Wybierz sklep

SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jak chronić ciało podczas treningu sportów walki?

2016-04-26
Jak chronić ciało podczas treningu sportów walki?

MMA to jeden z bardziej kontuzjogennych sportów, szczególnie wtedy, gdy nie zapewnimy sobie prawidłowej ochrony przed urazami. Do kontuzji dochodzi często nie tylko na ringu, ale podczas intensywnego treningu, wykonywanego z użyciem niewłaściwego sprzętu. W tym artykule przedstawimy najważniejsze akcesoria, które pomogą nam ochronić ciało przed urazami.

Jakie rękawice ?

Powszechnym błędem osób rozpoczynających trening boksu, jest zakup jednej pary tanich rękawic i używanie ich do zarówno do treningów na przyrządach, jak i do walk. O wiele lepszym wyborem, jest zakup dwóch rodzajów rękawic:

  • Rękawice MMA do walki na ringu powinny mieć rozbudowaną część, którą wykonuje się ciosy. Nie są one tak twarde, jak rękawice treningowe, co zmniejsza ryzyko urazu u drugiego zawodnika lub sparingpartnera. Rękawice do walki są zwykle cięższe od tych przeznaczonych do ćwiczeń na przyrządach. Dobrym wyborem są rękawice z szerokim rzepem, natomiast do walki na turniejach ? rękawice sznurowane.
  • Rękawice przyrządowe, których część uderzeniowa jest mniejsza niż w rękawicach do walki. Dzięki temu, są one lżejsze i bardziej przewiewne, a zarazem, dobrze chronią śródręcze.

Osoby, które trenują rzadziej niż 2 razy w tygodniu, mogą wybrać rękawice ze skóry syntetycznej, natomiast przy częstszych treningach, lepszym wyborem są rękawice skórzane.

Zobacz rękawice bokserskie w naszej ofercie>>

Ochraniacze na zęby

Ochraniacz na zęby zabezpiecza zarówno przed wybiciem przednich zębów, jak i przed uszkodzeniem szczęki.

Najczęściej używa się ochraniacze typu boil and bite, które wyróżniają się niską cena i stosunkowo dobrą ochroną. Nieco droższym rozwiązaniem są ochraniacze żelowe, natomiast najdroższym wyjściem są ochraniacze protetyczne, używane przez profesjonalnych zawodników. Warto kupić ochraniacze kilku różnych firm i sprawdzić, które z nich pasują najlepiej i nie ograniczają oddychania.

Najważniejsze jest to, by ochraniacze na zęby mieć przy sobie za każdym razem, gdy wychodzimy na ring.

Jak wybrać kask treningowy?

Wszyscy zawodnicy uprawiający boks, powinni nosić kask podczas walki. Jest on szczególnie ważny dla młodych osób, które są jeszcze bardziej narażone na problemy, wywołane przez silne uderzenie w głowę.

Najważniejszą kwestią podczas wybierania kasku bokserskiego, jest jego rozmiar- kask nie może ograniczać pola widzenia, zsuwać się z głowy, ani być za ciasny. W dobraniu odpowiedniego modelu, pomagają szczegółowe tabele rozmiarów producenta.

Najczęściej wybieranym modelem kasku bokserskiego, jest kask ze skóry lub tworzywa, wypełniony pianką i z odkrytą twarzą.

Im bardziej zabudowany kask bokserski, tym gorsza widoczność i większe pocenie podczas treningu. Wielu trenerów uważa, że lepszym rozwiązaniem są tradycyjne, mniej zabudowane kaski, które wyrabiają prawidłowy odruch obrony twarzy. Osoba, która cały czas trenuje w kasku zabudowany, może mieć problem z przestawieniem się na kaski odkryte, co może poskutkować większą ilością przyjętych ciosów. Wynika z tego wniosek, że najlepiej jest trenować w takim rodzaju kasku, w jakim będziemy mogli potem walczyć na zawodach.

Kask z zabezpieczeniem nosa jest szczególnie przydatny dla osób, które kiedyś miały problem z jego złamaniem lub częstymi krwawieniami, a sporty walki uprawiają amatorsko, a nie zawodowo. Nie można ich stosować podczas zawodów.

Łapy trenera (tarcze trenerskie) ? jak zapewnić bezpieczeństwo?

Podczas treningu w klubie bokserskim, będziemy wcielali się nie tylko w rolę zawodnika, ale także w trenera, przyjmując ciosy z użyciem łap trenera.

Jakie cechy powinny mieć tarcze trenerskie?

  • Anatomiczny kształt zarówno od wewnątrz, jak i z zewnątrz (pozwala łatwiej ?zgarniać? ciosy). Częstym wyborem są także łapy proste.
  • Odpowiednie wypełnienie ? wkład powinien być twardy, by siła ciosu rozkładała się na całą tarczę. Najtańsze łapy mają wypełnienie z gąbki, która szybko zbija się i przestaje spełniać swoją funkcję. Znacznie lepsze jest wypełnienie z pianki poliuretanowej lub wybór łap z wkładkami żelowymi.
  • Mocne zapięcie na szeroki rzep
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2016

Polecane

pixel