Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Drążek do podciągania stałym elementem treningu siłowego

2023-02-27
Drążek do podciągania stałym elementem treningu siłowego

Efekty w postaci wymodelowanej sylwetki, a przede wszystkim zwiększonej siły mięśniowej przyniosą ogromną satysfakcję każdemu, komu zależy na dużej sile górnych partii ciała oraz wymodelowanej sylwetce. Przekonaj się, jakie efekty w treningu siłowym przyniesie drążek do podciągania i sprawdź, jak przygotować się do tego ćwiczenia.

Drążek do podciągania – jakie efekty dają ćwiczenia na drążku?

Drążki do ćwiczeń to proste przyrządy, których wartość w treningu jest nieoceniona. Podciąganie pozwala w istotny sposób rozwinąć górne partie ciała, wzmacniając siłę i poprawiając wytrzymałość mięśni. Drążki do ćwiczeń umożliwiają przeprowadzenia szeroko zakrojonego treningu górnych partii ciała. Rozwój poszczególnych mięśni zależy od tego, w jaki sposób uchwycisz drążek do podciągania.

  • Podciąganie w podchwycie – drążek łapiemy od dołu, kierując palce w swoją stronę. Podciąganie tą metodą uchodzi za łatwiejsze, pozwala rozwijać przede wszystkim mięśnie klatki piersiowej oraz bicepsy, a ponadto mięsień najszerszy grzbietu, obręcz barkową czy mięsień prosty brzucha.
  • Podciąganie w nachwycie – drążek chwytamy od góry, kierując palce przed siebie. Jest to bardziej wymagający sposób podciągania, angażujący i rozwijający głównie mięśnie grzbietu, a ponadto obręcz barkową, ramiona, czy mięśnie brzucha.

Zaangażowanie poszczególnych mięśni zależy też od szerokości chwytu:

  • chwyt wąski (możliwe zarówno podchwyt, jak i nachwyt) angażuje przede wszystkim mięśnie ramion i przedramion;
  • chwyt średni (możliwe zarówno podchwyt, jak i nachwyt) angażuje najwięcej różnych partii mięśni, m.in. ramiona, grzbiet, klatkę piersiową, obręcz barkową oraz mięśnie brzucha;
  • chwyt szeroki (możliwy tylko w nachwycie) angażuje w największym stopniu mięśnie grzbietu.

Drążek do ćwiczeń – jak przygotować się do podciągania?

Podciąganie jest ćwiczeniem wymagającym i trudno wykonać je bez uprzedniego przygotowania odpowiedniej formy, opanowania techniki, ale przede wszystkim zbudowania siły. Możesz mieć jednak pewność, że trudy włożone w przygotowanie do ćwiczeń na drążku zostaną w 100% wynagrodzone.

  • Warto zacząć od podciągania negatywnego. Skorzystaj z krzesła bądź podskocz, aby znaleźć się w pozycji końcowej, czyli z klatką piersiową przy drążku. Następnie zacznij się powoli i w sposób kontrolowany opuszczać.
  • Wykonuj podciągnięcia częściowe. Wisząc na drążku napnij mięśnie, które wykorzystujesz do podciągania (w zależności od wybranego sposobu chwytu), a następnie postaraj się wykonać minimalny ruch w górę.
  • Podciąganie z asystą. Wykorzystaj gumy oporowe, które zmniejszają siłę, jaka jest konieczna do podciągnięcia. Gumę przewiąż przez drążek i stań na niej stopami. Na siłowni możesz wykorzystać maszyny do pociągania. Skuteczna okaże się też pomoc drugiej osoby, która może np. trzymać Cię za nogi i pomagać w unoszeniu.
  • Oczywiście podstawą przygotowania do ćwiczeń na drążku do podciągania powinny być ćwiczenia siłowe, rozwijające mięśnie ramion i grzbietu.

Drążki do podciągania – postaw na jakość DBX Bushido

Drążki do ćwiczeń znajdziesz w ofercie DBX Bushido. W zależności od swoich potrzeb oraz możliwości montażu możesz zdecydować się na drążki do ćwiczeń ścienne, sufitowe lub rozporowe. Oprócz prostych drążków oferujemy także drążki z wieloma ergonomicznymi uchwytami, urozmaicającymi zakres ćwiczeń. Każdy z dostępnych u nas drążków to gwarancja wysokiego komfortu treningu siłowego.

pixel