SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Czym kierować się przy wybieraniu ochraniaczy na piszczele?

2022-09-15
Czym kierować się przy wybieraniu ochraniaczy na piszczele?

Ochraniacze na piszczele są niezbędnym sprzętem w takich dyscyplinach jak: karate, K1, MMA kickboxing, czy Muay Thai. We wszystkich z wyżej wymienionych sztuk walki kluczowym elementem są kopnięcia. Uderzenia wyprowadzane za pomocą nóg są zarówno niezwykle skuteczne, jak i niebezpieczne - nie tylko dla przeciwnika, ale i dla nas samych. Właściwie dobrane ochraniacze na piszczele pozwolą nam skutecznie ochronić się przed odniesieniem ewentualnych kontuzji.

Pomimo, iż podczas sparowania czy też procesu treningowego zadajemy mniej ciosów nogami niż rękoma, to właśnie kopnięcia są szczególnie destrukcyjną bronią, która wstrząsa przeciwnikiem, jednak ta forma ataku ma negatywny wpływ na nasze nogi. Niezależnie od tego, na jakim poziomie zaawansowania obecnie jesteś, warto pracować nad szlifowaniem kopnięć w bezpieczny i odpowiedzialny sposób zarówno podczas treningów, jak i sparingów. Żebyśmy mogli zadbać zarówno o swoje bezpieczeństwo, jak i naszego sparingpartnera, warto zainwestować w ochraniacze osłaniające piszczele i stopy.

Zobacz materiał video, gdzie omawiamy różnicę pomiędzy różnymi typami ochraniaczy

Czym się kierować przy wyborze odpowiednich ochraniaczy?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że wybór jest niezwykle istotny dla naszego rozwoju w sztukach walki. Wszystko bowiem opiera się na celach, jakie chcemy osiągnąć podczas procesu treningowego, jak i rodzaju uprawianej sztuki walki. Jednakowo, K1, kickboxing i Muay Thai będą wymagały dużej ilości silnych wykopów, a także przyjmowania ciosów na blok. Właśnie dlatego w tym wypadku ochraniacze na golenie powinny odkrywać nogi, co zapewni swobodę, więc powinny być stosunkowo twarde. Bardzo ważną kwestią jest właściwa długość części osłaniającej piszczele. Ważne jest, aby stopa także była zabudowana.

Ochraniacze do MMA często muszą także służyć do ćwiczeń w parterze. Tego rodzaju ochraniacze mniej zabezpieczają piszczele i stopy, jednak zapewnią dużo bardziej swobodne poruszanie w czasie walki w parterze. Dlatego, jeżeli zależy Ci na mobilności i swobodzie poruszania, zdecyduj się na ten rodzaj ochraniaczy, mając świadomość mniejszej ochrony piszczeli w czasie wyprowadzania kopnięć. Skarpeta neoprenowa nie przemieszcza się, a cienka stopka ułatwia operowanie dźwigniami w trakcie sparingu. Należy jednak mieć na uwadze, iż podczas sparingów MMA głównym celem będzie zadawanie kopnięć (z pominięciem walki w parterze), dlatego warto wybrać typowe ochraniacze piszczeli do Muay Thai.

Ochraniacze elastyczne. Dla osób zaczynających swoją przygodę ze sportami walki zaleca się wybór ochraniaczy elastycznych, tzw. basic elastic, osłaniających piszczele, równocześnie nie krępując naszych ruchów. Elastyczne ochraniacze mogą stać się także wspaniałą alternatywą dla osób o zaawansowanym stopniu, jeżeli chcą one dodatkowo zabezpieczyć swoje nogi podczas silnych kopnięć. Możemy nosić je pod spodem większych i twardszych ochraniaczy, zyskując dodatkowe wypełnienie, które poza funkcją ochronną, pełni rolę wypełnienia luzów między większym rozmiarem ochraniacza, a piszczelem.

Materiały użyte do produkcji

Ogromna większość ochraniaczy jest wykonana z PU, bądź innych materiałów syntetycznych. Rzecz jasna w zasięgu ręki są także modele wykonane ze skóry naturalnej, jednak na rynku jest ich mniej, a ich cena jest większa. Jeżeli weźmiemy pod uwagę wytrzymałość ochraniaczy ze skóry naturalnej i sztucznej, to jest ona na podobnym poziomie. Jest to powodem specyficznych konstrukcji takich ochraniaczy, gdzie materiał znajdujący się na wierzchu (skóra) jest podklejony do wkładu w środku ochraniacza. Skutkuje to bliźniaczą eksploatacją w obu przypadkach zużycia materiału i nie ma wpływu na ich jakość.

Właśnie dlatego duża część uznanych marek używa do ich produkcji skóry sztucznej. Pozwala to na konkurencyjną cenę bez uszczerbku na jakości. Niektóre firmy produkują swoje ochraniacze wyłącznie z najlepszej jakości skóry naturalnej, a inne używają jedynie sztucznych materiałów np. ochraniacze na piszczele Venum produkowane są tylko ze skóry syntetycznej.

Konstrukcja ochraniaczy na piszczele

Czym się kierować w wyborze ochraniaczy, żeby idealnie pasowały do naszych nóg? Budowa i kształt różnych modeli w różnych przypadkach zależą od samego producenta. Rzecz jasna obowiązują ogólnie przyjęte reguły, zgodnie z którymi produkowanych jest większość najlepszego sprzętu. Jednak nie jest to efekt odgórnie narzuconych norm, a wynika zwyczajnie z faktu, iż ochraniacz używany jest zawsze wyłącznie w głównym celu - ochrony Twoich nóg. Z czysto technicznej strony można stwierdzić, że im szerszy ochraniacz, tym lepiej osłania goleń.

Różnice między poszczególnymi ochraniaczami to w dużej mierze szczegóły i różnorodność materiałów, z których zostały wykonane. Na pewno to, co łączy prawie każdy z ochraniaczy na piszczele, będzie wzmocniona przednia część. To właśnie frontowe części są narażone na ataki. Nic więc dziwnego, że producenci dokładają wszelkich starań, aby wzmocnić właśnie ten element. Warto podkreślić, że wszystkie ochraniacze charakteryzują się zgrubieniami na stopach. Pomimo iż kopnięcia powinny być zadawane piszczelami potocznie zwanymi goleniami, to może się zdarzyć sytuacja, kiedy trafimy swoją stopą. Gdy wykop będzie silny, a przy tym trafisz na twardą kość przeciwnika (np. piszczel bądź łokieć) istnieje ogromne ryzyko doznania bolesnej i co najgorsze długo gojącej się kontuzji, mogącej wyłączyć Cię z ćwiczeń na długi czas.

Z tego powodu nie zaleca się używania klasycznych ochraniaczy do MMA w czasie sparingów Muay Thai czy Kickboxingu. Kiedy wybierzesz właściwą dla swoich potrzeb konstrukcję ochraniaczy i będziesz zabezpieczony w czasie szlifowania kopnięć, może wystąpić poważny problem. Jest to udręka wszystkich posiadaczy najtańszych, ochraniaczy na piszczele… Mowa o przemieszczaniu się ochraniacza podczas ćwiczeń. Poprawianie ich po każdym kopnięciu na worek jest irytujące, a wykonywanie tej czynności w trakcie sparingu jest szczególnie ryzykowne. Z tego powodu należy zadbać o to, aby ochraniacze jak najlepiej przylegały do Twoich nóg.

Jeżeli to ważna dla Ciebie kwestia, zdecyduj się na ochraniacze z zapięciami typu hook&loop lub jeśli planujesz sparingi zarówno kopane, jak i grapplingowe, wybierz wsuwane ochraniacze neoprenowe, których rozmiar będzie jak najbardziej zbliżony do szerokości Twoich nóg.

W jaki sposób dopasować ochraniacz do mojej nogi?

Kiedy po raz pierwszy wybieramy sprzęt do ćwiczeń, możemy mieć spory problem ze względu na to, że nigdy wcześniej nie trenowaliśmy. Nie mamy wiedzy, jak będzie oddziaływał na nas sprzęt w czasie treningu. Decydując się na zakup ochraniaczy w ciemno, już na pierwszym treningu przekonasz się, jak złego wyboru dokonałeś. Dlatego właśnie warto skorzystać z dwóch podpowiedzi zawartych w tym tekście. Bardzo ważnym elementem jest długość stopki. Być może, początkowe fazy treningowe będą dla Ciebie pełne niedokładnych kopnięć, trafianych nie piszczelami, a stopą.

Dlatego niezbędnym jest dopilnowanie, aby stopka ochraniacza nie sięgała dalej niż do końca palców u Twoich stóp. Jeżeli tak się stanie, to będzie to utrudniać Ci mobilność w czasie ćwiczeń. Jeżeli zaś stopka będzie zbyt krótka, może gorzej zabezpieczać stopę. Należy pamiętać, iż trening nie składa się z samego ataku, będziesz także szlifował obronę przed kopnięciami. W Muay-Thai, K1 czy w MMA robi się to m.in. poprzez podniesienie kolana ku górze. 

Dlatego właśnie zaleca się przymierzenie bądź zmierzenie ochraniaczy aby sprawdzić, czy po zgięciu nogi w kolanie, nasza rzepka będzie zasłonięta. Kiedy zdecydujesz się już, do jakiej dyscypliny będziesz używał swoich ochraniaczy, zdecydowałeś się na konkretny model oraz dobrałeś swój rozmiar, należy już tylko trenować i przeanalizować jak sprzęt sprawdza się w praktyce. Skoncentruj się na takich aspektach jak dopasowanie i wygoda ochraniaczy. Niewłaściwie dopasowane ochraniacze mogą ograniczać Twoją mobilność. Kluczowy jest przede wszystkim poziom ochrony. Ochraniacze powinny dobrze chronić Twoje piszczele. Nie możesz czuć bólu podczas zadawania kopnięć, a Twoje piszczele mają być realnie chronione.

Tak wygląda konstrukcja ochraniaczy DBX Bushido:

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022

Polecane

pixel