Wybierz sklep

SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Aerobiczna 6 Weidera – fakty i mity o kultowych ćwiczeniach brzucha

2024-06-27
Aerobiczna 6 Weidera – fakty i mity o kultowych ćwiczeniach brzucha

Płaski i wyrzeźbiony brzuch to marzenie każdego, kto dba o sylwetkę i poziom wytrenowania całego ciała. Jednym z popularniejszych planów treningowych, których podejmują się osoby chcące osiągnąć satysfakcjonujące efekty, jest aerobiczna 6 Weidera. Jakie daje efekty i korzyści? Czy jest bezpieczna dla każdego? Czy możliwe są jakieś negatywne skutki uboczne? Czy aerobiczna 6 Weidera spala tłuszcz z brzucha? Przeczytaj artykuł, aby poznać odpowiedzi na te pytania oraz zapoznać się z dokładnym planem treningowym A6W.

Czym jest aerobiczna 6 Weidera?

Aerobiczna 6 Weidera to plan treningowy, który ma na celu wzmocnienie i wyrzeźbienie mięśni brzucha. Opracował go w latach 50. XX wieku Joe Weider, kanadyjski kulturysta, niekiedy określany ojcem bodybuildingu.Plan treningowy przewiduje wykonywanie zestawu tych samych ćwiczeń dzień po dniu przez 6 tygodni, czyli 42 dni. Plan obejmuje wykonywanie 6 ćwiczeń o ściśle ustrukturyzowanym charakterze.

Liczba serii oraz powtórzeń sukcesywnie zwiększają się z każdym kolejnym dniem. W pierwszym dniu ćwiczenia mogą zająć kilka minut, podczas gdy ostatniego pełny trening może zająć nawet około 40-60 minut. Aerobiczna 6 Weidera przez wielu uważana jest za jeden z łatwiejszych i efektywniejszych sposobów wzmocnienia i wyrzeźbienia mięśni brzucha.

U osób z niskim poziomem tkanki tłuszczowej zadowalające efekty mogą być widoczne nawet po kilku dniach. Należy jednak zadbać także o skuteczną redukcję tkanki tłuszczowej, w przeciwnym razie trudno osiągnąć efekt wizualny. Oczywiście mięśnie zostaną odpowiednio wzmocnione, co przełoży się na ogólną sprawność.

Kto może wykonywać aerobiczna 6 Weidera?

Aerobiczna 6 Weidera to plan treningowy przeznaczony praktycznie dla każdego, o ile nie występują przeciwwskazania. Do tych należą m.in.:

  • duża nadwaga i otyłość;
  • ciąża;
  • urazy kręgosłupa, szczególnie w odcinkach lędźwiowym i szyjnym;
  • problemy z układem ruchu.

Należy rozważyć rezygnację z wykonywania 6 Weidera również w przypadku bardzo niskiego poziomu wytrenowania. Intensywne ćwiczenia mogą doprowadzić do pewnych problemów, o których więcej piszemy w akapicie „Skutki uboczne wykonywania 6 Weidera”.

Jeśli natomiast weźmiemy pod uwagę przygotowanie sprzętowe, to 6 Weidera nie wymaga kupowania żadnych specjalistycznych akcesoriów. Wystarczy mata do ćwiczeń, która odpowiednio izoluje ciało od podłogi, aby uniknąć stłuczeń czy bólu podczas realizowania planu treningowego.

Aerobiczna 6 Weidera – ćwiczenia i plan treningowy

Aerobiczna 6 Weidera obejmuje sześć ćwiczeń.

  • Ćwiczenie 1: leżąc na płasko, ułóż ręce wzdłuż tułowia. Unieś jedną nogę i zegnij w kolanie pod kątem prostym. Unieś klatkę piersiową bez odrywania kręgosłupa lędźwiowego od podłoża. Dotknij obiema rękami uniesionego kolana i pozostań w tej pozycji przez 3 sekundy.
  • Ćwiczenie 2: ćwiczenie wygląda podobnie do pierwszego. Różnica polega na tym, że należy wykonać je, unosząc jednocześnie obie nogi.
  • Ćwiczenie 3: leżąc na macie, spleć ręce na karku. Unieś nogę i zegnij kolano pod kątem prostym. Unieś klatkę piersiową i dotknij kolana łokciem. Utrzymaj przez 3 sekundy, wróć do pozycji wyjściowej i powtórz analogicznie przeciwną nogą i ręką.
  • Ćwiczenie 4: ćwiczenie wygląda podobnie do poprzedniego. Należy wykonywać je, unosząc jednocześnie obie nogi.Ćwiczenie 5: Połóż się, spleć ręka na karku, unieś klatkę piersiową bez odrywania lędźwi od kręgosłupa. Skieruj łokcie do przodu i unoś na przemian nogi aż do utworzenia kąta prostego z biodrem.
  • Ćwiczenie 6: połóż się, ułóż ręce wzdłuż tułowia, unieś klatkę piersiową bez odrywania lędźwi od podłoża. Unieś wyprostowane nogi, tak aby utworzyć kąt 30-45 stopni między nogami a podłożem. Po 3 sekundach wróć do pozycji wyjściowej.

Między seriami ćwiczeń zrób 3 minutową przerwę.

Plan treningowy:

DzieńSeriePowtórzenia
1 1 6
2-3 2 6
4-6 3 6
7-10 3 8
11-14 3 10
15-18 3 12
19-22 3 14
23-26 3 16
27-30 3 18
31-34 3 20
35-38 3 22
39-42 3 24

 

A6W – efekty ćwiczeń i korzyści

Zasadniczą korzyścią płynącą z realizacji planu treningowego A6W jest wzmocniony brzuch. Silne mięśnie brzucha odgrywają bardzo ważną rolę w utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała i wsparciu kręgosłupa. Jako że trening koncentruje się przede wszystkim na mięśniach prostych brzucha, podczas 6 tygodni konsekwentnego realizowania planu można liczyć nie tylko na ich wzmocnienie, ale również wyrzeźbienie. Oczywiście imponowanie „kaloryferem” możliwe jest tylko w przypadku skutecznej redukcji tkanki tłuszczowej z brzucha.

Pamiętaj, że osiągnięcie tych efektów wymaga sumienności, konsekwencji i wykonywania ćwiczeń z dużą dbałością o prawidłową technikę

Czy 6 Weidera spala tłuszcz z brzucha? Spalanie brzusznej tkanki tłuszczowej poprzez wykonywanie aerobicznej szóstki Weidera to niestety mit dotyczący tego planu treningowego. A6W pomaga wzmocnić mięśnie proste brzucha i nadać im atrakcyjną rzeźbę. Jednak żeby Twój brzuch mógł wyglądać atletycznie, musisz odsłonić mięśnie brzucha, spalając tkankę tłuszczową. Aby było to możliwe, warto połączyć odpowiednią dietę z planem treningowym, który ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej z całego ciała.

Skutki uboczne wykonywania 6 Weidera

A6W to to bardzo intensywny plan treningowy skupiony wyłącznie na jednej partii mięśni. Oznacza to, że mięśnie proste brzucha są mocno obciążane, co grozi urazami i nadwyrężeniami. Szczególnie u osób o niskim stopniu wytrenowania czy stosujących dietę niesprzyjającą zachowaniu zdrowia mięśni. Należy wspomnieć również o ryzyku wystąpienia przepukliny brzusznej.

Inną kwestią jest obciążenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa wskutek powtarzania schematu jednoczesnego unoszenia nóg i tułowia. U mniej wytrenowanych osób mogą występować także dolegliwości bólowe w odcinku szyjnym. Ból stawów kręgosłupa może utrudniać odpowiednie napinanie mięśni brzucha, dodatkowo obciążając kręgosłup. Co więcej, w takiej sytuacji ćwiczenia nie będą wykonywane prawidłowo, a więc ich efektywność będzie niższa.

pixel