Wybierz sklep

SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jak wybrać właściwą kamizelkę treningową - kamizelkę obciążeniową?

2022-05-05
Jak wybrać właściwą kamizelkę treningową - kamizelkę obciążeniową?

kamizelka treningowa obciążeniowa

Kamizelka obciążeniowa pozwala na poprawę naszych wyników treningowych i wzmocnienie kondycji.

Dzięki  kamizelce możesz  znacznie efektywniej wykorzystać czas poświęcony na trening niezależnie od tego jaki sport uprawiasz.

Kamizelka obciążeniowa pozwala na poprawę naszych wyników i wzmocnienie kondycji. Dzięki takiej kamizelce możemy przede wszystkim znacznie efektywniej wykorzystać czas poświęcony na trening niezależnie jakim sportem się zajmujemy.  

 

Zalety treningu w kamizelce obciążeniowej


Kamizelka obciążeniowa jest używana zarówno przez zawodowych  sportowców jak i amatorów, którzy pragną czerpać maksimum korzyści z treningu. Poprawia wydajność ciała w niemal każdym sporcie ? w bieganiu, sportach zespołowych, w wspinaczce i sportach walki.
 

Kamizelki często stosowane są również przez osoby chcące zgubić zbędne kilogramy. Nawet podczas zwykłego spaceru z obciążeniem spalimy więcej kalorii, niż chodząc bez obciążenia.
 

Głównym celem treningu z kamizelką obciążającą jest zwiększenie obciążenia mięsni podczas wykonywania typowych dla danej dyscypliny ruchów - mięśnie adoptując  się do większego oporu i zmęczenia stają się mocniejsze i wytrzymalsze.  Pozwala nam to na skrócenie czasu treningu oraz przezwyciężenie swoich naturalnych barier siłowo wytrzymałościowych. 
 

Niektóre sporty i ćwiczenia wręcz wymagają dodatkowego obciążenia w celu zapewnienia sobie ciągłego postępu treningowego lub przezwyciężenie stagnacji treningowej. 

Osoby regularnie trenujące w kamizelkach już po kilku tygodniach treningu zauważają znaczące poprawienie siły, wytrzymałości oraz dynamiki.

 

Opinie na temat kamizelek obciążeniowych


Można spotkać się z różnymi opiniami na temat stosowania kamizelek obciążeniowych, niektórzy nie wyobrażają sobie wydajnego treningu bez ich stosowania podczas gdy inni uważają że ich stosowanie jest niebezpieczne dla stawów. Czy faktycznie szkodzą? Absolutnie nie.
 

Prawidłowe stosowanie kamizelek obciążeniowych jest w pełni bezpieczne dla stawów i zdrowia.
Należy jednak pamiętać że kamizelka tak samo jak każde inne obciążenie musi być dostosowane do wykonywanego ćwiczenia oraz aktualnego przygotowania kondycyjnego.
 

Częstym błędem popełnianym przez osoby początkujące trening z obciążeniem jest stosowanie zbyt dużego obciążenia co może prowadzić do kontuzji.
Poniżej przedstawiamy proponowane obciążenia w zależności od zastosowania i poziomu zaawansowania.
 

kamizelka z obciążeniem

 Zobacz naszą pełną ofertę kamizelek obciążeniowych >>

 

Na co zwracać uwagę przy wyborze kamizelki?


Kamizelka obciążeniowa powinna mieć odpowiedni krój i możliwość regulacji długości i ciężaru.

Ciężar musi przylegać do ciała, a strój nie może krępować ruchów.
Tradycyjnym sposobem dopasowywania kamizelki do ciała jest użycie taśm na rzepy. Dzięki nim nie będzie się ona obijała o ciało i pozostanie na swoim miejscu nawet wtedy, gdy będziemy wykonywali dynamiczne ćwiczenia.
Materiał kamizelki powinien być odporny na pot i nie może drażnić skóry.
 

kamizelka treningowa obciążeniowa

 

Czym i jak  powinna być wypełniona kamizelka obciążeniowa?


W celu dopasowania ciężaru kamizelki używa się systemu wkładów. Ze względu na wygodę ciężar powinien być  podzielony na większą ilość obciążników tak aby całkowitą wagę przyrządu łatwo i szybko dostosowywać do aktualnej potrzeby.

 

Czym większa ilość wkładów obciążeniowych tym precyzyjniej będziemy mogli regulować jej wagę.


W kamizelkach obciążeniowych można spotkać 2 rodzaje wypełniaczy.

  • Obciążenie sypkie w formie stalowych kulek
  • Zaletą tego rodzaju wypełnienia jest jego elastyczność. Wkłady wypełnione stalowymi kulkami są nieco miększe od odlewów stalowych dzięki czemu (zwłaszcza przy mniejszych opcjach wagowych) lepiej dostosowują się do kształtów ciała. Może mieć to znaczenie w przypadku ćwiczeń wykonywanych na podłożu (np. czołganie się). 
  • Wadą tego rozwiązanie jest to, że przy większych opcjach wagowych (np w kamizelkach od 30 do 40 kg) ciężar pojedynczego wkładu wynosi ok 2,5 - 3 kg więc każde włożenie lub wyciągnięcie pojedynczego wkładu zmieni wagę całkowitą kamizelki o taki ciężar.

kamizelka obciążeniowa

 

  • Obciążenie w formie odlewów żeliwnych 

 

Zaletą tego rodzaju obciążenia w kamizelkach treningowych jest większa precyzja w regulacji wagi.

Każdy z wkładów ma ok 1 kg więc możesz regulować obciążenie kamizelki co 1 kg.

Tak duża precyzja regulacji wagi może mieć znaczenie w ćwiczeniach specjalistycznych lub w przypadku gdy chcemy łagodnie zwiększać obciążenie treningowe. Odlewy żeliwne są również bardziej odporne na ewentualne uszkodzenia co może mieć znaczenie w przypadku niektórych rodzajów aktywności podczas których kamizelka będzie narażona na uderzenia. 

 

Zobacz również:

KAMIZELKA TRENINGOWA OBCIĄŻENIOWA W SPORCIE

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022

Polecane

pixel