Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Tarcza treningowa - Jak wybrać odpowiednią dla siebie ?

2014-11-11
Tarcza treningowa - Jak wybrać odpowiednią dla siebie ?

Rodzaje tarcz treningowych


Tarcze treningowe ułatwiają trening techniczny i kondycyjny pozwalający na wyrobienie silnych i celnych ciosów. W zależności od rodzaju treningu należy dobrać tarcze o odpowiednim rozmiarze oraz wadze.

Rozmiar zalecanych tarcz zależy od tego, czy chcemy ćwiczyć techniki ręczne, czy też kopnięcia.

 

Najpopularniejsze  rodzaje tarcz treningowych


Dobór tarcz treningowych powinien być uzależniony od formy treningu. Innego typu tarcz używa się podczas doskonalenia technik ręcznych a innych w przypadku doskonalenia kopnięć. Poniżej ogólna charakterystyka najpopularniejszych typów tarcz:

 

tarcza treningowa pao

 

 

 

 

 

 

Tarcze PAO są to tarcze o niewielkich rozmiarach - ich wymiary oscylują wokół  40 cm wysokości i  20 -25 cm szerokości oraz ok 10-12 cm grubości.  Podstawową zaletą tego typu tarcz jest ich lekkość co ułatwia ich szybkie przemieszczanie przez partnera asystującego . Tarcze PAO używane są głownie do doskonalenia kombinacji ręcznych.  Są z powodzeniem używane zarówno przez bokserów, zawodników Muay Thai a nawet podczas treningu w parterze.

Tarcze Pao wystęują w 2 odmianach:

- proste

- profilowane

 

W przypadku tarcz PAO profilowanie nie odgrywa aż takiej dużej roli jak w przypadku tarcz do kopnięć dlatego zdecydowanie częściej można spotkać się z wersją prostą tych tarcz.

 

Alternatywą dla tego typu tarcz są łapy trenera.

 

 

 

 

 

 

 

 

tarcza treningowa muay thai

 

 

 

 

 Tajki to tarcze o nieco większych rozmiarach niż tarcze PAO. Ich wymiary oscylują w okolicach 55 cm wysokości i 25 cm szerokości oraz 10-12 cm grubości.

W odróżnieniu od tarcz PAO mają wydłużony profil dzięki czemu zasłaniają również łokieć osoby asystującej w treningu. Tarcze tego typu są cięższe od tarcz Pao ale gwarantują większą powierzchnię treningową dzięki czemu mogą służyć również do treningu kopnięć.

Tarcze tego typu są często wybierane przez zawodników Muay Thai i Kickboxingu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tarcza treningowa lowkick

 

 

 

 

 

 

 

 

Tarcze stosowane przy treningu kopnięć charakteryzują się dużą  powierzchnią treningową gwarantującą pełną ochronę dla partnera. Zalecane wymiary tarcz do kopnięć to ok 60 cm wysokości i szerokość ok 30 cm. Wskazane jest aby tarcze te były jak najgrubsze - ich grubość powinna mieć minimum 10 cm. Stanowczo odradzamy stosowania tarcz cieńszych gdyż nie będą w stanie zapewnić odpowiedniej amortyzacji uderzeń.

 

W przypadku tarcz do kopnieć zaleca się aby miały wyprofilowany profil. Profilowanie zapobiega ześlizgiwaniu się nogi podczas kopnieć znacznie poprawiając bezpieczeństwo partnera podczas treningu, 

 

 

 

 

 

Wypełnienie tarczy treningowej ? na co zwracać uwagę?


Tarcza treningowa jest narażona na silne uderzenia, dlatego musi wypełniona wypełniaczem , który nie zbije się po kilku miesiącach użytkowania. Należy uważać na tanie tarcze które często wypełniane są gąbką tapicerską  materiał ten jest tani ale szybko się zbuja o odkształca co czyni tarcze bezużyteczne.


Do wypełnienia tarcz treningowych DBD BUSHIDO stosujemy piankę poliuretanową (tzw. regenarat czyli pianka wtórnie spieniana o twardości 90kg/m3, ) cechującą się doskonałą amortyzacją uderzeń oraz odpornością na kruszenie i odkształcanie.

 

Jaki materiał jest najlepszy na powłokę tarczy treningowe?


Tradycyjnym materiałem wykorzystywanym w akcesoriach do treningu jest skóra naturalna , jednak jest ona droga i wymaga systematycznej konserwacji.  Doskonałą alternatywą jest plawil, jest to materiał bardzo wytrzymały oraz łatwy w utrzymaniu czystości a przy tym znacznie tańszy od skóry naturalnej. Należy szczególną uwagę zwrócić na rodzaj plawilu gdyż jest to materiał występujący w wielu różnych odmianach
 

W tarczach DBD BUSHIDO stosujemy plawilu o  wzmocnionej strukturze nośnika który gwarantuje wieloletnią wytrzymałość  oraz wysoki komfort treningu (materiał jest gładki i elastyczny)

Zobacz naszą ofertę tarcz treningowych>>

 

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2014

Polecane

pixel