Wybierz sklep

SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Czy pozwolić dziecku trenować sporty walki? Fakty, mity i porady

2024-05-24
Czy pozwolić dziecku trenować sporty walki? Fakty, mity i porady

Czy pozwolić dziecku trenować sporty walki? Fakty, mity i porady

Znajomi lub poradniki w sieci polecają Ci sporty walki jako sposób na wzbogacenie zainteresowań dziecka i wsparcie jego prawidłowego rozwoju fizycznego? A może Twoja pociecha sama rwie się do uprawiania sportów walki? Masz wątpliwości, czy będzie to bezpieczne dla zdrowia malucha i nie wzbudzi w nim agresji? W takim razie zapraszamy do lektury artykułu, w którym poruszamy temat ryzyka i korzyści z uprawiania przez dzieci sportów walki, a także udzielamy cennych porad w zakresie wyboru dyscypliny i przygotowania sprzętowego.

Czy sporty walki są bezpieczne dla dzieci? Najczęstsze obawy rodziców

Główną obawą wielu rodziców przed posłaniem dzieci na trening sportów walki jest przede wszystkim strach przed utratą zdrowia. Dyscypliny walki rzeczywiście należą do najbardziej kontaktowych sportów, a istota rywalizacji polega na wyprowadzaniu ciosów w stronę przeciwnika. Z innej trony rodzice obawiają się tego, że trening wzbudzi w ich pociechach agresję.

 

Czy są to słuszne obawy?

Sporty walki a bezpieczeństwo zdrowia dzieciPrzede wszystkim, w profesjonalnych klubach sportowych dziećmi opiekują się wykształceni i doświadczeni trenerzy, którzy potrafią dostosować bezpieczny trening dla najmłodszych adeptów. „Mordobicie”, którego często obawiają się rodzice, nie ma miejsca na zajęciach.

Treningi polegają przede wszystkim na rozwoju koordynacji ruchowej i nauce techniki wykonywania podstawowych ciosów i kopnięć.Oczywiście podczas ćwiczeń może dochodzić do uderzeń, jednak bezpieczeństwo dzieci jest podnoszone poprzez stosowanie odpowiednich akcesoriów ochronnych, o których opowiemy w dalszej części artykułu.

Czy dzieci trenujące sporty walki są agresywne?

Wywoływanie agresji u dzieci przez treningi sportów walki również jest mitem. Dzieciom polecane są przede wszystkim wschodnie sztuki walki, które uczą szacunku do osób starszych, do przeciwników oraz w ogóle do drugiego człowieka. Jest to znakomita szkoła dla umysłu dziecka, która pomaga radzić sobie z emocjami, przezwyciężać słabości oraz uczy dyscypliny. Jednak na pewno nie rodzi agresji. Młodzi adepci są uczeni tego, aby swoich umiejętności nie wykorzystywać w codziennym życiu.

Korzyści z trenowania sportów walki przez dzieci – czas na garść faktów

Zacznijmy od fizycznych korzyści trenowania sportów walki przez dzieci. Na zajęciach dzieci przede wszystkim wykonują ćwiczenia gimnastyczne, połączone z zabawą i podstawami walki wręcz. W ten sposób rozwijają swoją motorykę i koordynację ruchową, wzmacniają partie mięśni w obszarze całego ciała i rozwijają refleks. Włączenie elementu rywalizacji do ćwiczeń pomaga dzieciom czynić szybsze postępy.

Druga strona to rozwój umysłowy, charakterologiczny i emocjonalny. Sekwencje ruchów wykonywane pod okiem trenera są skutecznym ćwiczeniem zapamiętywania, a obserwowanie ruchów innych trenujących poprawia spostrzegawczość. Ponadto etykiety wschodnich sztuk walki uczą młodych adeptów:

  • systematyczności;zachowania spokoju i opanowania;
  • poszanowania dla innych;
  • pokory;
  • budowania pewności siebie;
  • zachowania równowagi między ciałem a umysłem;
  • powstrzymywania się od agresji.

Trening sportów walki – w jakim wieku dziecko może zacząć?

W zasadzie nie ma dolnej granicy wieku, w którym dziecko może zacząć trenować sztuki walki. Na początku przygody z tymi dyscyplinami dzieci przede wszystkim wykonują adekwatne do ich wieku ćwiczenia gimnastyczne oraz podstawę uderzeń i kopnięć, ćwiczonych najczęściej wspólnie w grupie. Wybrane kluby sportowe prowadzą grupy zajęciowe już dla dzieci od 5. roku życia.

O tym, czy zajęcia są kierowane do osób w tym wieku, decydują przede wszystkim doświadczenie i predyspozycje trenera. Jeśli w klubie pracuje osoba potrafiąca dobrze współpracować z najmłodszymi, a oprócz umiejętności trenerskich ma także wysokie kompetencje pedagogiczne, wówczas grupy młodzików cieszą się dużą popularnością.

Sztuki walki polecane dla dzieci

Jak już wspomnieliśmy, trening sztuk walki dla dzieci warto zacząć od dalekowschodnich dyscyplin, takich jak m.in. karate, kung-fu, taekwondo, sumo, judo czy jiu-jitsu.W Polsce funkcjonuje wiele klubów, które oferują zajęcia dla dzieci. Oczywiście są one łatwiej dostępne w większych miastach, jednak również na prowincjach nie brakuje klubów, w których dzieci mogą trenować te dyscypliny. Choć tam wybór konkretnej może okazać się nieco zawężony.Warto zawczasu upewnić się, że dziecko będzie w dobrych rękach, sprawdzając opinie na temat klubu i kompetencji pedagogicznych trenera.

Niezbędne wyposażenie małego fightera

Wysłanie dziecka na trening sztuk walki wiąże się z pewnym wydatkiem. Nie muszą być to jednak koszty duże, ponieważ na początku przygody nie ma konieczności kupowania zaawansowanego sprzętu i akcesoriów. Warto dać dziecku czas na polubienie dyscypliny i zaangażowanie się.

Kiedy to nastąpi, można inwestować w wyższej klasy sprzęt. 

Niezbędne na początek okażą się:

  • gi, czyli tradycyjny strój (potocznie nazywany kimonem) oraz biały pas dla początkujących;
  • chłonny ręcznik;butelka lub bidon na wodę;sportowy strój, tj. spodenki i koszulka lub dres;
  • ochraniacze na nogi, ręce i głowę (w zależności od specyfiki danej dyscypliny).

Dzięki tym akcesoriom minimalizowane jest ryzyko urazów, a ewentualny ból odczuwany wskutek uderzenia jest słabszy.Dlaczego warto zadbać o odpowiednie wyposażenie młodego adepta sztuk walki?Trzeba pamiętać o tym, że dzieci mogą łatwo zniechęcać się w przypadku ewentualnego bólu lub urazu. Akcesoria ochronne i właściwy strój podniosą jego poczucie bezpieczeństwa. Dzięki nim dziecku łatwiej będzie także utożsamić się ze środowiskiem, w którym przebywa. Podniesie to jego pewność siebie i entuzjazm do uczestniczenia w treningach.

Podsumowanie – pozwól dziecku trenować sporty walki

Sporty walki to dla dzieci aktywność bezpieczna i pomagająca prawidłowo rozwijać układ ruchu, motorykę i koordynację. Dlatego trenowanie różnych dyscyplin sportów walki przez dzieci często jest polecane przez fizoterapeutów i innych specjalistów, którzy pomagają w prawidłowym rozwoju młodego człowieka. Kształtowanie charakteru i dalekowschodnie wartości przekazywane podczas zajęć są dodatkową zaletą, wpływającą na rozwój emocjonalny i umysłowy dziecka.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2024
pixel