SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jak zacząć trenować boks – krótki poradnik

2016-04-26
Jak zacząć trenować boks – krótki poradnik

MMA to sport, który wymaga dużej dyscypliny, sporo wysiłku i pewności siebie. Mimo tego, że w ostatnich latach jego popularność spadła na rzecz wschodnich sztuk walki, w każdym większym mieście można znaleźć sekcje bokserskie.

Podstawowe ćwiczenia stosowane przy treningu bokserskim

Boks to sport wymagający świetnej kondycji i koordynacji. Osoby chcące trenować boks, powinny wykonywać takie ćwiczenia, jak:

Podciąganie na drążku, pompki, trening na siłowni pozwalający zwiększyć siłę mięśni rąk. Ćwiczenia można wykonywać zarówno z użyciem hantli i sztangi, jak i worka bułgarskiego, ciężarków kettlebels czy przyrządu Xbag.

Ćwiczenia wpływające na zwinność, jak drabinka koordynacyjna lub skakanie przez linę położoną na podłodze.

Trening bokserski prowadzi do spalania dużej ilości kalorii, co w połączeniu z niedoborem białka, może wiązać się ze spalaniem mięśni. Z tego powodu, należy dostarczyć odpowiednią białka, tłuszczów nienasyconych i węglowodanów złożonych. To szczególnie ważne dla młodych osób, w fazie wzrostu.

Chłopcy przed 16 rokiem życia (a według niektórych trenerów, nawet przed 18) nie mogą wykonywać ćwiczeń z wykorzystaniem bardzo dużych ciężarów (jak martwy ciąg), bo mogą one prowadzić do zahamowania tempa wzrostu.


Jakie wyposażenie warto kupić?

Wiele osób ma problem z przeprowadzeniem treningu bokserskiego z powodu braku czasu. Znacznym ułatwieniem jest możliwość przeprowadzenia części ćwiczeń w mieszkaniu, z użyciem odpowiedniego sprzętu. Trening będzie znacznie łatwiejszy wtedy, gdy kupimy na przykład:

Drążek do podciągania z kilkoma różnymi chwytami ? umożliwia trening górnej połowy ciała

Worek bokserski? dzięki niemu nie będziesz musiał ograniczyć się do treningu tylko w klubie bokserskim.

Gruszka bokserska, poprawiająca koordynację ruchową i refleks.

Kamizelka obciążająca ? dzięki niej, można urozmaicić trening wykonywany w domu i w klubie.

Oprócz tego, nieodłącznym elementem wyposażenia, będą rękawice bokserskie. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup dwóch par rękawic ? jedne będą przeznaczone do treningu na worku bokserskim i innych przyrządach, natomiast drugie ? do walk i sparingów. Warto zainwestować także w:

Osoby, które dopiero zaczynają trenowanie boksu, nie muszą od razu inwestować w zakup wszystkich przyrządów. O wiele lepiej jest rozpocząć od zakupu dobrych rękawic treningowych, a gdy zobaczymy, że trening daje nam dużo satysfakcji, dokupić inne akcesoria.

Jeśli dopiero zastanawiasz się, jak zacząć trenować boks, kup rękawice z taniej lub średniej półki cenowej. Po kilku treningach będziesz dobrze wiedział, czego potrzebujesz od rękawic, co ułatwi Ci wybranie jeszcze lepszego modelu.

Bardzo wartościowe są także porady trenera i bardziej doświadczonych kolegów z klubu bokserskiego. Dzięki nim można uniknąć wielu błędów, które w konsekwencji prowadzą do kontuzji lub zniszczenia sprzętu.


Jak ważny jest sprzęt dla początkującego boksera?

Sam sprzęt nie sprawi, że zaczniemy osiągać sukcesy w boksie, ale dobranie nieodpowiednich akcesoriów, może zniechęcić nas do treningu lub narazić na kontuzje. Częstym błędem jest zakup bardzo tanich rękawic, wykonanych z tworzywa sztucznego, w których bardzo szybko dochodzi do pocenia rąk, oraz odkształceń pianki. W cenie około 60 zł można kupić rękawice, które posłużą przez cały sezon, będą dobrze chroniły nadgarstek i zapewnią odpowiedni przewiew.

Podobnie jest w przypadku pozostałych akcesoriów ? wystarczy, że zdecydujemy się na niedrogie, markowe produkty, a będziemy mieli pewność, że posłużą one przez dłuższy czas.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2016

Polecane

E1V3 Rękawice do MMA DBX BUSHIDO L

E1V3 Rękawice do MMA DBX BUSHIDO L

79,00 zł brutto/1para1580 pkt.
KAMIZELKA TRENINGOWA OBCIĄŻENIOWA  DBX-V12 (Pusta)

KAMIZELKA TRENINGOWA OBCIĄŻENIOWA DBX-V12 (Pusta)

189,05 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 199,00 zł/1szt.Cena regularna 199,00 zł brutto/1szt.
pixel