany do kształtu Twojej stopy i goleni.
Przede wszystkim, żeby nie kosztował zbyt dużo, bo tak naprawdę nie wiesz na początku jak bardzo zaangażujesz się w sporty walki. Nie wiesz jak długo będziesz chciał trenować.
Więc myślę że nie ma potrzeby, żeby na początku swojej drogi kupować drogie modele. Myślę że taki ochraniacz elastyczny w zupełności spełni swoje zadanie.

Tego typu ochraniacz również świetnie sprawdzi się w przypadku treningów parterowych, dlatego że w przypadku ochraniaczy ze sztywnym odlewem - powodują one większy dyskomfort w przypadku treningu parterowego. Natomiast wspomniane wyżej ochraniacze są bardzo elastyczne, dostosowują się do kształtu ciała, są tak naprawdę mało odczuwalne w trakcie treningu. Więc w przypadku treningu parterowego na pewno będą bardziej wygodne niż ochraniacze ze sztywnym odlewem piankowym.

Podsumowując, dla kogo będą dobre ochraniacze tego typu? Przede wszystkim dla osób początkujących, które jeszcze nie trenują z pełna siła uderzenia a chcą na tym etapie zabezpieczać swoją goleń i stopę przed obtarciami i uszkodzeniami. Również dla osób, które trenują techniki parterowe, które są nastawione na częste schodzenie do pozycji parterowej.

Ochraniacze z odlewem piankowym

Kolejny typ ochraniaczy to ochraniacze z odlewami piankowymi. Ten odlew piankowy znajduje się zarówno strefie goleni jak i strefie ochrony stopy. Tego typu ochraniacze zapewniają bardzo wysoki poziom amortyzacji i ochrony. Są one sztywne, aż tak bardzo się nie dostosowują do kształtu Twojej nogi, wiec mogą być troszkę mniej wygodne w trakcie treningu parterowego, natomiast w przypadku treningu stójkowego, treningu kickboxingu czy Muay Thai, gdzie tych kopnięć jest bardzo dużo i często są bolesne, zdecydowanie tego typu ochraniacze będą najlepszym rozwiązaniem, zapewniając najwięcej ochrony Tobie i twojemu partnerowi.

Oczywiście, tego typu ochraniacze będą droższe niż wspomniane wcześniej ochraniacze elastyczne, ponieważ ich konstrukcja jest bardziej złożona oraz użyte materiały są droższe w produkcji, więc tego typu ochraniacze mogą być 3-4 razy droższe od ochraniaczy elastycznych. Dlatego często są wybierane na dalszym etapie treningu, kiedy wiemy, że chcemy trenować sporty walki.

Kiedy jesteśmy na etapie sparingów, podczas treningu dobrze jest wyposażyć się w tego typu ochraniacze. Chyba że trenujesz style stójkowe, takie jak kick boxing czy Muay Thai, tam od samego początku będzie dużo kopnięć, często mocnych kopnięć, w takim wypadku dobrze od samego początku wybrać tego typu ochraniacze.

Nie chodzi tylko o ochronę podczas zadawania kopnięć, ale również podczas ich blokowania, więc chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa obu stronom.
Niezależnie od tego jaki typ ochraniaczy wybierzesz, czy piankowe, czy te ze sztywnym odlewem piankowym, zwracaj uwagę na to żeby ochraniacze spełniały europejskie normy bezpieczeństwa. Jest to bardzo ważne, ponieważ ta norma zapewnia , że ochraniacz w odpowiednim stopniu absorbuje siłę uderzenia. Żeby taką normę uzyskać trzeba zrobić szereg badań w warunkach laboratoryjnych, gdzie każda strefa ochraniacza jest sprawdzana, mierzona siła pochłaniania energii i dopiero wtedy ochraniacze, które spełniają takie normy mogą być oznakowane takim oznaczeniem.

Jak to sprawdzić? Ochraniacz powinien mieć oznaczenie CE ewentualnie wszywkę, która będzie informowała o tym, że ochraniacz spełnia Europejską normę bezpieczeństwa i jaka to jest norma.

Jeśli wybierzesz ochraniacz, który taką normę spełnia, możesz być pewien, że zapewni Ci odpowiednią ochronę bezpieczeństwa przed uderzeniami, ale zapewni Ci też odpowiednią stabilność podczas treningu, ponieważ ta norma sprawdza również, czy system mocowań jest na tyle stabilny, aby ochraniacz się nie obracał ani nie przesuwał podczas treningu.

Wybór ochraniaczy, które spełniają tego typu normy jest jak najbardziej w Twoim interesie. Niektórzy sprzedawcy mogą chcieć przemilczeć fakt, że sprzedawany ochraniacz nie posiada danych norm bezpieczeństwa, jednak jest to na tyle ważne, że warto mieć to na uwadze.

ochraniacze na piszczele dbx bushido

Co wybrać?

Jeśli zdecydujesz się na ochraniacze DBX Bushido, to możesz być pewien, że wszystkie nasze ochraniacze, które posiadamy w naszej ofercie spełniają te normy bezpieczeństwa. Natomiast jeśli będziesz kupował w innym miejscu, pamiętaj o oznaczeniu CE.

Oczywiście oprócz tych dwóch modeli które Ci dzisiaj przedstawiam, są różne odmiany. Istnieją ochraniacze, które są pozbawione części ochrony stopy, a są też takie, które tylko zapewniają ochronę stopy tzw. "kopacze". Głównym celem tego artykułu było jednak przedstawienie Ci różnicy między ochraniaczami elastycznymi a ochraniaczami ze sztywnym odlewem piankowym.

 

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

pixel