Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jaki worek treningowy wybrać? Sprawdź jak uniknąć błędów podczas zakupu worka?

2014-11-23
Jaki worek treningowy wybrać? Sprawdź jak uniknąć błędów podczas zakupu worka?

Zalety treningu z workiem treningowym


 - poprawienie kondycji fizycznej


Ćwiczenia na worku treningowym są świetnym treningiem ogólnorozwojowym. Poprawiają szybkość, sprawność, wytrzymałość oraz koordynację ruchową. Ze względu na angażowanie podczas treningu wielu partii mięśniowych jednocześnie trening na worku jest również świetnym sposobem na spalenie zbędnych kalorii.
W opinii wielu trenerów wysiłek towarzyszący treningowi na worku bokserskim jest porównywalny ze zmęczeniem podczas intensywnego sprintu - właśnie dlatego trening z workiem jest coraz częściej stosowany nie tylko wśród adeptów sportów walki ale również przez osoby którym zależy na wypracowaniu dobrej kondycji fizycznej.


- aspekty psychologiczne


Trening na worku treningowym dzięki poprawieniu naszej kondycji fizycznej oraz wzmocnieniu siły uderzeń poprawia nasze poczucie pewności siebie. Trening na worku jest również świetnym sposobem na pozbycie się negatywnych emocji oraz sposobem na oderwanie się od codziennych problemów.


- doskonalenie technik sportów walki


Bez wątpienia worek treningowy to jeden z podstawowych przyrządów treningowych w każdym sporcie walki. Trening na worku pozwala nam nie tylko poprawić siłę i technikę uderzeń ale również pracować na koordynacją podczas wykonywania kombinacji technik.
Jednym z ważniejszych elementów treningu na worku jest możliwość nauki wyczucia dystansu podczas zadawania uderzeń.
Regularne treningi na worku znacząco wzmacniają również mięśnie decydujące o sile i dynamice uderzeń.

 

 

Jaki worek treningowy wybrać?

Materiał

Jest to zdecydowanie jedna z najważniejszych spraw w przypadku wyboru odpowiedniej oferty. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest wybór skóry naturalnej, trzeba jednak liczyć się z dużym kosztem takiego worka a nie każdy chce lub może przeznaczyć na ten cel zbyt dużo swoich ciężko zarobionych pieniędzy. Jaka jest, więc alternatywa? Zdecydowanie Palwil.

Plawil to bardzo wytrzymały materiał wykorzystywany głownie do produkcji plandek, powłok i namiotów wojskowy. W ostatnim czasie, głownie ze względu na niewielki koszt (w porównaniu ze skórą naturalną) jest to jeden z najpopularniejszych materiałów używanych do produkcji worków treningowych.

Pamiętaj jednak, że plavil plavilowi nie równy - ważna jest odpowiednia gramatura oraz jego wzmocnienie. Zaleca się aby gramatura plavilu wynosiła 650 g/m2 - zapewni ona odpowiednią wytrzymałość przy zachowaniu odpowiedniej elastyczności.

 Wypełnienie

O rodzaju wypełnień worków treningowych można poczytać a artykule - Czym wypełnić worek treningowy - Decydując się jednak na zakup worka wypełnionego, najlepszym rozwiązaniem jest zakup worka wypełnionego ścinkami materiałów. Warto również zwrócić uwagę na mocne ubicie wypełniacza, co będzie miało wpływ zarówno na wagę worka jak i komfort treningu na nim.

 Taśmy mocujące

Taśma powinna mieć długość co najmniej 10 cm jednak czym więcej tym lepiej. Najlepiej jeśli taśmy są jeszcze dodatkowo obszyte pasem okalającym – znacznie zwiększy to ich wytrzymałość oraz odporność na uszkodzenia.

 Pas okalający

Nie wszyscy producenci worków treningowych go stosują warto jednak zainwestować w worek który go posiada - wzmacnia on wytrzymałość taśm i jednocześnie maskuje je, dzięki czemu worek lepiej wygląda i nie wystają taśmy, które podczas uderzeń powodują otarcia rąk.

 Haft / logo

Uwaga – cześć firm stosuje hafty, jak wiadomo powstają one przez setki małych dziurek które osłabiają materiał! Dodatkowo taki haft jest bardzo nie praktyczny, liczne uderzenia w niego mogą spowodować przecięcie skóry. Część producentów tłumaczy, że haft wykonany jest na oddzielnym materiale, więc nie osłabia jego struktury – ale przecież ten materiał jest przyszyty na worek i to z kolei on powoduje osłabienie jego struktury. Zasada jest więc prosta – każde szycie lub haft osłabia worek dlatego powinno się je maksymalnie ograniczać.

Najlepszym rozwiązaniem są zatem nadruki (sitodruk) – wyglądają one estetycznie a jednocześnie w żaden sposób nie naruszają struktury materiału.

Zamykanie worka

Większość producentów stosuje zamki błyskawiczne, często jednak skrawki materiałów lub trociny (w zależności od wypełnienia) wchodzą w ząbki zamka niszcząc go. Zamki błyskawiczne to rozwiązanie tanie jednak mocno nie zalecane w worku treningowym gdyż znacznie obniża jego trwałość.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zamykanie sznurowane, należy jednak zwrócić uwagę aby pod sznurowaniem była wszyta specjalna zakładka, która będzie chroniła zawartość worka przed wypadaniem w trakcie treningu.


Aby trening na worku był przyjemny i przede wszystkim wydajny należy dopasować jego tym pod względem własnych potrzeb. Pierwszą decyzją powinien być wybór odpowiedniego typu worka. Podstawowe rodzaje worków treningowych dostępnych na rynku to:


Rodzaje worków treningowych:

 

worek bokserski bushido

 

 Worek treningowy bokserski / klasyczny jest to najpopularniejszy rodzaj worka treningowego. Może być z powodzeniem stosowany zarówno przez początkujących jak i zaawansowanych zawodników. W zależności od wymiarów można na nim trenować zarówno techniki ręczne jak i kopnięcia.

 

 


worek mma

Worek do treningu MMA - Worki  MMA to worki specjalistyczne, które dzięki swoim kształtom pozwalają nie tylko na wydajny, specjalistyczny trening w stójce, ale również na doskonalenie rzutów i technik parterowych.
Worki MMA dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu posiadają płaszczyzny uderzeniowe rozmieszczone pod różnym kontem dzięki czemu można trenować na nich techniki specjalistyczne takie jak uderzenia łokciami czy ciosy podbródkowe.
Wyprofilowanie ma również na celu ułatwienie wykonywania rzutów oraz dosiad podczas doskonaleniu technik parterowych.
Worki tego typu polecamy przede wszystkim osobom trenującym MMA oraz zawodnikom zaawansowanym którzy chcą doskonalić techniki zaawansowane.

 

 

 



worek treningowy hakowyWorek treningowy wiszący / hakowy ? specjalistyczna  odmiana worka służąca do ćwiczenia ciosów hakowych, podbródkowych. Posiada podwójną średnicę: większą u góry worka, mniejszą w dolnej części Długość worka przeważnie mieści się w przedziale 80-150 cm, a jego waga w zależności od wymiarów i wypełnienia 20-50 kg. Worek tego typu stosowany jest głownie przez adeptów boksu w celu treningu technik podbródkowych,

 

 


 

 

 


worek treningowy gruszaGrusze bokserskie - worki w kształcie grusz przeznaczone są dla osób chcących poprawić uderzenia hakowe i podbródkowe. Worki tego typu dzięki sporej wadze (ok 30 kg) są również bardzo dobrom alternatywą worków tradycyjnych dla osób które nie posiadają wystarczająco wysokiego pomieszczenia.

Więcej informacji o tego typie worków>>



 

 Jaki rozmiar worka treningowego wybrać?


Po zdecydowaniu się na konkretny tym worka należy wybrać jego właściwy rozmiar.
 

Wśród wielu początkujących osób panuje przekonanie że worek powinien być jak największy i jak najcięższy tak aby jak najmniej kołysał się podczas treningu- czy to prawda? Nie to nie prawda.


Pamiętajmy że kołysanie się worka podczas treningu jest wskazane - wyrabiamy w ten sposób nie tylko siłę uderzenia ale również  koordynację i wyczucie dystansu gdyż kołysanie się worka zmusza nas do ciągłego ruchu.


Rozmiar worka i jego waga uzależniona powinna być od wysokości pomieszczenia w którym będzie zawieszony oraz od rodzaju treningu jaki zamierzamy prowadzić
 

Przy dobrze wysokości worka w zależności o wysokości pomieszczenia należy pamiętać o dodaniu następujących elementów:

 

  •  długość łańcucha: ok 40 cm
  •  długość mocowania sufitowego: ok 15 cm
  •  odległość od ziemi (minimum 30 - 40 cm)



W naszej ofercie posiadamy worki o różnych rozmiarach i wagach tak aby zaspokoić potrzeby osób o różnych potrzebach treningowych.
worki treninogwe bokserskie bushido



Worek treningowy 130 – Idealny dla młodzieży, kobiet i osób trenujących w warunkach domowych. Wysokość i waga worka została dobrana pod z myślą o treningu rekreacyjnym i wydolnościowy. Zobacz ten worek>>

 

Worek treningowy  140 – Najpopularniejszy rozmiar worka technicznego  idealny zarówno do treningu wydolnościowego jak i treningu sportów walki. Idealny do domu i siłowni. Zobacz ten worek>>

 

Worek treningowy  150 – Duży i ciężki worek techniczny przeznaczony dla klubów sportów walki. Rozmiary dobrane pod kątem treningu technicznego oraz treningu siły ciosów. Zobacz ten worek>>

 

Worek treningowy  160 – Duży i ciężki worek techniczny dla klubów sportów walki, wydłużona wysokość sprawia że worek ten jest zalecany zawodnikom Kickboxingu i Muay Thai. Zobacz ten worek>>


Worek treningowy  180 – Bardzo duży i ciężki worek przeznaczony do treningu siły uderzeń. Zobacz ten worek>>

 

 Jaka powinna być waga worka?


Worki ciężkie (waga ok 50 - 60 kg) - Ich rozmiar to przeważnie 150 cm , 160 cm lub 180 cm
Worki tego typu wykorzystywane są głownie do treningu siły uderzeń. Ze względu na duży ciężar i sporą powierzchnię uderzeniową można na nich komfortowo trenować zarówno techniki nożne jak i ręczne. Worki tego typu są często wybierane przez zawodników Kickboxingu i Muay Thai.  Najczęściej wybieranym workiem z tego przedziału są worki 160 cm.

Worki średnie (waga ok 30 - 50 kg) - ich rozmiar to przeważnie 130 - 140 cm w
Worki te są odpowiednim wyborem dla osób trenujących rekreacyjnie. Worki te posiadają wystarczającą wagę i powierzchnię treningową zapewniając komfortowy trening a jednocześnie nie wymagają aż tak dużo miejsca. Worki tego typu są najczęściej wybierane do treningu w warunkach domowych.

Jaka powinna być średnica/obwód  worka?


Worek treningowy nie powinien być ani za wąski ani za szeroki.

Optymalnym zalecanym obwodem worka treningowego stosowanego w sportach walki jest obwód 125-126 cm czyli ok 40 cm średnicy. Jest to optymalny obwód worka zapewniający wystarczająca powierzchnię treningową oraz wagę worka a jednocześnie pozwalające na objęcie worka w celu treningu specjalistycznego w klinczu.


W przypadku worków przeznaczonych do treningu rekreacyjnego i wydolnościowego można stosować worki nieco węższe, zalecana się worki o obwodzie ok 110 cm (ok 35 średnicy).

W przypadku worków przeznaczonych głownie do treningu siły uderzenia stosuje się również worki szersze ok 159-160 cm obwodu (ok 45 średnicy)

Worki treningowe  BUSHIDO - opinie.


W przypadku worków treningowych najważniejszymi cechami świadczącymi o ich jakości jest ich trwałość oraz komfort treningu.
Dzięki zastosowaniu najwyższej jakości materiałów zapewniamy wieloletnią trwałość naszych produktów a dzięki odpowiednim wypełniaczom oraz autorskiemu sposobowi wypełniania worków posiadają one odpowiednią wagę i twardość i elastyczność zapewniającą wysoki komfort treningu.
 

Worki Bushido na przestrzeni ostatnich lat zyskały miano najlepszych worków na Polskim rynku.
Nasze worki są stosowane zarówno przez amatorów jak i profesjonalne kluby sportowe zarówno w Polsce jak i w Niemczech, Szwajcarii oraz Irlandii.
mo wielu pozytywnych opinii nt naszych worków cały są one poddawane licznym testom i  udoskonaleniom tak aby zapewnić najwyższej jakości worki w rozsądnych cenach.

Zobacz wideo poradnik nt. doboru worka treningowego.
Z poradnika dowiesz się:

1. Jak ciężki powinien być worek treningowy?
2. Jak długi powinien być worek bokserski?
3. Jaki powinien być obwód/średnica worka treningowego?
4. Czy warto kupować bardzo ciężkie worki treningowe?
5. Z jakiego materiału powinien być wykonany worek treningowy?
6. Po co na worki treningowym pas okalający?
7. Po co w łańcuchach worka treningowego okrętka?
8. Jakiej firmy worek treningowy wybrać?

 

 

 



Pokaż więcej wpisów z Listopad 2014

Polecane

pixel