SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Łapy trenera – co warto wiedzieć o używaniu łap treningowych?

2021-10-21
Łapy trenera – co warto wiedzieć o używaniu łap treningowych?

Tarcze treningowe – Łapy trenera – Do czego służą?

 

 

Łapy trenera nazywane również packami treningowymi służą do treningu kombinacji technik bokserskich. Ze względu na niewielki rozmiar i lekkość pozwalają osobie asystującej podczas treningu na swobodną zmianę ułożenia co pozwala trenującemu doskonalić kombinacje uderzeń.Trening z łapami trenera znacznie poprawie wyczucie dystansu, celność uderzeń oraz koordynację podczas wykonywania serii ciosów dlatego jest podstawowym elementem treningu we wszystkich uderzanych sportach walki.

Porada Podczas treningu na łapach trenera starej się być rozluźnionym – nie napinaj niepotrzebnie mięśni – pamiętaj że głównym celem takiego treningu jest wyrobienie szybkiej reakcji, koordynacji ruchowej, wyczucia dystansu oraz szybkości uderzeń. Chęć silnego uderzania bez przygotowania technicznego powoduje wyrobienie licznych przyruchów a zbytnie napinanie mięśni podczas uderzeń znacznie obniżają Twój próg szybkościowy. Pamiętaj najpierw technika i szybkość a później siła – nigdy odwrotnie!

Łapy trenera profilowane czy proste – które wybrać?

Na rynku znaleźć można zarówno łapy proste jak i profilowane. Wygodniejsze zarówno dla trenującego jak i asystenta są łapy profilowane. Wyprofilowanie sprawia że ręka nie ześlizguje się podczas kontaktu łapą (podczas uderzenia) i jak zwykło się mówić „uderzenia dobrze siadają”

Wyprofilowanie jest również korzystne dla osoby asystującej ponieważ pozwala na wygodniejsze (anatomiczne) ułożenie dłoni oraz zmniejsza prawdopodobieństwo ich zsunięcia się podczas przyjmowania ciosów.

Warto podczas doboru zwrócić również uwagę wkładkę w okolicy nadgarstka (zobacz na poniższym zdjęciu) – zmniejsza ona obciążenie nadgarstka osoby asystującej oraz zapobiega kontuzjom.

Jakie wypełnienie w przypadku łap trenera jest najlepsze?

 

Wypełnienie łap to jednak z najważniejszych rzeczy na które należy zwrócić uwagę. Wiele tanich marketowych tarcz produkowanych jest ze zwykłej gąbki tapicerskiej (T25) która zbija się i traci swoje właściwości amortyzujące.

W profesjonalnych modelach łap trenerskich stosuje się piankę poliuretanową czyli piankę wtórnie spienianą cechującą się bardzo dobrą amortyzacją uderzeń oraz odpornością na kruszenie się i odkształcanie.

W ostatnim czasie na rynku pojawiło się sporo modeli łap z wkładkami żelowymi – wkładki te mają za zadanie poprawienie amortyzacji uderzeń. Obecność wkładki nie jest koniecznością jednak poprawiają one komfort treningu więc warto wziąć pod uwagę ich obecność podczas zakupu.


Łapy trenera ze skóry naturalnej czy syntetycznej?

 

Wybór materiału z którego wykonywane są łapy przeważnie ogranicza się do wyboru między skórą naturalną a syntetyczną. Zwykło się twierdzić że skóra naturalna jest trwalsza – niestety nie jest to zasadą!

Na rynku istnieje wiele odmian skóry naturalnej i syntetycznej dlatego może się okazać że trwałość naszych łap wykonanych ze skóry naturalnej będzie krótsza niż tych wykonanych z materiału syntetycznego. Niestety często podczas zakupu trudno nam ocenić jakość materiału ponieważ wymaga to sporego doświadczania. Co więc zrobić? Proponujemy zwrócić szczególną uwagę na kres gwarancji jaki jest podawany przez producenta bo kto jak nie producent wie najlepiej jaki jest % reklamacji oferowanego przez niego sprzętu. Większość sprzęt sportowego dostępnego na rynku ma okres gwarancji 1 lub 2 lata – zdecydowanie polecamy wybór tego z dłuższym okresem gwarancyjnym.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021

Polecane

pixel