SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Rodzaje worków treningowych - Jak wybrać najlepszy worek do naszego treningu?

2022-03-10
Rodzaje worków treningowych - Jak wybrać najlepszy worek do naszego treningu?

Jaki powinien być rozmiar worka treningowego?

To zależy do jakich celów go kupujesz. Jeśli zamierzasz trenować jedynie techniki ręczne to wystarczy Ci worek o wysokości od 100 – 150 cm. Natomiast jeśli oprócz technik ręcznych będziesz trenował kopnięcia zalecanyjest worek dłuższy – nawet do 180 cm – da Ci to możliwość wykonywania kombinacji ręcznych i nożnych na różne wysokości.

Nie bez znaczenia jest również średnica worka – najczęściej stosowaną średnicą jest 45 cm i jest to swego rodzaju standard. Można oczywiście kupić worek o średnicy mniejszej ale trzeba mieć świadomość że worek taki będzie lżejszy oraz trudniej będzie się na nim trenować gdyż posiada mniejszą powierzchnię.

borys mankowski

Jaka powinna być waga worka treningowego?

Zaleca się by waga worka była proporcjonalna do masy ciała osoby ćwiczącej, a także jej siły. Dla 120 kilowego ciężarowca worek treningowy 60kg będzie za lekki, natomiast dla młodego chłopaka ważącego 80 kg – w sam raz. Przeważnie masa przyrządów tego rodzaju waha się w przedziale 20-150 kg.

Wiele zależy również od celów jakie sobie wyznaczasz, jeśli chcesz poprawić siłę swoich uderzeń, powinieneś zainwestować w worek cięższy, będzie on mniej ruchliwy i ułatwi Ci wykonywanie kombinacji ciosów.

Z kolei jeśli chcesz poprawić koordynację, dynamikę oraz wyczucie dystansu to powinieneś zakupić worek lżejszy. Będzie on bardziej reagował na Twoje ciosy co zmusi Cię do zmiany dystansu, poprawienia pracy nóg oraz wyrobienia dynamiki.

Tak naprawdę nie ma worków treningowych idealnych pod każdy rodzaj treningu, jeśli chcesz aby Twój trening był kompletny konieczne będzie łączenie treningu na różnego rodzaju workach. Omówmy więc najpopularniejsze z nich:

worek premium mankowski

Rodzaje worków treningowych

  • Worek treningowy klasyczny – jest to najpopularniejszy rodzaj worka treningowego– jego cena waha się w przedziale od 100 do nawet 1 500 i więcej zł w przypadku profesjonalnych modeli. Jest to materiałowy pokrowiec, w którym znajduje się wypełnienie. Na górze powinien być obecny zamek błyskawiczny, lub sznurowanie w celu zamknięcia zawartości worka i możliwości jej wymiany. Worek klasyczny jest uniwersalnym przyrządem do ćwiczeń sztuk walki. W zależności od długości może służyć do ćwiczenia wykopów niskich i wysokich.

    Problemem może okazać się optymalne ustawienie worka, nie można go przecież powiesić na lampie w pokoju. Powinien zwisać z odpowiednio wysokiego sufitu, w celu zmniejszenia huśtania można przymocować go również do podłogi (np. liną, gumą lub łańcuchem). Zaleca się by worek treningowy miał ok. 2 metry luźnego miejsca na wszystkie strony. Najlepszym miejscem będzie piwnica, lub sala przeznaczona do ćwiczeń. Najczęstszym materiałem, z którego worek jest wykonywany to plawil, ale równie często można spotkać się z materiałem skóropodobnym, hartowanym winylem i skórą.

  • Worek treningowy hakowy – specjalna odmiana worka klasycznego służąca do ćwiczenia ciosów hakowych, podbródkowych. Posiada podwójną średnicę: większą u góry worka, mniejszą w dolnej części np. 45 cm i 25 cm. Długość worka przeważnie mieści się w przedziale 80-160 cm, a jego waga w zależności od wymiarów i wypełnienia 20-100 kg. Jego cena jest większa niż normalnych worków klasycznych, na których ćwiczenie haków podbródkowych jest niewykonalne. Da się na nich wykonywać jedynie haki niskie.

  • Worek do treningu MMA - Worki do MMA są przełomem w sprzęcie dla osób trenujących mieszane sztuki walki, MMA pozwalają nie tylko na wydajny, specjalistyczny trening w stójce, ale i – w przeciwieństwie do tradycyjnych worków - na doskonalenie rzutów i technik parterowych. Dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu posiadają płaszczyzny uderzeniowe rozmieszczone pod różnym kontem dzięki czemu można trenować techniki specjalistyczne takie jak uderzenia łokciami czy ciosy podbródkowe. Wyprofilowanie ma również na celu ułatwienie wykonywania rzutów oraz dosiad podczas doskonaleniu technik parterowych.

  • Worek treningowy stojący – łatwiejszy w realizacji, lecz kosztowniejszy. Jego cena waha się w przedziale od 1000 złotych do kilku tysięcy złotych. Praktyczne rozwiązanie, ponieważ można go wszędzie ustawić, nie potrzebuje specjalnego miejsca i dużej przestrzeni, idealny, gdy nie chcemy przymontować haku do sufitu. Worek treningowy zbudowany jest z kilku części: podstawy, słupka i tuby. Podstawa może być napełniona wodą lub piaskiem. Waga wypełnienia to ok. 100kg w wypadku wody i 140 kg w przypadku piasku. Taka masa zapewnia stabilność podczas uderzeń i nieprzemieszczanie się przyrządu pod wpływem siły naszych ciosów. Worek stojący z nienapełnioną podstawą jest lekki – waży ok. 10kg, można go bez problemu przenosić.

    Metalowy słupek może być regulowany w przedziale kilkudziesięciu cm, ma specjalną konstrukcję wychyłu – statyw sprężynowy, dający amortyzację nawet silnych uderzeń. Tuba może być wymieniana, składa się z pianki, albo gumy otoczonej specjalnym materiałem, odpornym na przedarcia. Najczęściej jest to hartowany winyl, używa się również plawilu. Jeśli chcesz trenować na nim wysokie kopnięcia pamiętaj o wybraniu modelu z długą tubą. Worek stojący dobrze amortyzuje szybkie serie ciosów, nadaje się, więc idealnie do poprawienia kondycji. Solidnie wypełniona podstawa powinna utrzymać przyrząd w bezruchu nawet przy najsilniejszych uderzeniach. Podstawa ma przeważnie wysokość 30 cm, a cały przyrząd 140-180 cm.

    Szczególną odmianą worka stojącego jest manekin. Zamiast tuby na słupie zaczepiony jest zarys sylwetki człowieka. Tego typu oprzyrządowanie jest przeznaczone głownie dla profesjonalistów lub osób trenujących systemy samoobronne typu Krav Maga lub Combat.

  • Worek treningowy ścienny (makiwara) – specjalny worek treningowy w postaci poduszki, przystosowany do wieszania na ścianach. Zajmuje niewiele miejsca i jest niedrogi. Nie można na nim jednak ćwiczyć wszystkich aspektów sztuk walki. Tak naprawdę zaleca się go jedynie do wykonywania technik prostych (zarówno ręcznych jak i nożnych). Przyrządy te mają różne kształty. Worek ścienny może stanowić połączenie kilku poduszek np. o wymiarach 40x40. Może być wypełniony tym samym, co worki klasyczne.

  • Gruszka treningowa – najmniejszy worek treningowy. Skórzany worek kształtem przypominający gruszkę przeważnie o średnicy około 25 cm i wysokości 35 cm. Może być wypełniony powietrzem, ścinkami szmat lub gumą. Najlepiej mieć do niej specjalną platformę z przegubem obrotowym, która będzie odbijała gruszkę po każdym uderzeniu. Ten mały worek treningowy kosztuje kilkadziesiąt złotych.

mankowski worek 160

Istnieje również odmiana przyrządu umieszczona na podstawie. Jest zbudowana na podobnej zasadzie co worek stojący: podstawa wypełniana piaskiem, słupek z możliwością regulacji o kilkadziesiąt cm. Materiały, z których wykonuje się gruszki treningowe to plawil, winyl i skóra, zarówno prawdziwa, jak i sztuczna. Trening na typowej gruszce treningowej ma przede wszystkim poprawić szybkość i wytrzymałość, jest świetnym uzupełnieniem treningu na klasycznym worku treningowym.

Odmianą typowej gruszki treningowej jest tzn. „refleksówka” – ma ona kształt przypominający piłkę do koszykówki. Z obu stron jest zawieszona na linach, dzięki którym po uderzeniu odskakuje i wraca symulując atak. Trening na "refleksówce" nie jest łatwy - zwłaszcza na początku ale jest niezasępiony dla poprawienia wyczucia dystansu oraz wyrobienia uników.

Polecane

pixel