Wybierz sklep

SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Najczęstsze błędy popełniane podczas zakupu rękawic - Jak ich uniknąć?

2023-02-20
Najczęstsze błędy popełniane podczas zakupu rękawic - Jak ich uniknąć?


Zakup rękawic bokserskich to tylko pozornie proste zadanie, duże nasycenie rynku różnymi modelami rękawic różnych producentów sprawia, że wbrew pozorom podjęcie słusznej decyzji w cale nie jest takie oczywiste. Problem z zakupem rękawic mają głownie osoby rozpoczynające swoją przygodę ze sportami walki, często zadają sobie wówczas pytania: jakie rękawice bokserskie wybrać, jakiej firmy, jaki model, jak dobrać rozmiar?
Na te i na inne pytania odpowiemy w dzisiejszym poradniku skupiając się głownie na typowych błędach popełnianych podczas zakupu.  

Błąd nr 1 – niewłaściwy rozmiar.

Jak dobrać rozmiar rękawic bokserskich?

Bądź na bieżąco - subskrybuj nasz kanał!

 

 

 


Jest to zdecydowanie najczęściej pojawiające się pytanie osób początkujących a odpowiedź nie jest oczywista. Praktycznie żaden producent nie podaje w przypadku rękawic bokserach tabeli rozmiarów, zamiast tego używa się oznaczenia wagi rękawic w uncjach (Oz)

1 Oz to 28,4 gramy czyli np. rękawice 10 OZ ważą 284 gramy, a 12 OZ 340,8 gramów.

Tyle teorii, pytanie jak to się ma do rozmiaru?
Czy rozmiar rękawic bokserskich jest wprost proporcjonalny do jej wagi?

Aby to zrozumieć trzeba przeanalizować konstrukcję rękawic na Rys. 1


jakie rękawice bokserskie
Rys. 1 - Schemat rękawic bokserskich DBX BUSHIDO
Jak widać na poniższym schemacie głównym elementem rękawic który nadaje im kształt, rozmiar i jednocześnie wpływa na wagę jest mechanicznie ukształtowana pianka. Wagę rękawic zwiększa się poprzez zwiększanie właśnie tej warstwy. Czym pianka jest grubsza tym waga rękawic większa a amortyzacja uderzeń skuteczniejsza. Kluczową sprawą jest jednak to, że zwieszenie grubości pianki nie musi wpływać na jej kształt wewnątrz rękawic.

  Waga będzie wpływała na zwieszenie objętości rękawic bokserskich ale nie musi wpływać na ich wewnętrzny rozmiar.  

Kolejna sprawa to jakość pianki użytej do wypełnienia rękawic -  w zależności od producenta jej gęstość może się różnić a to z kolei wpływa na objętość całkowitą rękawic.

  Wielość zewnętrzna rękawic różnych producentów może się różnić od siebie pomimo tej samej wagi.

Kolejna cecha, która jeszcze bardziej komplikuje sprawę jest stosowanie dodatkowych gąbek/wyściółek  od wewnętrznej strony rękawicy. W założeniu producentów rozwiązanie takie ma na celu zwiększenie komfortu treningu jednak często powoduje uczucie ucisku – zwłaszcza przed rozbiciem rękawic w warunkach treningowych (wyściółka ta zbija się dostosowując do  kształtu dłoni).

  Zewnętrzna wielkość rękawic bokserskich nie zawsze jest proporcjonalna do ich wielkości wewnętrznej.

Jak więc biorąc powyższe pod uwagę właściwy rozmiar rękawic bokserskich dla siebie?

Na szczęście większość producentów  stosuje pewien standard którym warto się kierować. Oczywiście w zależności od modelu mogą się zdążyć drobne odstępstwa od tej zasady ale nie będą one na tyle istotne aby miały większy wpływ na komfort używania rękawic.


Sugerujemy dobór rozmiarów w oparciu o poniższą tabelę.


Waga rękawic bokserskich

Dla kogo?

Przeznaczenie

4- 6 oz Dzieci w wieku od 5 do 10 lat Trening techniczny, trening na przyrządach (worek, tarcze itp.)
8 oz Młodzież do 15 lat, kobiety Trening techniczny, trening na przyrządach (worek, tarcze itp.), sparingi
10 oz Dorośli mężczyźni, kobiety Trening techniczny, trening na przyrządach (worek, tarcze itp.)
12 oz Dorośli mężczyźni Sparingi, treningi na przyrządach, trening techniczny,
powyżej 14 oz Dorośli mężczyźni Sparingi, trening techniczny

Oczywiście powyższa tabela jest jedynie sugestią i nic nie stanie się jeśli w rękawicach 16 oz będziemy trenować na przyrządach jednak zwykle rękawic lżejszych używa się do treningu na przyrządach a cięższych (zapewniających lepsza amortyzację i bezpieczeństwo partnera) do sparingów.

Wielkość wewnętrzna rękawic od 10 oz wzwyż jest w większości producentów bardzo zbliżona, przewiduje ona przestrzeń na założenie owijek bokserskich lub rękawic wewnętrznych, praktycznie każda z tych wag będzie odpowiednia dla dorosłego mężczyzny.  

Błąd nr 2 – niedostosowanie wagi rękawic do przeznaczenia.

Jakie rękawice bokserskie do sparingów?

Częstym błędem popełnianym zwłaszcza przez początkujących jest dobranie nieodpowiedniej wagi rękawic do zastosowania.
Należy pamiętać, że jeśli rękawice mają nam służyć do sparingów to kierując się bezpieczeństwem partnera powinniśmy zakupić rękawice co najmniej 12 oz z kolei w przypadku treningu na przyrządach (worek bokserski, tarcze, packi itp.) wygodniejsze będą rękawice lżejsze a nawet przyrządowe.

Rękawice bokserskie czy do MuayThai?

Główną różnica między rękawicami bokserskimi a d MuayThai jest profil rękawicy.
Te do Muay Thai są nieco bardziej spłaszczone od bokserskich co ma ułatwić chwytanie podczas walki w klinczu. Różnice te są jednak na tyle subtelne że dla początkującej osoby nie będzie to miało większego znaczenia.  


Błąd nr 3  - niedostosowanie jakości rękawic do potrzeb.


Jakie rękawice bokserskie dla początkujących?

Wiele osób rozpoczynających przygodę ze sportami walki ma dylemat w jakim przedziale cenowym/jakościowym zakupić rękawice. 
Część osób decyduje się na zakup najtańszych modelów na które się natknie wychodząc  z założenia że dopiero zaczynają z inni kupując od razu drogie modele znanych zagranicznych marek wychodząc z założenia, że skoro coś jest drogie to musi być lepsze od pozostałych.

Ani jedno ani drugie podejście nie jest właściwe. Kupując najtańsze rękawice ryzykujemy ich szybkim rozerwaniem i potrzebą ponownego zakupu.

Należy również mieć na uwadze że najtańsze modele często posiadają słabej jakości piankę amortyzująca, która niedostatecznie amortyzuje uderzenia zwieszając ryzyko kontuzji.
Drugą częsta wadą najtańszych rękawic bokserskich jest niewłaściwe wyprofilowanie które utrudnia wytrenowanie nawyku właściwego zaciskania pięści oraz  słabe usztywnienie nadgarstków które często prowadzi do bolesnych kontuzji.

Z kolei kupując już na starcie najdroższe rękawice zagranicznych marek zdecydowanie przepłacamy (ok 50% wartości takich rękawic to koszty pośredników). Zdecydowanie lepszym pomysłem jest wydanie tych środków na dodatkowe oprzyrządowanie i ochraniacze. Wbrew pozorom znane globalne marki nie zawsze oferują lepszą jakość a cena ich sprzętu często podyktowana jest kosztami logistycznymi i marketingowymi.


Ile więc wydać na rękawice bokserskie?

To zależy czy chcesz zakupić rękawice ze skóry naturalnej czy z tworzywa sztucznego. Wbrew pozorom rękawice wykonane ze skóry syntetycznej nie zawsze oznaczają słabszą jakość. Należy pamiętać że usterki najczęściej dotyczą rozerwania szwów  a te niezależnie od tego czy mamy do czynienia z rękawicami ze skory naturalnej czy z PU są zwykle takie same. Statystycznie rękawice ze skóry naturalnej są mniej narażone na uszkodzenia dla wielu są również przyjemniejsze jednak ich cena jest zwykle dwukrotnie wyższa niż  tych wykonanych z tworzywa sztucznego. Jeśli więc nie dysponujesz dużymi środkami wybierz rękawice bokserskie ze skóry syntetycznej, dobrej jakości rękawice PU zakupisz już w cenie do 100 zł. Jeśli możesz pozwolić sobie na większy wydatek wybierz te ze skóry naturalnej ich koszt powinien zmieścić się w kwocie do 200 zł.  Błąd nr 4  - Niedostateczna wentylacja

Rękawice bokserskie z siatką czy bez?

Wiele osób podczas zakupu rękawic nie zwraca uwagi na to czy rękawice posiadają właściwy system wentylacji. O ile nie ma to większego wpływu na trwałość rękawic to ma duży wpływ na komfort użytkowania. Należy pamiętać ze rękawice bokserskie ze względu na swoją grubość sprawiając że dłoń podczas treningu mocno się poci. Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowane od wewnętrznej strony rękawic systemu wentylacji. Systemy te w zależności od producenta noszą różne nazwy jednak ich wspólną cechą jest zapewnienie właściwej wentylacji poprzez poprawienie przepływu powietrza.

rękawice bokserskie
foto1: System ActivClima poprawiający wentylację rękawicBłąd nr 5  - Niewłaściwy typ rękawic

Rękawice bokserskie wiązane czy na rzep?

Rękawice wiązane są często stosowane przez profesjonalistów i to głównie podczas walk zawodowych, podczas codziennego treningu nawet oni przeważnie stosują rękawice z rzepem ponieważ znacznie szybciej się zakłada i zdejmuje bez pomocy drugiej osoby. Jeśli jesteś osobą początkującą lub średnio zaawansowaną zdecydowanie powinieneś wybrać rękawice rzepem.  Warto jednak zwrócić uwagę na to żeby był on odpowiednio szeroki co zapewni lepsze usztywnienie nadgarstków oraz wolniejsze zużywanie się rzepu.


Błąd nr 6 – Brak owijek bokserskich

Czy owijki bokserskie są konieczne?
Ostaniem ale  bardzo często popełnianym błędem, zwłaszcza wśród osób początkujących jest zakup samych rękawic bez owijek bokserskich. Należy pamiętać, że owijki nie mają na celu nie tylko dodatkowe usztywnienie dłoni ale również uchronienie rękawic przed zapoceniem!

Pamiętaj że dłoń podczas treningu mocno się poci, celem owijek bokserskich jest wchłanianie potu minimalizując jego wsiąkanie w rękawice. Owijki bokserskie w przeciwieństwie do rękawic można regularnie prać zapewniając sobie odpowiednią higienę podczas treningu. Alternatywą dla czasochłonnych w zakładaniu owijek bokserskich są rękawice wewnętrzne.

Planujesz zakup rękawic? Zapoznaj się z naszą ofertą rękawic bokserskich>>

Zobacz również:
Jak dobrać rękawice do treningu na worku treningowym >>
Jak dbać o rękawice treningowe? Co robić aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu?>>
Rękawice bokserskie - jaki rozmiar wybrać?>>

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023

Polecane

pixel