Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy mata do ćwiczeń zwiększa bezpieczeństwo treningu?

2023-02-09
Czy mata do ćwiczeń zwiększa bezpieczeństwo treningu?

Mata do ćwiczeń to tylko kwestia komfortu treningu, czy jednak wpływa ona także na bezpieczeństwo w czasie wykonywania ćwiczeń? Wątpliwości na ten temat rozwiewamy w niniejszym wpisie.

Mata do ćwiczeń – z myślą o komforcie treningu

Wykonywanie wielostawowych ćwiczeń na podłodze z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała, gum oporowych lub hantli i innych akcesoriów naprawdę istotne wpływa na poprawę sprawności fizycznej. Wykonywanie ich na twardej podłodze nie jest jednak komfortowe, szczególnie jeśli ciężar ciała spoczywa na jednym niewielkim punkcie. Właśnie dlatego na wyposażeniu każdego, kto regularnie wykonuje tego typu aktywność, powinna znaleźć się mata do ćwiczeń, dzięki której podłoże staje się miększe.

Maty treningowe – podnieś bezpieczeństwo swojego treningu

Stosowanie maty do ćwiczeń to jednak przede wszystkim podniesienie bezpieczeństwa treningu. Mata chroni przed bolesnymi stłuczeniami w razie upadków. Ryzyko odniesienia kontuzji w wyniku upadku na miękką powierzchnię maty jest znacznie niższe niż przy upadku na twardą podłogę. Co więcej, mata do ćwiczeń może również ochronić Cię przed urazami, którymi może skutkować duży nacisk poszczególnych części ciała na twarde podłoże.Mata treningowa to rozwiązanie podnoszące bezpieczeństwo treningu także na zewnątrz. W czasie ćwiczeń plenerowych warto odizolować się od podłoża m.in. ze względu na obecne na nim zabrudzenia, wilgoć czy np. żyjące w trawie insekty.Ponadto mata do ćwiczeń to rozwiązanie podnoszące bezpieczeństwo nie tylko osoby ćwiczącej, ale też podłogi w domu. Ćwicząc w butach, możesz np. zarysować panele czy zostawić na nich ślady po podeszwach. Rola maty jest jeszcze istotniejsza, jeśli korzystasz z urządzeń, takich np. rowerki treningowe, orbitreki czy steppery. Mata skutecznie odizoluje podłoże od kontaktu z urządzeniami, zabezpieczając panele, wykładziny czy płytki przed uszkodzeniami.

Mata do ćwiczeń antypoślizgowa – pełne bezpieczeństwo wykonywania ćwiczeń

Niektóre ćwiczenia wykonywane na matach są bardzo dynamiczne, dlatego też zwykła mata może się przesuwać po podłodze pod wpływem oddziałujących na nią sił. To z kolei może wiązać się z ryzykiem upadku czy naciągnięcia mięśni i koniecznością przerwy w treningu aż do wyleczenia kontuzji. Większe bezpieczeństwo zapewni mata treningowa antypoślizgowa.Istotna jest to, aby obydwie strony maty wykazywały właściwości antypoślizgowe, bowiem niebezpieczeństwo stanowi zarówno przesuwanie się maty po podłodze, jak również to, żeby spoczywające na niej dłonie, kolana czy stopy nie były narażone na poślizgnięcia. Nawet podczas wykonywania najprostszych ćwiczeń upadki mogą być naprawdę groźne i powodować stłuczenia czy urazy eliminujące z treningu nawet na kilka tygodni.

Mata do ćwiczeń – podstawa treningu nie tylko w domu

Maty do ćwiczeń to akcesoria niezbędne nie tylko dla osób, które ćwiczą w domu. Jest to podstawa wykonywania bardzo szerokiego zakresu ćwiczeń, dlatego powinny znaleźć się również w szkolnych salach gimnastycznych, klubach fitness, siłowniach czy gabinetach fizjoterapeutycznych. 

pixel