Jak zacząć trenować boks – krótki poradnik
MMA to sport, który wymaga dużej dyscypliny, sporo wysiłku i pewności siebie. Mimo tego, że w ostatnich latach jego popularność spadła na rzecz wschodnich sztuk walki, w każdym większym mieście można znaleźć sekcje bokserskie.
Podstawowe ćwiczenia stosowane przy treningu bokserskim
Boks to sport wymagający świetnej kondycji i koordynacji. Osoby chcące trenować boks, powinny wykonywać takie ćwiczenia, jak:
- Trening z gruszką bokserską
- Trening z workiem treningowym
- Skakanie na skakance (według niektórych trenerów, to ćwiczenie powinno być wykonywane każdego dnia)
- Bieganie
Podciąganie na drążku, pompki, trening na siłowni pozwalający zwiększyć siłę mięśni rąk. Ćwiczenia można wykonywać zarówno z użyciem hantli i sztangi, jak i worka bułgarskiego, ciężarków kettlebels czy przyrządu Xbag.
Ćwiczenia wpływające na zwinność, jak drabinka koordynacyjna lub skakanie przez linę położoną na podłodze.
Trening bokserski prowadzi do spalania dużej ilości kalorii, co w połączeniu z niedoborem białka, może wiązać się ze spalaniem mięśni. Z tego powodu, należy dostarczyć odpowiednią białka, tłuszczów nienasyconych i węglowodanów złożonych. To szczególnie ważne dla młodych osób, w fazie wzrostu.
Chłopcy przed 16 rokiem życia (a według niektórych trenerów, nawet przed 18r.) nie mogą wykonywać ćwiczeń z wykorzystaniem bardzo dużych ciężarów (jak martwy ciąg), bo mogą one prowadzić do zahamowania tempa wzrostu.
Jakie wyposażenie warto kupić?
Wiele osób ma problem z przeprowadzeniem treningu bokserskiego z powodu braku czasu. Znacznym ułatwieniem jest możliwość przeprowadzenia części ćwiczeń w mieszkaniu, z użyciem odpowiedniego sprzętu. Trening będzie znacznie łatwiejszy wtedy, gdy kupimy na przykład:
- Drążek do podciągania z kilkoma różnymi chwytami - umożliwia trening górnej połowy ciała
- Worek bokserski - dzięki niemu nie będziesz musiał ograniczyć się do treningu tylko w klubie bokserskim.
- Gruszka bokserska - poprawiająca koordynację ruchową i refleks.
- Kamizelka obciążająca - dzięki niej, można urozmaicić trening wykonywany w domu i w klubie.
Oprócz tego, nieodłącznym elementem wyposażenia, będą rękawice bokserskie. Warto zainwestować także w:
- bandaże bokserskie lub ochraniacze dłoni
- łapy trenera - jeśli trenujemy ciosy ze sparingpartnerem
- kilka kompletów ubrań sportowych
- ochraniacze na zęby i krocze (suspensory)
- kask
Osoby, które dopiero zaczynają trenowanie boksu, nie muszą od razu inwestować w zakup wszystkich przyrządów. O wiele lepiej jest rozpocząć od zakupu dobrych rękawic treningowych, a gdy zobaczymy, że trening daje nam dużo satysfakcji, dokupić inne akcesoria.
Jeśli dopiero zastanawiasz się, jak zacząć trenować boks, kup rękawice z taniej lub średniej półki cenowej. Po kilku treningach będziesz dobrze wiedział, czego potrzebujesz od rękawic, co ułatwi Ci wybranie jeszcze lepszego modelu. Bardzo wartościowe są także porady trenera i bardziej doświadczonych kolegów z klubu bokserskiego. Dzięki nim można uniknąć wielu błędów, które w konsekwencji prowadzą do kontuzji lub zniszczenia sprzętu.
Jak ważny jest sprzęt dla początkującego boksera?
Sam sprzęt nie sprawi, że zaczniemy osiągać sukcesy w boksie, ale dobranie nieodpowiednich akcesoriów, może zniechęcić nas do treningu lub narazić na kontuzje. Częstym błędem jest zakup bardzo tanich rękawic, wykonanych z tworzywa sztucznego, w których bardzo szybko dochodzi do pocenia rąk, oraz odkształceń pianki. W cenie około 80 zł można kupić rękawice, które posłużą przez cały sezon, będą dobrze chroniły nadgarstek i zapewnią odpowiedni przewiew.
Podobnie jest w przypadku pozostałych akcesoriów - wystarczy, że zdecydujemy się na niedrogie, markowe produkty, a będziemy mieli pewność, że posłużą one przez dłuższy czas.